Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованка та завідувачка кафедри обліку, аналізу, оподаткування та аудиту інженерного навчально-наукового інституту Тетяна Меліхова

Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованка та завідувачка кафедри обліку, аналізу, оподаткування та аудиту інженерного навчально-наукового інституту Тетяна Меліхова

Проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ»: вихованка та завідувачка кафедри обліку, аналізу, оподаткування та аудиту інженерного навчально-наукового інституту Тетяна Меліхова
01.06.2021 10:22 Все Головні новини Інженерний інститут ЗНУ Відділ доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Історії успіхів випускників ЗНУ ZNU Zaporizhzhia National University інженерний навчально-науковий інститут кафедра обліку аналізу оподаткування та аудиту Фаховий коледж бізнесу та харчових технологій відділ доуніверситетської підготовки профорієнтації та працевлаштування пресс

У рамках проєкту «Історії успіхів випускників Запорізького національного університету» (ZNU, Zaporizhzhia National University), розповідаємо про досвід професійного становлення та успіху випускниці інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ, а нині – професорки, завідувачки кафедри обліку, аналізу оподаткування та аудиту інженерного навчально-наукового інституту Тетяни Меліхової.

- Тетяно Олегівно, як саме Ви обирали спеціальність? Ви зробили свій вибір самостійно, чи хтось Вам порадив?

- Незважаючи на те, що я навчалася в школі з поглибленим вивченням англійської мови, в старших класах я зрозуміла, що світ цифр мені ближчий. Мені дуже подобались математика та логіка, тому, коли в школі № 68 відкривався математичний клас, я перейшла туди. Щодо обрання спеціальності, то порадив мені її батько. Він бачив мої здібності та запропонував зупинитися на престижній професії, фахівці з якої мають високі заробітки. Це – професія бухгалтера. До речі, мої батьки далекі від моєї спеціальності, самі вони – лікарі.

- Першу освіту Ви отримали в Торгівельному коледжі ЗНУ. Чому Ви зупинили свій вибір на ньому? Що найбільше запам’яталося з того часу?

- Торгівельний коледж я обрала за порадою знайомих, а також мене влаштовувало його місце розташування. І нині я впевнена, що не помилилася з вибором спеціальності. Завжди із задоволенням згадую ті часи, адже навчатися в коледжі мені дуже подобалося, до того ж, я брала участь у різноманітних цікавих заходах. Із теплом пригадую своїх викладачів, серед яких – Тамара Миколаївна Борисенко, яка дуже цікаво викладала економіку, Ніна Михайлівна Григор’єва (дисципліна – бухгалтерський облік), Наталія Петрівна Капітаненко (право), Тетяна Олександрівна Боярова (українська мова), Марина Костянтинівна Будьона (статистика) та Зінаїда Павлівна Кіхтенко (фінанси). Я дуже вдячна їм за отримані знання та завжди із радістю спілкуюся з ними підчас зустрічей.

- Після закінчення коледжу Ви одразу почали працювати?

- У червні 1995 року я отримала диплом із відзнакою за спеціальністю «Бухгалтерський облік, контроль і аналіз господарської діяльності». І вже в липні вступила до ЗДІА на 3 курс, склавши на відмінно іспит із математики. У мене не виникало жодних сумнівів, що треба навчатися далі, адже в моїй родині всі мають вищу освіту, і я з дитинства була впевнена, що теж обов’язково її матиму.

Одночасно я влаштувалася на роботу в державну податкову інспекцію, де працювала на посадах податкового інспектора, головного бухгалтера, аудитора. У 1999 році почала працювати на кафедрі, паралельно продовжуючи працювати бухгалтером. У 2000 році в мене народився син. До речі, обіймати посаду бухгалтера можна навіть у декретній відпустці, адже ця професія дозволяє працювати вдома, от я й повернулася до роботи, коли Жені виповнилося три місяці.

- Чому саме для отримання вищої освіти Ви обрали академію?

- Я дуже ретельно обирала заклад вищої освіти. Ми з батьком відвідали всі виші міста, заходили на кафедри та спілкувалися з викладачами. На що я, передусім, звертала увагу? Це – досягнення кафедри, вік викладачів, їхній практичний досвід, зв’язок кафедри з підприємствами та можливість подальшого працевлаштування. Усе це я знайшла в академії (нині – інженерному навчально-науковому інституті ЗНУ).

Вступивши в ЗДІА, я навчалась на заочному відділенні. Мені дуже подобалося, що заняття відбувались щосуботи, адже для тих, хто хоче отримувати освіту та працювати водночас, – це дуже зручно. На жаль, чимало роботодавців не зацікавлені в навчанні робітників, тому що виникає необхідність надавати їм додаткові відпустки, а навчання по суботах вирішує цю проблему.

- Тетяно Олегівно, які Ваші найяскравіші спогади про ці роки?

- Мені було дуже комфортно отримувати освіту. Запам’яталась простота у відносинах із керівництвом кафедри та викладачами, їхнє відкрите та щире ставлення до студентів. Що ж до самого навчання, то в коледжі основну увагу приділяли обліку на торгівельних підприємствах. А в академії ми почали з вивчення процесу виробництва, обліку на промислових підприємствах та в інших галузях народного господарства. Нас запрошували на екскурсії та проходження практики на промислових підприємствах міста. Виконання курсових робіт допомогло придбати практичний досвід, а під час навчання з фахових дисциплін ми розв’язували завдання та вирішували справжні проблемні ситуації. Отже, в академії я здобула кваліфікацію інженера-економіста.

- Хто з викладачів Вам найбільше запам’ятався і чим саме?

- Ірина Іванівна Сахарцева, яка була аудитором-практиком і створила на кафедрі потужну школу, що сприяла якісному викладанню дисциплін та розвитку студентів. Сергій Якович Салига та Григорій Антонович Семенов, яких запросили до кафедри з м. Донецька. Це були перші в місті професори, доктори економічних наук, які створили потужну наукову економічну школу. Дуже цікаво нам викладали бухгалтерський облік, аналіз, контроль Галина Миколаївна Бескоста та Тетяна Валентинівна Мордвінцева. Із вдячністю згадую Олексія Григоровича Шугалку, який викладав дисципліну розміщення продуктивних сил та оподаткування. Із любов’ю ділилася з нами знаннями з філософії Валентина Григорівна Воронкова. Цікаво розповідали про національну та міжнародну економіку, а також економіку підприємств Станіслав Миколайович Мінаков та Іван Іванович Пляскін. Передавала студентам досвід своєї участі в міжнародних науково-дослідних проєктах і на доступному рівні викладала економічну теорію Олена Олексіївна Ільїнкова. Дуже допомагало оволодівати професією і те, що до викладання залучались практики, які працювали бухгалтерами та аудиторами на підприємствах. Вони навчали нас, спираючись на власний досвід.

- Сьогодні Ви – уже доктор наук і академік. А яким був шлях до цього?

- Я – цілеспрямована людина, яка вміє планувати свій час. До того ж, у моїй науковій діяльності мене завжди підтримують батьки, родина, наукові керівники та колеги. Яким був шлях до моїх сьогоднішніх досягнень? Можу виділити кілька етапів, які я вважаю найважливішими. Початок поклала моя перша практика на підприємстві, тоді наставники нам все дуже терпляче й добре пояснювали. А далі були робота в податковій інспекції, де працювали справжні професіонали, які ділилися власним досвідом і дуже щиро прийняли мене в колективі; незабутній час, коли я працювала головним бухгалтером; відповідальна робота в аудиторській фірмі. Кожний із цих етапів наближав мене до мети, проте немале значення мало і те, як тепло мене прийняли на моїй найкращій кафедрі і як допомагали робити перші кроки у викладацькій діяльності.

- Ваші наукові захоплення, які вони?

- Навчання в аспірантурі стало для мене першим знайомством із професійною науковою діяльністю, яка одразу захопила мене. На сьогодні я із задоволенням займаюся дослідженням обліку, оподаткування та аудиту як з колегами, так і зі студентами. Однак мене й цікавить все нове, тому ми постійно впроваджуємо в систему навчання останні наукові та практичні розробки. Мені подобається проводити час разом зі студентами над вирішенням практичних кейсів та наукових проблем. Цікаво й пояснювати складні речі наочно та доступно, а також – бачити, як з кожним роком навчання розвиваються студенти та якими професіоналами вони стають.

Я постійно беру участь у різноманітних конференціях і семінарах, як вітчизняних, так і міжнародних. Подобається мені й писати фахові навчальні посібники, особливістю яких є наочність і зрозумілість. До того ж, я – академік Академії економічних наук України, яка об’єднує видатних науковців та практиків. Постійні зустрічі та спілкування з колегами з академії дають можливість розширити наукову співпрацю, надихають на нові досягнення та реалізацію спільних наукових проєктів.

- Тетяно Олегівно, Ви дуже багато уваги приділяєте різноманітним всеукраїнським та міжнародним заходам і проєктам, а які з них Вам найбільше запам’яталися?

- Усі конференції по-своєму унікальні та надають досвід, який використовується під час викладання дисциплін. На кожній із них відкриваєш для себе щось нове, зустрічаєш нових і вже старих друзів та знаходиш нові перспективи. Окремо хочу виділити міжнародні конференції з виданням у «Scopus» та «Web of Science», у яких я постійно беру участь. У першу чергу, це пов’язано з набуттям мною передового міжнародного досвіду.

Крім того, ми самі проводимо засідання круглих столів і конференції та залучаємо до них студентів. Це дозволяє зацікавити молодь науковою роботою, обговорити з ними останні зміни в професійній сфері та знайти правильне рішення практичних питань.

- У Вас на кафедрі панує особлива атмосфера, а стосунки між викладачами і студентами більше нагадують теплі родинні. Як Вам вдалося цього досягти?

- Дякую, це дійсно так. Ми намагаємося створити для студентів теплу атмосферу, бо це неабияк допомагає працювати та навчати молодь. Ми ставимося до студентів, як до власних дітей, із яких нам необхідно виховати справжніх професіоналів. Намагаємося навчити їх тому, що знаємо самі, пояснити, що навіть після закінчення навчання в університеті оволодіння професією не закінчується. Щоб бути висококваліфікованим фахівцем, треба навчатися впродовж життя.

Нам не байдуже, який рівень знань отримають наші студенти, тому на кафедрі працюють тільки професіонали своєї справи. Ми впевнені, що плідне навчання – це навчання на власному прикладі, тому ми теж повинні відповідати очікуванням молоді. Наші студенти об’єднані в групи в Viber, що дозволяє якісно співпрацювати. У будь-який час вони можуть звернутись до мене або до куратора щодо різних питань і проблем, які ми намагаємось вирішувати разом із ними. Небайдужі нам і їхні побутові та родинні проблеми, ми завжди надаємо їм поради та допомогу. Тобто ми разом зі студентами у всіх питаннях. Нам цікаво та приємно знайомитися з першокурсниками, вчити їх новому, нам подобається рекомендувати студентів і випускників на роботу й дуже сумно з ними прощатися після випуску.

- Ви допомагаєте в працевлаштуванні всім випускникам. А чи підтримуєте Ви колишніх студентів у подальшій професійній діяльності?

- Так, у нас практично 100-відсоткове працевлаштування випускників. Знаючи, і не рідко з власного досвіду, про високий рівень підготовки студентів на кафедрі обліку, аналізу, оподаткуванню та аудиту інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ, до нас постійно звертаються роботодавці.

Наші випускники не забувають рідну кафедру. Вони приходять до нас у гості, приводять на навчання своїх родичів і колег. Ми пишаємося досягненнями випускників і, звісно, слідкуємо за їхнім професійним шляхом. Запрошуємо на наші заходи, а вони, своєю чергою, запрошують нас зі студентами до себе, що сприяє постійному обміну досвідом.

- Якою Ви бачите свою подальшу кар’єру?

- Зупинятися на досягнутому я не збираюсь. Зараз я разом з іншими викладачами та студентами інженерного навчально-наукового інституту, навчаюсь у магістратурі в Польщі за програмою «2-Дипломи». Підвищую кваліфікацію за міжнародними стандартами програми CАР/СІРА. У планах ще багато цікавого, і щось із цього незабаром здійсниться, та заздалегідь не розповідатиму.

- Чим Ви захоплюєтеся у вільний від роботи час?

- Серед моїх захоплень – заняття спортом, танцями, читання художньої літератури. Дуже люблю подорожувати та просто гуляти в парку з сім’єю. Відвідую театри, кіно, відпочиваю з друзями на дачі.

- Що б Ви хотіли побажати сьогоднішнім випускникам шкіл і студентам?

- Студентам – бути активними, цілеспрямованими, і пам’ятати, що тільки від вас залежить успішне майбутнє. Та, навчаючись, не забувайте й про цікаве студентське життя, щоб роки в університеті запам’яталося вам на все життя.

А учням – вірити в себе й не боятися обирати саме ту спеціальність, яка подобається. Нерідко чуєш, що випускники шкіл дуже б хотіли навчатися в нас, проте бояться, що тут багато математики. Тож мені хотілося б нагадати, що облік ведеться за допомогою комп’ютерних програм, а це значно полегшує здійснення розрахунків та його ведення. Приходьте до нас, і ми відповімо на всі ваші питання та навчимо всьому, що необхідно, щоб з успіхом працювати на обраній ниві.

 

Інженерний навчально-науковий інститут

 

Схожі новини