Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованка біологічного факультету, голова Запорізької філії Всеукраїнської екологічної ліги Ірина Пирогова

Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованка біологічного факультету, голова Запорізької філії Всеукраїнської екологічної ліги Ірина Пирогова

Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованка біологічного факультету, голова Запорізької філії Всеукраїнської екологічної ліги Ірина Пирогова
16.03.2021 12:57 Все Головні новини Факультети Біологічний Відділ доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Історії успіхів випускників ЗНУ ZNU Zaporizhzhia National University біологічний факультет відділ доуніверситетської підготовки профорієнтації та працевлаштування пресслужба ЗНУ Історії успіхів випускників ЗНУ

У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) триває втілення в життя проєкту «Історії успіхів випускників ЗНУ». Черговий його матеріал присвячений розповіді про досвід професійного становлення і успіху випускниці ЗНУ Ірини Пирогової, яка у 2020 році закінчила біологічний факультет за спеціальністю «Екологія», а на сьогодні – успішна науковиця, голова Запорізької філії Всеукраїнської екологічної ліги. Під час інтерв’ю вона поділилась своїм розумінням професії, життєвим досвідом й дала корисні поради студентам і вступникам.

- Пані Ірино, розкажіть, будь ласка, про себе і свій професійний досвід: в якій галузі Ви сьогодні працюєте, чим займаєтесь?

- Усе своє життя я працюю у галузі охорони довкілля. Моя, власне, єдина освіта – еколог. Щоб почати про себе розмову, хочу звернути увагу, що освіта в ЗНУ – уже друга вища, до вступу на магістратуру за обраним фахом я вже 25 років працювала в цій галузі. Після закінчення у 1994 році Запорізького індустріального інституту працювала в Державному управлінні охорони навколишнього середовища, потім працювала у малому бізнесі, пов’язаному з документацією для підприємств-природокористувачів. Із 2016 року займаюся громадською діяльністю – керую Запорізькою філією Всеукраїнської екологічної ліги. Із січня 2021 є помічником голови Запорізької обласної державної адміністрації (умовно – з питань довкілля).

- Чому Ви свого часу обрали для навчання саме цей факультет?

- Відтоді, як я почала займатися громадською діяльністю, я зрозуміла, що мені не вистачає системних знань у галузі охорони довкілля. Індустріальний інститут якісно готує технічних екологів, але для сприйняття довкілля єдиною системою, розуміння цих складних зв’язків потрібна дещо інша освіта – екологія як  синтезована наука,  довкілля як єдина екосистема.

Брак системних знань і спонукав після тривалої перерви знову засісти за підручники – і я стала студенткою біологічного факультету ЗНУ за спеціальністю «Екологія». У 2020 році, після року навчання на магістратурі, я та мої однокурсники захистили свої кваліфікаційні роботи та отримали заслужені дипломи.

- Що Вам запам’яталось найбільше під час навчання на біологічному факультеті  ЗНУ?

- Оскільки я вчилася вже доволі давно, то я дещо ніяковіла через суперечливість усталених зв’язків «вік-студент». Було доволі дивно опинитися за однією партою з людьми, які молодші за мого сина. Під час навчання в університеті мене найбільш приємно вразило ставлення викладачів до студентів. Це – чудові партнерські стосунки. Практично кожен викладач на курсі – це яскраве та цікаве джерело знань та досвіду. Ми дискутували на заняттях, сперечалися – і після кожного заняття ми виходили збагачені. Із великою повагою ставлюся до всього викладацького складу нашого факультету. А ще, у нас була чудова група, всі мої одногрупники – дуже вмотивовані, цілеспрямовані люди. 

- Якими були Ваші перші кроки після завершення університету?

- Це важко назвати «першими кроками», оскільки освіта була заочною й лише продовжувала мою діяльність.

- Поділіться, будь ласка, власними секретами, як стати успішним у своїй професії?

- Напевно, це – «секрет Полішинеля». Треба бути закоханим у свою роботу. Якщо нудно, не зрозуміло або тяжко – це не твоя професія. 

- Чи є досягнення, яким Ви особливо пишаєтесь?

- Для мене було великим досягненням сісти за парту в 50 років і почати знову вчитися. Відчутним і приємним досягненням вважаю перший свій волонтерський проєкт «Екологічної школи Запоріжжя». Це – освітній проєкт, спрямований на підвищення рівня поінформованості жителів міста про стан довкілля, його вплив на здоров’я та по їхні власні екологічні права. Півторамісячний курс занять (ми запрошували цікавих спікерів різних рівнів) проходив за підтримки однодумців та центру «Разом». Слухачів «Екошколи», які прийшли на заняття на другий сезон, було вдвічі більше ніж на першому. До речі, найбільшу кількість відвідувачів зібрала лекція завідувача кафедри екології ЗНУ, професора Олександра Федоровича Рильського про стан р. Дніпро.

- Чому Ви свого часу вирішили пов’язати своє життя саме з цим фахом?

- Як-то кажуть, «так склалося історично». Жартую. Не можу сказати, чому. Зате можу сказати коли: коли навчалася у 7 класі школи й коли почали вивчати хімію.

- Які знання і досвід, здобуті під час навчання, стали для Вас найціннішими?

- Як не дивно, це – філософія. Напевно, тому, що еколог зобов’язаний бути трішки філософом у країні, де панує сировинна економіка, а рівень екологічних знань громадян доволі низький.

Улюблений предмет із магістратури – системний аналіз. Я просто закохана в цей предмет, завдяки чудовому викладачу – Григорію Олександровичу Чаусовському. До речі, саме цей предмет зараз найбільше допомагає у роботі. 

- Що Вас мотивує під час роботи?

 -Люди. Зазвичай, це – люди, які цілісно сприймають себе як частину Природи.

- Які риси вдачі, на Вашу думку, притаманні успішному науковцю?

- Здатність «вимикати» емоції під час своїх досліджень. Ми всі – живі люди, і подекуди нам заважає саме оця упередженість, яка є продовженням емоційності. Це важко – зберігати баланс спокою та неупередженості й продовжувати «горіти» своєю професією. Але це – й найбільша цінність, яку ти можеш отримати в професії.

- Що Ви можете порадити студентам і випускникам ЗНУ для успішної самореалізації?

- Бути впевненими в собі й одночасно постійно сумніватися. Уся наука тримається саме на таких людях – тих, хто готовий сперечатися з усталеністю та не боїться помилятися, адже без помилок не зробити вдалий крок.

Схожі новини