Університет Абітурієнту Навчання Наука Міжнародна
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Колектив ЗНУ вітає із 70-річчям професора факультету іноземної філології Володимира Прохорова

20.09.2021 09:57 Все Головні новини Факультети Іноземної філології ZNU Zaporizhzhia National University факультет іноземної філології ювілей

Днями відсвяткував ювілей відомий науковець, шанований викладач і педагог – професор кафедри німецької філології і перекладу факультету іноземної філології ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) Володимир Прохоров.

У 1977 році він здобув вищу освіту у галузі германської філології. У період з 1985 по 1988 років навчався в аспірантурі Дніпропетровського державного університету, після закінчення якої захистив кандидатську дисертацію на тему «Вплив синтаксичних зв’язків слів на зміну лексичних значень (на матеріалі дієслів рефлексивного вжитку)» в Одеському державному університеті ім. І. І. Мечникова за спеціальністю 10.02.04 – «Германські мови» (диплом кандидата наук, 1989). У 1998 році захистив ще одну дисертацію – на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук: «Етимологія синонімії дієслівної лексики в російській та німецькій мовах» (за спеціальностями 10.02.04 – «Германські мови»; 10.02.01 – «Російська мова»), отримавши диплом доктора наук (1999 р.).

Свою педагогічну діяльність Володимир Федорович розпочав ще понад сорок років тому. З 1989 року він працює в ЗНУ, є одним із провідних германістів і найшанованіших викладачів факультету іноземної філології. Учений підготував чимало поколінь молодих педагогів, учителів, перекладачів галузі іноземної філології, а також інших фахівців із знанням німецької мови. Для студентів факультету іноземної філології він сьогодні читає низку базових дисциплін, таких як «Лексикологія німецької мови», «Порівняльна лексикологія», «Стилістика німецької мови», «Порівняльна стилістика», «Практика перекладу», «Теорія і практика перекладу», «Вступ до спецфілології», «Сучасні тенденції мовної комунікації та проблеми перекладу» тощо. Маючи понад 20 років професорського стажу шановний Володимир Прохоров також здійснює підготовку молодих наукових кадрів для країни: під його керівництвом успішно захистили свої кандидатські дисертації близько десятка кандидатів наук (за спеціальністю 10.02.04 – «Германські мови»).

А ще він здійснює керівну й організаційну роботу у ЗВО: зокрема, у 2000-2002 роках Володимир Прохоров завідував кафедрою перекладу та других іноземних мов у Запорізькому інституті державного та муніципального управління. З 2012 року шановний науковець повертається до ЗНУ, де й по сьогодні обіймає посаду професора кафедри ФІФ.

Володимир Прохоров є Академіком International United Academy of Sciences, членом Болгарської Асоціації прикладної лінгвістики, а також Асоціації українських германістів, входить до складу спеціалізованої вченої ради К 17.051.02 із захисту кандидатських дисертацій у ЗНУ. Він також виступав активним учасником проєкту «TEMPUS» (1999), а ще – керував міжнародним проєктом «Germanistenpartnerschaft» (2001). Свого часу здійснив стажування у Німеччині: у містах Лейпциг (1991), Ганновер-Гільдесгайм (1997), Берлін (2000).

Знаний науковець є автором близько 200 наукових праць, у тому числі у галузі компаративістики, наукові інтереси стосуються етимології, семантики, лінгвістики тексту, дискурсології, лінгвокультурології тощо. Серед його робіт знайдемо також чимало цікавих досліджень, які мають міждисциплінарний характер: монографія «Прагматика жанровой журналистики» (2019), статті: «Этимологические традиции в исследованиях лексики» («Austria – science», 2018), «К проблеме структурных единиц дискурса» («Науковий вісник Херсонського державного університету», серія «Лінгвістика», випуск 31) та інші. Виступає відповідальним редактором кількох наукових збірників тощо. Трудова й викладацька діяльність професора Прохорова неодноразово була відзначена Почесними грамотами.

Прийміть від нашого колективу, Володимире Федоровичу, щиру вдячність за Ваше високе служіння обраній справі, невтомний творчий пошук, самовідданість, добро і щедрість душі. Бажаємо Вам ще багато наповнених корисними справами і земними радощами років!