Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Для шкільних вчителів у ЗНУ провели методичний семінар «Підготовка учнів до ЗНО з фізики в умовах дистанційного та змішаного навчання»

Для шкільних вчителів у ЗНУ провели методичний семінар «Підготовка учнів до ЗНО з фізики в умовах дистанційного та змішаного навчання»

Для шкільних вчителів у ЗНУ провели методичний семінар «Підготовка учнів до ЗНО з фізики в умовах дистанційного та змішаного навчання»
26.03.2021 13:17 Все Головні новини Факультети Математичний ZNU Zaporizhzhia National University математичний факультет методичний семінар кафедра загальної та прикладної фізики профорієнтаційна діяльність співпраця зі школами

Двадцять четвертого березня на базі математичного факультету ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) відбувся аналітичний семінар для вчителів загальноосвітніх закладів «Підготовка учнів до ЗНО з фізики в умовах дистанційного та змішаного навчання». Захід був організований представниками керівництва вишу, Центру професійного розвитку педагогічних працівників Запорізької міської ради та викладачами кафедри загальної та прикладної фізики математичного факультету ЗНУ. Відзначимо, що саме завдяки такій співпраці, популярність цих семінарів зростає з кожним роком. Так, цьогоріч на семінар завітали близько 30 вчителів із закладів середньої освіти міста Запоріжжя.

Привітали учасників семінару проректор з наукової роботи вишу Геннадій Васильчук, модератор цього заходу – консультант КУ «Центр професійного розвитку педагогічних працівників» Запорізької міської ради Павло Долгорукий, доктор педагогічних наук, завідувач кафедри загальної та прикладної фізики, професор ЗНУ Андрій Андрєєв. Вони наголосили на продовженні такої форми співпраці з вчителями шкіл, адже подібні заходи сприяють підвищенню кваліфікації викладачів фізики та допомагають їм краще орієнтуватись в нових досягненнях науки.

Зокрема, Геннадій Васильчук побажав присутнім плідної та результативної роботи, а також запросив до участі в роботі цього спільного інформаційного майданчика, який був створений для взаємодії та спілкування вчителів і викладачів вищої школи. Окрім цього, він відзначив важливість знань із фізики в епоху розвитку інженерії, біотехнологій, нанотехнологій, IT-технологій і запевнив, що керівництво ЗНУ сприятиме й надалі новаціям щодо підтримки природничих наук, а також – методичній підтримці вчителів фізики та співпраці з ними.

Спікерами семінару з фізики стали: доктор педагогічних наук, завідувач кафедри загальної та прикладної фізики, професор ЗНУ Андрій Андрєєв, кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри загальної та прикладної фізики ЗНУ Наталія Тихонська, вчителка фізики Запорізької гімназії № 14 Запорізької міської ради Галина Балтер, вчителка фізики Запорізької спеціалізованої школи I-III ступенів №72 з поглибленим вивченням хімії та біології Запорізької міської ради Запорізької області Євгенія Чельцова.

З аналізом результатів пробних тренінгів ЗНО з фізики перед учителями виступила кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри загальної та прикладної фізики ЗНУ Наталія Тихонська, яка презентувала переваги пропонованого тренінгу з фізики, розміщеного на платформі Moodle. А ще – структуру робочого зошита з фізики для проведення тренінгу з підготовки до ЗНО, проаналізувала типи завдань (на встановлення відповідності, завдання відкритої форми, з короткою відповіддю), максимальну кількість балів (64 бали) тощо.

Також під час семінару Андрій Андрєєв розповів про особливості застосування компенсаторного методу навчання для формування експериментаторських умінь учнів під час дистанційного навчання, що передбачає використання експериментальних, винахідницьких та конструкторських задач. Так, з цими завданнями можна ознайомитись у підручнику «Практикум зі шкільного фізичного експерименту» (автори: А. М. Андрєєв, О. І. Іваницький, Н. І. Тихонська). Основна перевага цих завдань – можливість їх виконання в домашніх умовах.

Крім того, доповідач Андрій Андрєєв проаналізував результати і завдання Відкритої обласної олімпіади ЗНУ з фізики, яка проводилась із метою залучення учнів до олімпіадного руху. Зокрема, серед авторських задач були теоретичні, розрахункові задачі, задачі-оцінки, напівекспериментальні задачі, задачі на пояснення суті фізичного явища тощо. Андрій Андрєєв поділився з учителями фізики власними міркуваннями щодо змін, яких має зазнати методика навчання фізики учнів середньої школи у світлі вимог ЗНО.

На його думку, головним завданням, яке наразі стоїть перед вчителями фізики, полягає в тому, щоб спрямувати спільні зусилля на розвиток фізико-математичного мислення учнів. Доповідач звернув увагу на те, що творчий колектив – проєктна група спеціальності «Середня освіта (Фізика)», уже розробив доволі велику кількість методик та рекомендацій до них, якими могли б скористатися вчителі для ефективної підготовки своїх учнів до ЗНО з фізики.

Представники кафедри загальної та прикладної фізики математичного факультету, які представляють проєктну групу спеціальності «Середня освіта (фізика)», розповіли про переваги навчання на математичному факультеті ЗНУ, серед яких: професійний викладацький склад, практики в провідних школах міста, фундаментальна фізико-математична освіта, робота в лабораторіях, залучення до квазіпрофесійної діяльності. Також викладачі ЗНУ запросили учителів підвищувати свою кваліфікацію в стінах ЗНУ під час методичних семінарів і тренінгів. Крім того, були запрошені випускники шкіл для вступу до Запорізького національного університету за спеціальностями «Середня освіта (фізика)», «Фізика та астрономія», «Прикладна фізика».

Організатори заходу висловили сподівання, що змістовна аналітична інфографіка, репрезентована викладачами факультету, моніторинг тенденційних помилок сприятиме фаховій освітянській громаді міста в якісній підготовці абітурієнтів до складання зовнішнього незалежного тестування з фізики.

У рамках семінару учасники також обговорили методи залучення учнів до вивчення теорії, їхньої мотивації до вивчення фізики, міжпредметних зв’язків за допомогою методів дистанційного навчання, до участі  учнів середньої і старшої школи в олімпіадах з фізики, тематичних конкурсах. Вчителі поділились своїм досвідом педагогічної  роботи з дітьми, викладення теорії, створення авторських тематичних відео та проведення практикуму з фізичних експериментів.

Під час заходу із вчителями поділилися інноваційними методиками, новітніми матеріалами та можливостями використання науково-методичних розробок у процесі викладання предмету фізики, які стануть їм у нагоді під час підготовки учнів. Так, учасники семінару познайомились з доповідями: «Використання методу «кластер» на уроках фізики під час підготовки до ЗНО» (доповідачка – вчителька фізики Запорізької гімназії № 14 Галина Балтер), «Використання онлайн платформ та традиційних методів для підготовки до ЗНО з фізики» (доповідачка – вчителька фізики Запорізької спеціалізованої школи I-III ступенів №72 з поглибленим вивченням хімії та біології Євгенія Чельцова).

Зокрема, Галина Балтер пояснила, як за допомогою методу кластеру, технології критичного мислення мотивувати учнів із середнім і початковим рівнем знань вивчати фізику, як створювати карти пам’яті, складати кластери, як за допомогою яскравих схем і малюнків вивчати фізичні явища, процеси і формули.

За словами організаторів, такі семінари будуть проводитись і надалі, адже вони допомагають вчителям ознайомитись з основними аспектами розв’язування олімпіадних завдань, підготувати учнів до олімпіад з фізики різного рівня (шкільних, районних, обласних і всеукраїнських) та до ЗНО.

 

 

 

Схожі новини