На факультеті журналістики ЗНУ відкрили нову навчальну аудиторію та організували засідання круглого столу за участю викладачів, фахівців-практиків і здобувачів вищої освіти
Десятого грудня, з нагоди Дня прав людини, на факультеті журналістики ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) відбулось засідання круглого столу «Європейські цінності й українські реалії захисту прав людини: журналістський вимір», яке провели у щойно презентованій навчальній аудиторії вишу. Цей захід реалізується в межах проєкту EU-Indy «Європейські медійні стандарти та цінності незалежної журналістики в еру постправди» (номер проєкту 620745-EPP-1-20201-UA-EPPJMO-MODULE) за підтримки програми Європейського союзу Еразмус+ за напрямом Модулі Жана Моне.
Виступаючи перед учасниками заходу, представники керівництва вишу – ректор ЗНУ Микола Фролов та проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук – відзначили, що участь у проєкті та виграний грант – це значна перемога та взірець наслідків об’єднання зусиль науковців, керівництва і всіх служб вишу. Така практика проєктної роботи є сталою та буде продовжена й надалі. На думку Миколи Фролова, відкриття нової авдиторії європейського рівня, зміцнення матеріальної бази дасть змогу здобувачам вищої освіти й надалі опановувати нові цифрові технології та технології дистанційного навчання. Також він відзначив важливість модернізації вітчизняної освіти, адже лише вкладаючи кошти в освітню галузь, можна розраховувати на розвиток країни у відповідності до міжнародних стандартів.
Микола Олександрович наголосив: «Сьогоднішня подія є важливою не лише в житті факультету журналістики, але й усього університету загалом. Для підготовки журналістів необхідна сучасна матеріально-технічна база. А відкриття цієї авдиторії свідчить про те, що наш університет справді модернізується та виходить на європейський рівень. Сподіваюся, що факультет і далі буде успішно реалізовувати нові проєкти та можливості».
Звернувся до учасників заходу й декан факультету журналістики Віктор Костюк, який відзначив, що нове сучасне обладнання в рамках реалізації проєкту дасть змогу навчати студентів журналістиці за світовими стандартами. Відкриття нової авдиторії та покращення матеріальної бази – є продовженням традицій на факультеті, які існували з початку його функціонування. Віктор Володимирович подякував команді учасників гранту за нові можливості й професійну базу для підготовки студентів факультету теле- і радіожурналістиці.
За словами організаторів, головна мета засідання – зміцнити взаємини та взаємодію між журналістською спільнотою та громадськими організаціями, правозахисними ініціативами в просуванні ідей і цінностей інституту прав людини. У заході взяли участь журналісти й журналістки провідних ЗМІ регіону, громадські активісти й активістки, керівництво вишу, студенти та викладачі факультету журналістики. Модераторами заходу стали доценти кафедри журналістики Павло Мірошниченко та Юлія Любченко.
Усі учасники мали змогу обговорити важливі питання захисту прав і свобод людини, розповісти про ефективні способи та методи масового поширення інформації про права людини. Також розглянули й дієві журналістські й суспільні практики та ініціативи із популяризації ідей рівності, гідності, толерантності.
У рамках відкрили й «Авдиторію європейських медіастудій». Це стало можливим завдяки участі в проєкті EU-Indy «Європейські медійні стандарти та цінності незалежної журналістики в еру постправди». У рамках відкриття нової авдиторії учасникам і гостям заходу, зокрема журналістам місцевих ЗМІ, продемонстрували сучасне обладнання та його можливості. Так, нова авдиторія обладнана за кошти гранту новою комп'ютерною технікою, студійною професійною радіоапаратурою, проєктором та екраном, новими зручними меблями, студією для подкастів і онлайн-мовлення. Тут також планується проводити тренінги, майстер-класи, воркшопи для журналістів і вчителів шкіл і просувати ідеї європейських цінностей та європейських стандартів журналістики.
Про особливості реалізації 3-річного проєкту EU-Indy «Європейські медійні стандарти та цінності незалежної журналістики в еру постправди» і відповідного курсу в рамках заходу розповіла заступниця декана з міжнародної діяльності, доцентка кафедри журналістики Катерина Сіріньок-Долгарьова. Так, основною метою цього медіазнавчого проєкту є включення європейських медійних стандартів і цінностей в українську медіапрактику, підготовка відповідальних, медіаграмотних громадян. Також звернули увагу присутніх на концепцію проєкту «індімедіа», що з’явилася в 2000 році як глобальна мережа незалежних ЗМІ з якісним контентом без расизму та інших форм ксенофобії чи дискримінації.
Серед основних завдань проєкту виокремили такі: запровадження навчального курсу з європейських студій, присвяченого поняттям медіакультури, європейським стандартам та цінностям журналістики, конфліктно-чутливій журналістиці; проведення дослідження медіаландшафту Запорізького регіону і подання настанов з покращення редакційної політики ЗМІ; розроблення програми тренінгів і матеріалів для професійного розвитку журналістів місцевих ЗМІ; забезпечення студентів і викладачів освітніми та технічними ресурсами для створення незалежних молодіжних медіа задля сприяння дискусіям, критичному мисленню та медіаграмотності серед широкої громадськості (через інтернет-ЗМІ та студентське громадське радіо). Крім того, планується створення студентського громадського радіомовлення (радіошоу «НЕумовно») з випуском програм двічі на місяць. Учасникам заходу презентували і курс «Європейські медіастандарти та цінності», який включатиме 5 модулів: 1) Медіакультура в європейському суспільстві; 2) Європейські журналістські стандарти: історичні корені та сучасні виклики; 3) Конфліктно-чутлива журналістика на радіо і в інтернет-медіа; 4) Фактчекінг і верифікація в медіа; 5) Комунікація європейських цінностей через журналістику думок.
У рамках заходу викладачі та викладачки курсу «Європейські медійні стандарти і цінності незалежної журналістики в еру постправди (EU-Indy)» – розказали про переваги двох років навчання студентства різних факультетів вишу цієї дисципліни, про виклики, з якими зіткнулися, про студентські журналістські проєкти щодо цінностей прав людини, підготовлені в рамкх курсу. Зокрема, доцент кафедри журналістики Павло Мірошниченко розповів про особливості роботи зі студентами щодо підготовки матеріалів про права та свободи людини, про боротьбу із стереотипами, дискримінацією, про взаємодію з правозахисними громадськими організаціями.
Також із цікавими доповідями виступили гості заходу. Так, медіаекспертка Центру прав людини «ZMINA» Ірина Іванченко доповіла про деталі проведення та результати соціологічного опитування «Що українці знають і думають про права людини: оцінка змін 2016-2020». Про громадські та правозахисні ініціативи ГО «Об’єднання психологів і психоаналітиків «Взаємодія» розповів координатор безпекових проєктів Тимофій Сайтарли. Ініціативи й проєкти ромських організацій презентувала засновниця ГО «Об’єднання ромських жінок “Голос ромні”» Анжеліка Бєлова.
Крім того, голова ГО «Радіо “На дотик”» Ольга Вакало висвітлила тему незалежної медійної ініціативи та журналістики на прикладі теми про цінність прав людини. Представниця ІМІ в Запорізькій області, к.н. соц.ком. Наталія Виговська доповіла про результати досліджень мови ворожнечі в українських ЗМІ. Радниця з соціальної згуртованості в Запорізькій області, БО «БФ «Стабілізейшн Суппорт Сервісез» Анастасія Перепелиця розповіла про активність громад. Засновниця проєкту «Неначасі» Катерина Майборода – про запорізький медійний проєкт на межі журналістики та благодійності «Неначасі». У виступі психологині Людмила Волтер йшлося про діяльність волонтерського центру «Солдатський привал». Усі учасники заходу мали змогу поставити запитання доповідачам щодо питань, як їх зацікавили.