У ЗНУ відбулося засідання круглого столу «Війни пам’яті: шляхи до примирення» за участю вчених вишу та здобувачів вищої освіти

Дев’ятого грудня науковці Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) за підтримки ректора Миколи Фролова організували засідання круглого столу «”Війни пам’яті” в Україні: шляхи до примирення». Серед вчених, котрі долучилися до проведення цієї важливої події, були представники команди міжнародного проєкту «Політика пам’яті: європейський досвід примирення для України» («Erasmus+» напряму Jean Monnet): Юрій Каганов, Олена Тупахіна, Ольга Маклюк і Катерина Сіріньок-Долгарьова.
На початку засідання присутніх привітав ректор ЗНУ Микола Фролов. Він наголосив, що це засідання круглого столу присвячене найактуальнішому питанню, яке продовжує викликати дискусії та інколи не дозволяє консолідуватися мешканцям України. На його думку, без постійного пошуку відповідей на питання, які існують в контексті історичної пам’яті, неможливо рухатись далі. Тож Микола Олександрович запевнив, що з боку ректорату завжди існуватиме всебічна підтримка наукових пошуків істориків. Також присутніх привітали проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук і проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов. Вони наголосили на важливості обраної для проведення заходу теми й висловили сподівання, що спілкування учасників буде плідним і цікавим.
Відзначимо, що захід проходив у змішаному, очно-дистанційному форматі. На відзначення Міжнародного дня пам’яті жертв злочинів геноциду своїми роздумами щодо специфіки «війн пам’яті» на українських теренах, впливу історичних травм на формування національної ідентичності українців, шляхів роботи з історичною травмою в науковому, медійному, художньому дискурсах і в музейній практиці поділилися поважні спікери, як із Запоріжжя, так і з інших міст України.
Серед активних учасників події були: декан історичного факультету Володимир Мільчев, завідувач кафедри нової історії України, професор Федір Турченко, завідувачка кафедри всесвітньої історії та міжнародних відносин, доцентка Ольга Маклюк, професорка кафедри німецької філології, перекладу та світової літератури Наталія Торкут, директорка наукової бібліотеки вишу Ніна Чала, координаторки міжнародного проєкту «Політика пам’яті: європейський досвід примирення для України»: доцентка кафедри німецької філології, перекладу та світової літератури Олена Тупахіна й доцентка кафедри журналістики Катерина Сіріньок-Долгарьова, директор Музею Запорізького національного університету Володимир Лініков, а також інші викладачі, співробітники та здобувачі вищої освіти вишу.
Крім того вітали у Запорізькому національному університеті й почесних гостей. Це – директор Департаменту культури та інформаційної політики Запорізької обласної державної адміністрації Владислав Мороко, завідувач відділу науково-просвітницької роботи Національного заповідника «Хортиця» Сергій Дударенко, голова Запорізького наукового товариства ім. Якова Новицького Сергій Білівненко та випускниця ЗНУ, представниця ГО «Інша освіта» Каріна Фурса. Також до заходу в режимі онлайн приєдналися близько 80 учасників – науковців, освітян, музейних працівників, менеджерів культурних заходів, культурних і громадських діячів. Серед них були й вчені з інших вишів України.
У режимі онлайн у заході взяв участь Микола Жулинський, академік Національної академії наук України, директор інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України. У його виступі йшлося про значення індивідуальної точки зору як фактору формування національної ідентичності. Своєю чергою, Федір Турченко, доктор історичних наук, професор, голова Запорізької регіонально комісії з реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 рр. зазначив, що Україні необхідно позбутися комплексу меншовартості та постколоніального комплексу. Й одним із важливих кроків такого подолання є такий струс суспільства, як війна, що зараз точиться в державі. Також він закликав присутніх пам’ятати, що інформаційна війна зараз триває щодня. Владислав Мороко, директор Департаменту культури та інформаційної політики Запорізької обласної державної адміністрації, під час виступу зазначив, що, на його думку, у війнах пам’яті треба шукати не примирення, яке неможливе, а привносити роботу істориків, пророблену ними за час незалежності України, у суспільний простір. Як приклад, він навів процес декомунізації в Запорізькій області, зокрема корпус нових назв вулиць, який розробили історики.
Сергій Дударенко, завідувач відділу науково-просвітницької роботи Національного заповідника «Хортиця», наголосив на винятковому значенні острова Хортиці у суспільній свідомості. Він підкреслив, що це – символ, який об’єднує українців. Мартін-Олександр Кислий, кандидат історичних наук, науковець Національного університету «Києво-Могилянська академія», темою свого виступу обрав національну пам'ять кримських татар. Йшлося про значення історичної пам’яті для формування національної самоідентичності цього народу, а також про спроби російських агресорів применшити значення такої трагедії, як депортація кримських татар в очах їх нащадків. Сергій Білівненко, голова Запорізького наукового товариства ім. Якова Новицького, зосередив увагу присутніх на ідеологічних наративах, зокрема на зміні назв вулиць у різних районах Запоріжжя в процесі декомунізації. Володимир Лініков, директор Музею Запорізького національного університету, на прикладі конкретних експонатів різних українських музеїв показав присутнім, як треба візуально оформлювати інформацію про важливі події в історії України, а яких рішень варто при цьому уникати. Каріна Фурса, представниця ГО «Інша освіта», розповіла про завдання, які ставить перед собою ця громадська організація. Вона підкреслила, що через методи публічної історії фахівці історичної спільноти можуть впливати на формування фокусу історії на рівні локальних громад.
Також інші учасники заходу, які були присутні на ньому в режимі онлайн, змогли приєднатися до обговорення, висловити свою подяку спікерами, погодитися з ними або наголосити на власній точці зору, надати свої пропозиції організаторам і науковцям – учасникам заходу тощо.
Крім того, під час засідання круглого столу відбулося й урочисте вручення сертифікатів учасників міжнародного проєкту «Erasmus+» слухачам міждисциплінарного курсу «Європейська політика пам’яті» – здобувачам вищої освіти історичного факультету, які навчаються за освітньо-професійною програмою «Історія та політика». Днями вони успішно захистили групові студентські проєкти за модулем Жана Моне «Політика пам’яті: європейський досвід для примирення в Україні». Успіх студентської молоді відзначили проректор Юрій Каганов, професор Федір Турченко й доцентка Олена Тупахіна під час урочистого вручення сертифікатів.
Після завершення засідання круглого столу в ЗНУ відбувся ще один важливий захід – онлайн-презентація книг академіка Миколи Жулинського «Моя Друга світова: роман-хроніка в голосах» та «Акордеон: майже роман».