Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Студенти інженерного навчально-наукового інституту – серед найкращих знавців безпеки життєдіяльності

Студенти інженерного навчально-наукового інституту – серед найкращих знавців безпеки життєдіяльності

Студенти інженерного навчально-наукового інституту – серед найкращих знавців безпеки життєдіяльності
13.05.2021 16:00 Все Головні новини Інженерний інститут ЗНУ ZNU Zaporizhzhia National University відділ охорони праці та пожежної безпеки інженерний навчально-науковий інститут всеукраїнський конкурс наукових студентських робіт охорона праці

На сьогодні в Україні все більш затребуваними стають висококваліфіковані фахівці з охорони праці. Нещодавній успіх студентів інженерного навчально-наукового інституту (ZNU, Zaporizhzhia National University) під час їхньої участі у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт за спеціальностями, пов’язаними з охороною праці, пожежною безпекою тощо підтвердив, що у виші приділяють серйозну увагу підготовці майбутніх спеціалістів і розвитку студентської науки. Владислав Петренко, Маргарита Томасян, Вікторія Єрьоменко й Іванна Огурцова гідно представили свій рідний заклад вищої освіти на загальноукраїнському рівні. Здобувши Дипломи І ступеня. Усі їхні наукові роботи були відзначені журі як за актуальні теми, обрані для дослідження, так і за ґрунтовний підхід до обраних тем і проведення експериментальної частини.

У Запорізькому національному університеті, зокрема в інженерному навчально-науковому інституті ЗНУ, високо оцінили наукові досягнення студентів, а також їхніх керівників. Так, директорка інженерного навчально-наукового інституту Наталя Метеленко щиро подякувала студентам-дослідникам за вагомі здобутки в актуальних галузях знань, а також – їхнім науковим керівникам. Вона побажала студентам подальших успіхів у навчанні та науковій діяльності.

Також студентів-переможців запросили завітати до ЗНУ, де вони були відзначені нагородами від первинної профспілкової організації. Їх щиро привітали начальник відділу охорони праці та пожежної безпеки Микола Олійник і голова профспілкового комітету Борис Павловський. Вони відзначили актуальність обраних тем і високий рівень виконання робіт. До речі, всі студенти-переможці отримали матеріальне заохочення від профспілки.

Нагадаємо, 15 квітня 2021 року у Харківському національному автомобільно-дорожньому університеті відбувся ІІ етап Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Цивільна безпека (Охорона праці)» серед студентів вищих навчальних закладів. У конкурсі прийняли участь 93 студенти з 42 закладів вищої освіти України. Запорізький національний університет представляла студентка Інженерного навчально-наукового інституту Маргарита Товмасян із роботою на тему: «Розробка заходів щодо підвищення рівня охорони праці в інфекційних відділеннях медичних закладів». Науковий керівник – заступник директора з наукової роботи ІННІ, кандидат технічних наук, доцент кафедри прикладної екології та охорони праці Каріна Бєлоконь.

Робота виконувалася спільно зі студенткою Навчально-наукового інституту нафти і газу Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Вікторією Заєць під керівництвом доктора технічних наук, доцента, завідувачки кафедри прикладної екології та природокористування Полтавської політехніки Олени Степової.

Дівчата зі своєю роботою увійшли в п’ятірку найкращих конкурсантів і за результатами рецензування набрала 92 бали зі 100 можливих. На підсумковій конференції їхнє спільне дослідження – розробка ефективних заходів з охорони праці у інфекційних відділеннях під час пандемії – високо оцінили члени галузевої конкурсної комісії, які відзначили високий рівень представлення, наукову новизну, актуальність та практичне спрямування студентського наукового дослідження. Авторки детально проаналізували основні аспекти діяльності з охорони праці у медичних закладах країни. Вибір тематики дослідження, що стосувалася роботи інфекційних втілень в період пандемії COVID-19, зумовлений нагальністю у вирішенні питань захисту медичних працівників. За результатами підсумкової конференції авторки здобули почесне І місце.

Працюючи над темою, студентки звернули увагу на загрозливі статистичні дані, що стосувалися загального і професійного рівня захворюваності медичних працівників у нашій країні. Показники смертності залучених у сфері охорони здоров’я, що не досягли 50-річного віку, на 32% вищі, ніж у середньому по країні. На жаль, медичні працівники посідають лідерські позиції за профзахворюваннями, їхня частка становить 11-14% серед всіх виявлених хворих. Зокрема, серед всіх видів економічної діяльності серед жінок перше місце за цим показником займають медичні сестри – 9,4%.

Дослідниці розглянули небезпечні та шкідливі виробничі фактори, що мають місце в інфекційних відділеннях, та консолідували спільні зусилля на вирішення такого актуального завдання як розробка заходів та засобів для поліпшення умов праці персоналу в інфекційних відділеннях лікувально-профілактичних закладів для зниження впливу небезпечних чинників на персонал. Студентки пропонують широке впровадження засобів, які полегшують працю і зменшують ризик травмування медсестер: поворотний надліжковий стіл, ноші медичні для транспортування пацієнта по сходах; стельовий підйомник; мобільний підйомник; килимки і накладки проти ковзання; використання сучасних ізольованих боксів для інфекційних хворих, витяжної вентиляції боксів, бактерицидного рециркулятора для знезаражування приміщень, знешкодження епідемічно небезпечних відходів централізованим і децентралізованим способом інсинераторами різної продуктивності, забезпечення персоналу сучасними респіраторами з HEPA-фільтрами, одноразовими респіраторами ЗМ К101 і комплектами захисних засобів.

Крім того, в Національній металургійній академії України підведені підсумки ІІ етапу Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт за спеціальністю «Металургія». Конкурс проводився за наступними спеціальностями (спеціалізаціями): металургія (металургія чорних металів, металургія кольорових металів, спеціальна металургія, екологія та охорона навколишнього середовища (екологія металургії)), обробка металів тиском, ливарне виробництво чорних та кольорових металів і сплавів, матеріалознавство.

За результатами рецензування робіт галузева конкурсна комісія запросила взяти участь у конкурсі 35 студентів із 11 закладів вищої освіти України. Інженерний навчально-науковий інститут Запорізького національного університету представляла студентка 1 курсу магістратури кафедри прикладної екології та охорони праці Іванна Огурцова із роботою на тему: «Знешкодження сульфур(IV) оксиду, який міститься у відхідних газах металургійних підприємств, за допомогою низькотемпературної плазми». Науковий керівник – доцент кафедри прикладної екології та охорони праці Євгенія Манідіна.

За результатами ІІ туру Огурцова Іванна отримала Диплом І ступеню. Тематика роботи студенти охоплює важливі екологічні проблеми сьогодення, а саме, очищення промислових відхідних газів від токсичних газоподібних сполук. Комісія конкурсу відзначила актуальність теми та високий рівень наукової роботи студентки. Було зазначено, що запропонований автором метод знешкодження токсичних газоподібних сполук має наукове та практичне значення і результати досліджень можуть бути рекомендовані для впровадження на підприємствах металургійної, хімічної та енергетичної галузей промисловості України.

15-16 квітня 2021 року в Національному університеті цивільного захисту України відбувся II тур Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт зі спеціальності «Пожежна безпека».

Галузева конкурсна комісія забезпечила рецензування 45 студентських наукових робіт, що надійшли з 16 закладів вищої освіти. За результатами рецензування студентських наукових робіт було визначено 13 кращих наукових робіт з 10 закладів вищої освіти.

Запорізький національний університет представляли на конкурсі відразу кілька студентів. Зокрема, студентка 4 курсу кафедри прикладної екології та охорони праці Вікторія Єрьоменко із роботою на тему: «Запобігання наслідкам розгерметизації сталевих нафтогазопроводів». Науковий керівник – заступник директора з наукової роботи ІННІ, доцент кафедри прикладної екології та охорони праці Каріна Бєлоконь. Наукова робота вона виконувалася спільно зі студенткою Навчально-наукового інституту нафти і газу Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Оксаною Бондар під керівництвом доктора технічних наук, завідувача кафедри прикладної екології та природокористування Полтавської політехніки Олени Степової.

Україна має розгалужену мережу сталевих нафтопроводів сумарною протяжністю майже 5000 км, які є об’єктами підвищеної небезпеки з точки зору сучасних екологічних вимог. У разі їхньої розгерметизації виникають екологічні ризики забруднення довкілля внаслідок витоку нафтопродуктів, масштабних пожеж, вибухів тощо. Одним з негативних чинників, що підвищують екологічні ризики виникнення надзвичайних ситуацій пов’язаних із забрудненням ґрунтів, водойм, атмосферного повітря, є внутрішні корозійні процеси сталевих нафтопроводів.

У своєму дослідженні вони розробили комплексні заходи по запобіганню забрудненню довкілля нафтопродуктами через процеси внутрішньої корозії нафтопроводів шляхом застосування розроблених екологічно та економічно прийнятних інгібіторів корозії. Авторки обґрунтували хімічний склад та схеми безвідходних процесів синтезу екологічно прийнятних інгібіторів корозії сталі та довели, що розглянуті зразки за своїм ефектом і якістю не поступаються добре відомим, але переважають їх за економічними показниками щонайменше у 1,2 рази. Дослідження та апробація отриманих результатів студентської наукової роботи відбувалися в умовах, максимально наближених до реальних та під керівництвом досвідчених науковців-екологів.

Також ЗНУ на цьому конкурсі успішно представив студент 4 курсу кафедри прикладної екології та охорони праці Владислав Петренко із роботою на тему: «Розробка заходів з пожежної безпеки у Свято-Покровському соборі м. Запоріжжя». Науковий керівник – доцент кафедри прикладної екології та охорони праці Вадим Рижков. Наукова робота виконувалася спільно зі студенткою 3 курсу Кременчуцького національного університету імені Михайла Остроградського Анастасією Полив'яною під керівництвом кандидата технічних наук, доцента кафедри екологічної безпеки та організації природокористування Тетяни Ригас.

Пожежі є серйозною проблемою для багатьох країн світу, в більшості з яких кількість пожеж зростає. При цьому одночасно збільшується економічні, екологічні, соціальні втрати від них, зростає кількість жертв. На даний час нормативні документи регламентують вимоги пожежної безпеки до культурно-видовищних закладів без урахування церков і соборів, хоча це об'єкти з масовим перебуванням людей і в багатьох випадках це будівля з дерев'яними конструктивними елементами. На жаль, останнім часом пожежі на таких об'єктах стали масовими та значно зросла їх чисельність. Зважаючи на матеріальну та духовну цінність даних об’єктів необхідним і важливим є вдосконалення їх протипожежного захисту. Об’єктом дослідження був протипожежний стан Свято-Покровського Кафедрального Собору Української Православної Церкви в м. Запоріжжя.

На основі проведених експериментальних досліджень для підвищення пожежної безпеки Собору студентами були рекомендовані таки заходи. Всі дерев'яні конструкції повинні бути вогнезахищені. Для захисту пропонується поступово замінювати не захищені конструкції конструкціями із сосни з просоченням засобом ДСА-1 або з вогнезахисним покриттям. В будівлі необхідно забезпечити підземне введення електрокабелю, замінити електроприлади з низьким ступенем захисту на прилади із ступенем захисту ІР44: вимикачі, розподільчу коробку, розетки, світильники, магнітні пускачі, кнопки керування. Забезпечити аварійне та евакуаційне освітлення. Обладнати на вході в будівлю освітлювачі з захисними сітками. Прибрати драпірування з горючих тканин.

Студенти були запрошені на підсумкову науково-практичну конференцію, яку було проведено он-лайн з використанням платформи ZOOM, де вони змогли здійснити наукову доповідь та захистити результати своїх наукових робіт.

За результатами ІІ туру Владислав Петренко та Вікторія Єрьоменко отримали відразу два дипломи І ступеню. Це –вражаючий результат, особливо якщо врахувати, що представники ЗНУ вперше брали участь у цьому конкурсі. Журі високо оцінило рівень їхніх наукових рівень, зокрема виважений й обґрунтований підхід до експериментальної частини.

У ЗНУ під час привітання студентів-переможців начальник відділу охорони праці та пожежної безпеки Микола Олійник наголосив на тому, що на сьогодні безпека життєдіяльності набула особливого значення в нашій країні. Зокрема, вона – в полі зору керівництва підприємства Запорізької області. Тож висококваліфіковані фахівці, які прагнуть займатися науковою діяльністю і водночас застосовувати здобуті результати на практиці ще під час навчання у виші, будуть конкурентноспроможними на ринку праці. Особливо завдяки тому, що в ЗНУ створені всі умови для здобуття ними глибоких теоретичних знань і необхідних практичних навичок.

 

 

Схожі новини