Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Представники філологічного факультету ЗНУ провели низку заходів до 207-ї річниці з дня народження Кобзаря

11.03.2021 11:56 Все Головні новини Факультети Філологічний ZNU Zaporizhzhia National University філологічний факультет патріотичне виховання свято Шевченківські дні

Дев’ятого березня вся українська спільнота відзначає 207-му річницю від дня народження видатного митця Тараса Шевченка. Із цієї нагоди в рамках традиційного відзначання Шевченківських днів на філологічному факультеті Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) в онлайн-форматі на платформі ZOOM провели тематичний просвітницький захід, під час якого відбулася презентація книги «Моє слово про Шевченка» професорки вишу Валентини Кравченко.

До цього заходу долучились не лише викладачі, зокрема декан філологічного факультету Тамара Хом’як, викладачки філологічного факультету Ольга Стадніченко, Наталія Зубець, Валентина Ніколаєнко та студенти ЗНУ, але й представники Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради, педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти міста, та інші.

У своїх виступах доповідачі звернулися до ключових моментів біографії Тараса Шевченка. Також вони нагадали присутнім про визначне значення творчості митця для становлення незалежності України.

Під час заходу із доповіддю, присвяченою шевченкознавцям ЗНУ, виступила к.філол.н., доцентка, завідувачка кафедри українознавства, голова Запорізького відділення Національної спілки письменників України Ольга Стадніченко. Зокрема, вона звернула увагу, що нові книги, присвячені дослідженню творчості Шевченка, не є чимось несподіваним, адже представники кафедри української літератури завжди брали активну участь у дослідженні цих питань. Також Ольга Стадніченко нагадала про громадську ініціативу зі збору коштів для спорудження до 2024 року в Запоріжжі пам’ятника Т.Г.Шевченка до його 210-ліття та закликала молодь долучатись до цієї благородної справи.

У рамках заходу відбулась презентація книги «Моє слово про Шевченка», яку провела професорка кафедри української літератури, шевченкознавець, заступниця голови журі Всеукраїнського квест-марафону «Чи знаємо ми Тараса Шевченка?», заступниця головного редактора Шевченківського краєзнавчого альманаху Всеукраїнського культурно-наукового фонду Т. Шевченка Валентина Кравченко. Вона  подякувала ректорату вишу за допомогу у виданні книги, до якої увійшло близько 20 статей. Також Валентина Олександрівна розповіла про літературно-краєзнавчі нариси у цьому виданні та про традиції вивчення шевченкознавства у Запоріжжі.

Крім того, викладачка говорила про особливості видання Шевченківського краєзнавчого альманаху, про Всеукраїнський благодійний культурно-науковий фонд Т.Г. Шевченка, про умови проведення п’ятого Всеукраїнського квест-марафону «Чи знаємо ми Тараса Шевченка?». Серед іншого, вона запропонувала студентам долучатись до цього марафону.

Аналізуючи зміст книги «Моє слово про Шевченка», Валентина Кравченко згадала важливі для неї статті видання, присвячені баладам Шевченка («Причинна», «Тополя», «Лілея», «Русалка» та інші), взаєминам Шевченка з родиною Лукашевичів, внеску родини Лукашевичів у духовне та економічне життя України. А також йшлося про статті, у яких мовиться про перебування та творчість Шевченка в Казахстані (стаття про Анатолія Тарасенка і його повість «Не щез у полиновому степу»), взаєминам Шевченка з родиною Лазаревських (стаття «Генетичний код добра. Шевченко і Лазаревський»).

Також дослідниця  творчості Шевченка звернула увагу на романтичні мотиви у  його творах, на синкретизм напрямків і жанрів, на зв’язок творчості Шевченка із Запорізьким краєм та родиною Булатів.

Під час онлайн-заходу його учасники наголосили, що ім’я Тараса Шевченка невід’ємне від серця кожного українця. Він став символом не тільки нашого народу, а й цілої епохи людства. Кобзар присвятив сотні своїх творів Україні, писав із думкою про долю народу та завжди мріяв про вільну країну, яка прорцвітає.

Крім того, учасники онлайн-зустрічі мали змогу дізнатись про особливості квест-марафону «Чи знаємо ми Тараса Шевченка?» від студента 4 курсу філологічного факультету ЗНУ, переможця II туру минулорічного квест-марафону Дениса Тагана. Він поділився своїм досвідом підготовки до марафону та позитивними враженнями від участі у ньому.

Також велику зацікавленість в учасників заходу викликав уривок документального фільму «Стежина до себе» (режисер Р. Кириченко, автор сценарію О. Гладій) про Тараса Шевченка. Учасники та гості заходу дізналися багато невідомих широкому загалу фактів, пов’язаних із перебуванням видатного митця в Запоріжжі, зокрема на острові Хортиці.

Напередодні, під час відзначання 207-ої річниці від дня народження Кобзаря викладачі ЗНУ приєдналися до урочистостей на загальноміському рівні.

Під час офіційного заходу із покладання квітів до погруддя Тараса Шевченка голова Запорізької облорганізації Національної спілки письменників України, завідувачка кафедри українознавства філологічного факультету ЗНУ Ольга Стадніченко розповіла про спільну ініціативу товариства «Просвіти» та Запорізької обласної організації Національної спілки письменників України, що передбачає прийняття Програм розвитку української мови в максимальній кількості місцевих рад Запорізької області. Уже зараз триває фахова робота над оновленням та затвердженням відповідної програми в Запорізькій обласній раді, а після її ухвалення відповідні проєкти рішень нададуть на затвердження в усі ради області.

Також Ольга Олександрівна закликала громадськість міста долучитися до ініціативи зі встановлення нового пам’ятника Кобзарю до 210-ої річниці з дня його народження.