Студенти Економіко-правничого фахового коледжу відвідали навчальну лабораторію телевізійної журналістики та радіо «Universe»

У рамках навчальної практики студенти 2 курсу спеціальності «Журналістика» Економіко-правничого фахового коледжу ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) ознайомилися з принципами роботи телебачення та радіо. Вони відвідали навчальну лабораторію телевізійної журналістики ЗНУ та радіо «Universe», що зараз розташовуються в Інженерному навчально-науковому інституті.
Кожна фахова дисципліна є важливою для будь-якої спеціальності, а кожна практика стає відкриттям чогось нового, раніше недоступного. Студенти ЕПФК занурилися у галузь радіожурналістики, у чому їм допоміг радіоведучий, волонтер, програмний редактор, випускник ЗНУ Віктор Посунько, який, окрім журналістської діяльності, на сьогодні ще займається проведенням свят.
Приємна атмосфера, затишок, великий кабінет та нове обладнання – так можна охарактеризувати «Universe». До речі, в області це – єдине молодіжне радіо на базі університету. Під час майстер-класу студенти дізналися про різницю між телевізійною та радіожурналістикою, почули корисні поради з досвіду інших людей: як краще використовувати техніку та програми. Крім того, вони дізналися, що, якщо бажають працювати в галузі радіо, то їм варто приділяти увагу відповідним вправам, вміти виходити в ефір, ніколи не забувати про можливість імпровізації та не боятись її. До слова, до 2007 року радіо «Universe» виходило у FM режимі, після чого перейшло на Інтернет-майданчик, змінивши стиль на більш молодіжний та драйвовий. Саме тут велика кількість студентів проходить практику та навчаються основам радіожурналістики.
«Якщо, наприклад, говорити про ЗНУ, то виробнича практика здебільшого починається на третьому курсі. Але, за бажанням, можна прийти на сюди першому, почати працювати та вчитися, а вже потім у вас будуть переваги, бо ви будете вміти робити все, що треба», – вважає Віктор Посунько.
Студенти дізналися, що іноді на радіостудії може бути лише одна людина. Саме вона шукає новини та виходить в ефір, що майже неможливо в телевізійному медіа: тут вже присутні й оператори, й уся інша команда, яка може складатися зі сценаристів, режисерів монтажу та інших. Також особливо важливою є зовнішність, міміка, жести, – те, чого не видно під час радіоефіру, у який, можна вставити музичні композиції, тим самим заповнюючи ефірний час. Та багато студентів помиляються, вважаючи, що робота на радіо легша, адже ця галузь журналістики потребує майже від кожного вміння монтувати. Цікавою є, зокрема, посада музичний редактор. Саме він обирає композиції для ефіру. У підсумку варто наголосити, що найголовніше – вірити в себе, прагнути до розвитку та змін. Якщо щодня займатися прокачуванням навичок, то все вийде. А якщо ви хочете працювати – не бійтесь, вам допоможуть з рубриками, навчанням, головне – бажання.
Професійна камера, радіо петлички, телесуфлер, студійне світло та власна монтажка – студенти факультету журналістики ЗНУ знімають власні інформаційні сюжети та авторські програми, самостійно начитують їх та монтують! І все це на заняттях в Навчальній лабораторії телевізійної журналістики. Заступниця керівниці лабораторії Катерина Вавілова радо зустріла студентів Економіко-правничого фахового коледжу ЗНУ. Вона продемонструвала гостям наявне обладнання. Варто зазначити, що відеолабораторія оснащена сучасними камерами та комп’ютерами. Саме сюди приходить велика кількість студентів. Та не лише ті, хто бажають бути ведучими. Тут можна розвиватися як оператор, сценарист, режисер і навіть мультиплікатор, бо кожна ідея може стати творчим проєктом. Також зараз відеолабораторія виходить на ще більш високий та популярний рівень, бо почалася ера засвоєння Ютуб-платформи. У якості прикладу студентам представили проєкт «Назнімали».
Найголовнішим у роботі журналістів є вміння говорити. Від себе, прямою мовою, без детального вивчення тексту, бо, зазвичай, це лише заважає та спантеличує. Вони повинні у будь-який момент вміти без листочка та зазделегідь підготовленого тексту розповісти потенційній аудиторії важливу інформацію. Варто розуміти, що навіть суфлер може зламатися, тому краще вчитися та розраховувати лише на себе. Зараз важливо бути універсальним журналістом. Зокрема, вміти монтувати. Наприклад, у студії «1+1» монтують взагалі редактори. «У яких програмах краще монтувати? Де краще монтувати?» – на ці питання студенти ЕПФК отримали таку відповідь: «Зараз у широкому розповсюдженні використовуються Adobe Premiere, DaVinci Resolve, Vegas Pro. Саме ці програми кожному медійнику поступово треба вивчати та освоювати».
На екскурсії студентам наголосили, що під час навчання варто отримати та розвинути навички створення інфографіку, фотошопу, ілюстратору. Але найголовніше – вчитися говорити. Також їм нагадали, що всі матеріали, створені під час навчання у коледжі, будуть внесені в особисте портфоліо кожного студента.
Каміла Алярова,
група К61-20
Фото студентів групи К61-20