Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Учасники археологічної експедиції ЗНУ на Мамай-Горі відкопали сенсаційну знахідку – глечик Трипільської культури

Учасники археологічної експедиції ЗНУ на Мамай-Горі відкопали сенсаційну знахідку – глечик Трипільської культури

Учасники археологічної експедиції ЗНУ на Мамай-Горі відкопали сенсаційну знахідку – глечик Трипільської культури
05.08.2021 09:34 Все Головні новини Факультети Історії та міжнародних відносин ZNU Zaporizhzhia National University історичний факультет археологічна експедиція на Мамай-Горі

Триває цьогорічна, 34-та, археологічна експедиція представників історичного факультету ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) та волонтерів у с. Велика Знам’янка на курган Мамай-Гора. Ми вже повідомляли цьогоріч про цікаві результати цієї експедиції. Проте археологів продовжує дивувати своїми артефактами цей унікальний могильник: нещодавно тут відкопали ще одну надзвичайну знахідку, яка дійсно здивувала учасників розкопок, – глечик, що належить до Трипільської культури.

Курганний комплекс Мамай-гора в Запорізькій області – найбільший за кількістю скіфських поховань в степовій Україні та найбагатший із знайдених історичних пам’яток у Європі. За понад 30 років роботи запорізької археологічної експедиції тут були зроблені унікальні історичні знахідки, починаючи з епохи неоліту, доби бронзи, скіфсько-сарматських часів та середньовіччя. Молоді археологи – студенти історичного факультету ЗНУ – та волонтери, які працюють тут під керівництвом співробітників археологічної лабораторії Геннадія Тощева та Світлани Андрух, а цього року – молодого керівника експедиції Андрія Тощева, періодично інформують на сторінці експедиції на Мамай-Горі в Фейсбуці про їхні здобутки. От і зараз отримали повідомлення про те, що курган продовжує відкривати свої скарби.
Цьогорічний археологічний сезон для них – особливий. Адже раніше тут працювали лише студенти історичного факультету ЗНУ. Зараз, через низку причин, зокрема через наслідки пандемії COVID-19, до проведення розкопок запрошують долучитися й волонтерів. «Ми прийняли більше 130 заявок, і до нас приїхало цього сезону близько 60 осіб. Було багато і старших людей, які відійшли від обов’язків виховання дітей, і вони подумали, як провести літо для себе», – розповідає координаторка експедиції Каріна Фурса. Багато серед учасників експедиції також молоді, яка навчається, й представників різних спеціальностей.
Крок за кроком та штик за штиком – це так звана робота на лопату, яка у польовій археології складає майже 90% праці, надає можливість «віднімати» скарби у землі, при цьому не пошкоджуючи їх. «Важко, спекотно, але цікаво», – коментує свою роботу учасник експедиції школяр із Запоріжжя Радіон. – «Приїхав, тому, що хочу у прямому сенсі доторкнутися до історії!».
Інша учасниця розкопок Ірина – працівниця музею, яка приїхала на сюди вперше: «Завжди хотіла побачити, як археологи знаходять артефакти, які потім потрапляють у музей і стають експонатами». А от айтішнік Андрій Горб із м. Дніпра в експедиції вже вдруге. Він так пояснює причини своєї участі: «Я сиджу в офісі й не виходжу на двір. Тут я єднаюсь із природою, знаходжу себе. Для мене це – місце сили, пошуку дзену та себе». «Своя» атмосфера панує і на експедиційній кухні, де чергує операторка одного із столичних телеканалів Софія Омельченко.
Тим часом на розкопках археологи відкривають чергове (вже шосте у цьому сезоні) поховання періоду середньовіччя. Це – пам’ятки народу, який прийшов у наші краї у першій половині XV століття зі Сходу та з Криму. Вони контролювали одну з найбільших тодішніх переправ у Нижньому Подніпров’ї.
А от і сенсаційна знахідка цьогорічної експедиції – глечик Трипільської культури. Він датований V тисячоліттям до нашої ери. Подібного артефакту у Степовій Україні ще не знаходили. Андрій Тощев, керівник археологічної експедиції, пояснює:
- Цей нехитрий горщик доводить його приналежність до культури Трипілля, тобто народу, який на нашій території не мешкав. Ми дещо здивовані. Звідки і як він тут з’явився намагатимемося з’ясувати.
Експедиція працюватиме на Мамай-горі до 15 серпня. За традицією, тоді відзначається офіційне свято – День археолога. Тож науковці розраховують, що до кінця сезону ще є час на нові знахідки.
Наразі археологів – завершення розкопок, збір табору й системна робота з опрацювання матеріалу.
Детальну інформацію про знахідки та про можливість підтримати роботу археологічної експедиції можна знайти за покликаннями:
https://www.facebook.com/mamaigora
https://instagram.com/goramamai?utm_medium=copy_link

За матеріалами: https://www.facebook.com/mincenko/posts/4412586862135761

Схожі новини