Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Керівник центру післядипломної освіти Сергій Ільїн поділився досвідом проведення професійної перепідготовки та адаптації колишніх військовослужбовців у ЗНУ

До проведення навчальних занять залучили фахівців із Міністерства у справах ветеранів України, Міністерства оборони України, Міжнародного фонду соціальної адаптації, Громадської організації «Юридична сотня», а також – виконавців проєкту «Норвегія-Україна» з громадських організацій та університетів. Поділився досвідом проведення професійної перепідготовки та адаптації колишніх військовослужбовців і членів їхніх родин і керівник центру післядипломної освіти Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) Сергій Ільїн.

Варто відзначити, що під егідою Міжнародного фонду соціальної адаптації з 6 квітня по 22 червня тривають online-курси з підвищення кваліфікації співробітників громадських організацій, представників Міністерства у справах ветеранів і місцевої влади щодо роботи з реалізації програм професійної та соціальної адаптації військовослужбовців, ветеранів збройних сил України та членів їхніх сімей. Мета цього заходу – передати співробітникам громадських організацій, регіональним представникам Міністерства у справах ветеранів і місцевій владі необхідні знання для впровадження моделі проєкту NUPASS у державну систему.

Під час доповіді Сергій Ільїн головну увагу приділив методам реалізації програми в Запорізькому національному університеті. Розповівши учасникам зустрічі про ЗНУ, Сергій Ільїн зазначив, що проєкт «Норвегія-Україна» реалізується в університеті на базі інженерного навчально-наукового інституту і незабаром відбудеться вже десятий випуск. Слухачі ювілейних курсів проходять перепідготовку за спеціальністю «Енергоефективні технології та інженерія». «Вибір саме цієї спеціальності, – зазначив Сергій Віталійович, – викликано тим, що нещодавно в Україні було затверджено низку законів, які підкреслюють необхідність впровадження енергоефективних технологій». У результаті зростає потреба в кваліфікованих фахівцях у цій галузі.

Програму навчання студентів поділили на три блоки: енергоефективність (використання енергії, питання енергоменеджменту, відновлювальні джерела енергії), блок інженерії (сертифікація енергетичної ефективності будівель, ІТ) та блок економіки. «Адже ми вважаємо, – підкреслив Сергій Віталійович, – що без економіки, без надання слухачам інформації про те, як створювати стартапи, як вести бізнес саме в інженерній справі, перепідготовка колишніх військовослужбовців буде неефективною».

Звернув увагу Сергій Ільїн і на те, як, зазвичай, здійснюється навчання. Зокрема, він зазначив, що для того, щоб отримання нової освіти було більш якісним, на початку занять з’ясовується рівень знань слухачів із базових дисциплін, а викладання починається з основ, щоб поданий матеріал зрозумів кожний. Для проведення практичних занять як бази для енергетичних обстежень зазвичай використовуються корпуси інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ.

Заняття в групах тривають від 4 до 5 годин п’ять днів на тиждень. Проте в зв’язку з тим, що Запоріжжя нині знаходиться в «червоній зоні», вони відбуваються винятково в дистанційному форматі. Щоб слухачі мали можливість навчатися не лише під час занять, а й у будь-який інший час, викладачі курсів записують і викладають відеолекції. Створено й групу в Viber, де всі охочі можуть поставити питання викладачу та отримати на нього ґрунтовну відповідь. Значна увага приділяється розробці навчально-методичної літератури, за допомогою якої слухачі зможуть підвищувати свій професійний рівень не лише в період навчання, а й після його завершення. Всі ці посібники видаються за допомогою Фонду соціальної адаптації. Звернув увагу Сергій Віталійович і на те, як здійснюється перевірка якості засвоєння матеріалів слухачами. Це відбувається за допомогою спеціально розроблених для учасників проєкту «Норвегія-Україна» тестів.

Наприкінці виступу Сергій Віталійович розповів і про участь Запорізького національного університету в інших державних програмах із перепідготовки колишніх військовослужбовців.

Інженерний навчально-науковий інститут