Двадцять третього березня на базі юридичного факультету ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) відбувся обласний семінар для вчителів правознавства та керівників Регіонального методичного центру, Районного методичного об’єднання вчителів у форматі онлайн на платформі ZOOM. Його темою була: «Інноваційні технології у викладанні правничих дисциплін і підготовці учнів до участі в конкурсних правничих заходах». Організаторами зустрічі виступили представники ЗНУ та КЗ «Запорізький обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» Запорізької міської ради.
На початку заходу її учасників привітали організатори: від ЗНУ – заступник декана юридичного факультету Михайло Ларкін, від Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти – методистка методичного відділу Людмила Сіра. Вони презентували тематику семінару, його завдання й доповідачів. Окрім іншого, Людмила Яківна висловила особисту вдячність декану юридичного факультету Тетяні Коломоєць за плідну співпрацю, завдяки якій на базі юридичного факультету вже не перший рік відбуваються семінари для вчителів. Це, своєю чергою, дозволяє здійснювати якісну підготовку учнів загальноосвітніх закладів до олімпіад та інших конкурсів із напрямів права, а молоді вдало проходити вступні випробування на правничі спеціальності.
Метою цього зібрання стало ознайомлення вчителів з інноваціями в галузі права та законодавства, новітніми технологіями викладання правничих дисциплін. Під час семінару, який тривав близько 6 годин поспіль, викладачі ЗНУ та представники наукових і методичних об’єднань у своїх доповідях ділилися досвідом і напрацюваннями з учасниками заходу, а також відповідали на їхні запитання.
Розвиток соціуму й ті події, що відбуваються сьогодні в Україні та в світі, обумовлюють новації в галузі вітчизняного законодавства. Однією з провідних тем цього семінару стала доповідь завідувачки кафедри історії і теорії держави та права Лариси Удовики з теми «Захист прав людини у період пандемії COVID-19». У ній йшлося про виклики, що поставила пандемія перед державами, та вимушені новації в законодавстві, пов’язані із заходами щодо запобігання розповсюдженню коронавірусної інфекції.
У зв’язку із тим, що Україна взяла курс на євроінтеграцію, всі пов’язані із цим обмежувальні заходи не можуть порушували головних прав людини, які задекларовані Європейською Конвенцією з прав людини, з якою можна ознайомитися за лінком: https://www.echr.coe.int/documents/convention_ukr.pdf
Зокрема, її ст. 15 обумовлює межі відступу від зобов’язань під час надзвичайної ситуації (війна, пандемія), але основні моральні норми залишаються незмінними: неприпустимість посягання на життя людини або дискримінаційних обмежень, расизму, ксенофобії, рабства, заборони доступу до інформації, медичних послуг тощо. Йшлося й про обмежувальні заходи під час пандемії, які закріплені законодавством як тимчасові (дотримання соціальної дистанції, обмеження зібрань, режиму функціонування освітніх закладів тощо), а також як рекомендації. У разі жорсткого порушення основних прав людини, будь-яка особа може звертатися за захистом до Європейського суду з прав людини.
Ще одну важливу проблему в рамках доповіді «Цифрова компетентність освітянина-правника: виклики та перспективи» висвітлив доцент кафедри адміністративного та господарського права Ярослав Сидоров. У його виступі йшлося про цифровізацію, пов’язану з адміністративно-правовою галуззю функціонування держави, та створення прозорого механізму, відкритого для загального користування. Даний факт закріплено в останній, 4-ій редакції, урядової Постанови для розвитку сфери відкритих даних в Україні (від 3 березня 2021 р.) Ознайомитися з нею можна за лінком: https://data.gov.ua/blog/uriad-pryiniav-istorychnu-postanovu-dlia-rozvytku-vidkrytykh-danykh-v-ukraini
Наразі розширення можливостей Єдиного державного веб-порталу відкритих даних «Портал відкритих даних» сприятиме протидії корупції, а також надає можливість користувачам здійснювати навчання у цій галузі, зареєструвавшись на ресурсі навчальної програми «Відкриті дані для держслужбовців: практичний курс». Доповідач ознайомив учасників семінару із структурою сайту, навчальними та іншими ресурсами.
Під час заходу вчителі також змогли ознайомитися із темами: «Інноваційні підходи у вивченні навчальних дисциплін адміністративно-правового циклу» (доповідачка – декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць), «Адвокатська монополiя: «за» та «проти» в контекстi реалiзацiї конституцiйного права на квалiфiковану юридичну допомогу» (доповідачка - завідувачка кафедри кримінального права та правосуддя Юлія Пирожкова), «Форми сімейного виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування: поступові зміни у законодавчому регулюванні» (доповідачка – професорка кафедри цивільного права Інна Болокан), «Практика ЄСПЛ та її вплив на національну правову систему» (доповідачка – доцентка кафедри адміністративного та господарського права Ія Пелех), «Адміністративні процедури як новітній напрям адміністративного права» (доповідачка – доцентка кафедри адміністративного та господарського права Анна Шарая), «Новели правового регулювання цивільних відносин» (доповідачка – доцентка кафедри цивільного права Ольга Щипанова). Також вони заслухали такі виступи, як «Місце спортивного права в системі права» (доповідач – доцент кафедри цивільного права Максим Ткалич), «Особливості матеріальної відповідальності працівників» (доповідач – в.о. завідувача кафедри конституційного та трудового права Сергій Омельянчик), «Особливості оподаткування доходів фізичних осіб та податкові пільги» (доповідачка – професорка кафедри конституційного та трудового права Наталя Галіцина) та «Про зміни, що відбулися вкримінальному законодавстві» доповідачка – доцентка кафедри кримінального права та правосуддя Катерина Плутицька).
Учителі правознавства та керівники Регіонального методичного центру, Районного методичного об’єднання вчителів, які взяли участь у семінарі (близько 80 осіб), отримають електронні сертифікати про підвищення кваліфікації.
Олена Хлистун