
Днями найщиріші вітання з нагоди ювілею приймала доцентка кафедри генетики та рослинних ресурсів ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University), докторка сільськогосподарських наук, старша наукова співробітниця Ірина Полякова.
Ірина Олексіївна здобула вищу освіту за спеціальністю «Агрохімія та грунтознавство». Одночасно встигла отримати досвід практичної роботи у галузі рослинництва, працюючи деякий час у КСП «Запріжзеленгосп». Із 1992 по 2008 рік також працювала в Інституті олійних культур НААН України, де здобувала досвід науково-дослідної роботи, пройшовши шлях від молодшої наукової співробітниці лабораторії селекції та генетики льону до завідувачки лабораторії. У 2004 році вона захистила кандидатську дисертацію з напряму біологічних наук зі спеціальності 03.00.15 – «Генетика» – у спеціалізованій вченій раді Інституту фізіології рослин та генетики НАН України. Темою свого дисертаційного дослідження обрала «Спадкову мінливість у льону олійного, індуковану гамма-променями» (науковий керівник – професор Віктор Лях). І ось уже понад десяток років як Ірина Полякова працює старшою науковою співробітницею кафедри генетики та рослинних ресурсів ЗНУ з напряму генетики. У 2020 році вона успішно захистила докторську дисертацію та здобула звання докторки сільськогосподарських наук.
Вона – талановита педагог, викладачка, яка викладає для студентів біологічного факультету такі базові дисципліни, як «Ґрунтознавство», «Селекція декоративних рослин», «Основи мутагенезу», «Теоретичні основи селекції», «Генетична трансформація рослин і тварин» тощо. А також – провадить активну науково-дослідну діяльність в обраній галузі. Її наукові інтереси зосереджені навколо вивчення генетики та генетичних ресурсів олійних культур, вони стосуються також селекції рослин, екології рослин і ґрунтів. Шановна ювілярка – авторка понад 100 друкованих робіт, серед яких монографія «Індукований мутагенез олійних культур» у співавторстві. Чимало практичних досягнень на рахунку шановної науковиці, зокрема, Ірина Полякова – авторка 4 сортів льону олійного («Золотистий», «Ківіка», «Водограй» і «Світлозір») та 2 сортів льону великоквіткового декоративного («Вогник» і «Першокурсник»). У співавторстві з колегами вона отримала патент «Спосіб оцінки та прогнозування продуктивності рослин» та патенти – на корисну модель з електрофорезу запасних білків насіння льону та на спосіб визначення морфології пластидного апарату рослин. Вона має цілу низку свідоцтв про реєстрацію зразків генофонду рослин, виданих Національним центром генетичних ресурсів рослин України. Окрім іншого, вчена підготувала та видала 8 методичних посібників для студентів біологічного факультету різних спеціальностей.
Як знана українська науковиця Ірина Полякова також – член Запорізького відділення Українського товариства генетиків і селекціонерів та Українського товариства фізіологів рослин. Під її керівництвом здійснюють дисертаційні дослідження аспіранти, а також успішно захищають свої теми, як от цікавий дослідницький проєкт, що був представлений у рамках дисертаційного дослідження на тему «Ідентифікація селекційного та колекційного матеріалу льону олійного з використанням електрофорезу запасних білків насіння».
Плідна наукова та викладацька робота Ірини Олексіївни відзначена численними грамотами різного рівня. Ознайомитися із її науковим доробком можна на ресурсах:
Research Gate: https://www.researchgate.net/profile/Iryna_Polyakova
Google Scholar:
https://scholar.google.com.ua/citations?user=NJ7XCmUAAAAJ&hl=ruu
Шановну науковицю, гарного друга й досвідчену й мудру колегу вітають з ювілеєм не тільки представники біологічного факультету, а й уся університетська спільнота! Ми всі пишаємось Вашою відповідальною, наполегливою працею, Ірино Олексіївно, яку Ви здійснюєте на благо ЗНУ і господарства нашої країни, і зичимо багато років здоров’я Вам, щастя, радості й добра на обраному Вами благородному шляху служіння науці й освіті!