У ЗНУ обговорили напрямки співпраці в галузі моніторингу якості повітря з представниками громадської організації «Arnika» (Чехія) та громадської організації «Фрі Ардуіно»

Чотирнадцятого грудня відбулася зустріч і церемонія підписання Меморандуму про співпрацю в міжнародному та національному форматі з участю представників ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University), ЗОДА, чеської неурядової організації «Арніка» й української громадської організації «Фрі Ардуіно», що координує Українську мережу громадського моніторингу якості повітря EcoCity.
Участь у заході взяли: ректор ЗНУ Микола Фролов, проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук, начальниця відділу міжнародних зв'язків Аліна Осаул, заступниця директора з наукової роботи ІННІ ім. Ю.М. Потебні Каріна Бєлоконь, завідувач кафедри загальної та прикладної екології і зоології Олександр Рильський, доцент кафедри прикладної екології та охорони праці Євгенія Манідіна, доцент кафедри загальної та прикладної екології і зоології Валерій Горбань. А також – почесні гості: науково-технічний радник проєкту «Чисте повітря для України» Максим Сорока та заступниця директора департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації Ірина Пірогова,
У рамках реалізації міжнародного проєкту «Чисте повітря для України» учасники обговорили питання встановлення на навчальному корпусі № 5 ЗНУ та в Інженерному навчально-науковому інституті ім. Ю.М. Потебні спеціалізованого обладнання – 2 станцій «ЕкоСіті» для моніторингу якості повітря. До переліку цього обладнання входить комплект пристроїв громадського моніторингу якості повітря «Air Fresh Max Environment OS», який переданий на баланс університету. Завдяки цьому, можна виміряти кліматичні параметри, вміст у повітрі таких речовин: дрібнодисперсного пилу двох фракцій PM2,5,PM10, монооксиду вуглецю, діоксиду азоту, аміаку, озону тощо. Цього достатньо, щоб оцінити рівень техногенного навантаження на навколишнє середовище. Під час заходу наголосили, що ЗНУ став першою академічною спільнотою, яка долучилась до такого міжнародного проєкту.
До підключення та налагодження станції, обговорення умов використання на кафедрі прикладної екології та охорони праці задіяли заступницю директора з наукової роботи ІННІ ім. Ю.М. Потебні Каріну Бєлоконь, доцентку кафедри прикладної екології та охорони праці Євгенію Манідіну, науково-технічного радника проєкту «Чисте повітря для України» Максима Сороку, заступницю директора департаменту захисту довкілля Запорізької обласної державної адміністрації Ірина Пірогова. При підключенні та налагодженні станції, встановленій на навчальному корпусі № 5 вишу, задіяли науково-технічного радника проєкту «Чисте повітря для України» Максима Сороку, заступницю директора з наукової роботи ІННІ ім. Ю.М. Потебні Каріну Бєлоконь, доцента кафедри загальної та прикладної екології і зоології Валерія Горбаня.
Зауважимо, що на сьогодні відповідальна за збір даних та забезпечення роботи станції в ІННІ ім. Ю.М. Потебні – Каріна Бєлоконь. А відповідальний за збір даних та забезпечення роботи станції на навчальному корпусі ЗНУ № 5 – Валерій Горбань. Треба відзначити, що мета підписаного Меморандуму про співпрацю – консолідація зусиль обох cторін, спрямованих на захист навколишнього природного середовища від забруднення та дотримання основоположних свобод і прав людини на чисте та безпечне довкілля. А предмет цього Меморандуму – спільна діяльність сторін, яка може здійснюватися в різних форматах академічної та наукової співпраці, інформаційної, організаційної або технічної підтримки, підготовки та реалізації спільних ініціатив, заходів та проєктів. При цьому основними галузями взаємного стратегічного співробітництва є: організація спільної науково-дослідної діяльності, підготовка й поширення екологічної інформації та спільних публікацій, моніторинг стану та якості довкілля, поширення та розвиток практик «Citizen Science», залучення населення до екологічного моніторингу, ненасильницькі підходи запобігання забруднення довкілля, розвиток та удосконалення екологічної політики.
Під час зустрічі з ректором Миколою Фроловим її учасники обговорили шляхи можливої наукової співпраці з нашим вишем, а також – питання публікації та доступу до даних про стан повітря, особливості сертифікації й використання обладнання, його технічного огляду, захисту персональних даних, накопичення інформації, доступу до архіву даних, використання таких даних у наукових дослідженнях, використання обладнання в академічному процесі для навчання студентів тощо. За словами науково-технічного радника проєкту «Чисте повітря для України» Максима Сороки, основними напрямками та цілями співпраці із ЗНУ є співробітництво в галузі екологічного моніторингу й освіти, наукових досліджень та поширення ідей сталого розвитку, а також дотримання основоположних свобод і прав людини на чисте та безпечне довкілля, залучення громадськості до охорони довкілля від забруднення, залучення академічної спільноти до дослідження стану атмосферного повітря, посилення матеріальної бази для наукових і освітніх цілей.
Свою думку з приводу підписання меморандуму і співпраці із ЗНУ висловив виконавчий директор НГО «Арніка» (Чеська Республіка) Мартін Скальскі: «Спільноти чеської неурядової громадянської організації “Арніка” та проєкту “Чисте повітря для України” радо вітають академічну спільноту Запорізького національного університету та усіх небайдужих громадян міста Запоріжжя! “Чисте повітря для України” – спільний багаторічний проєкт “Арніки” та неформальної мережі місцевих неурядових громадських організацій промислових регіонів в Україні, заснований у 2018 році. Наша спільна мета – покращити доступ до інформації та посилити участь громадянського суспільства у прийнятті рішень, що дотичні довкілля. У нашій діяльності ми підтримуємо локальні природоохоронні ініціативи, розвиток громадського моніторингу довкілля, тематичні дослідження та посилення екологічної просвіти, здійснюємо адвокаційну діяльність та підтримуємо співпрацю інституцій громадянського суспільства з академічними спільнотами. Кожного разу, коли я відвідую Україну, згадую Чеську Республіку на межі ХХІ століття. Екологічні проблеми міст і селищ України добре знайомі чеським екологічним активістам, тож ми розуміємо ваш спільний біль. Суспільство Чеської Республіки пройшло довгий та складний шлях переосмислення наших спільних цінностей для покращення стану довкілля. Саме тому ми поширюємо трансформаційний досвід Європейського Союзу та Чеської Республіки та закликаємо громадян, науковців й експертів до об’єднання зусиль та спільних публічних кампаній, досліджень і дій заради чистого повітря для всіх в Україні! Я впевнений, що цей Меморандум про стратегічну співпрацю сьогодні стане початком багаторічної дружньої співпраці, допоможе зробити моніторинг довкілля соціальним явищем та залучити до цього процесу якомога ширші категорії населення – від молоді до професіоналів науковців. Всебічне залучення громадян та академічних спільнот до моніторингу стану та якості довкілля, а також розвиток і популяризація ідей “Citizen Science” – це запорука докорінних змін державної екологічної політики та поліпшення стану довкілля. Із нагоди підписання Меморандуму про стратегічну співпрацю спільнота проєкту “Чисте повітря для України” я радий надати у пожертву академічній спільноті Запорізького національного університету станцію моніторингу якості повітря від Української мережі громадського моніторингу якості повітря “Eco City”. Впевнений, що це стане запорукою нашої подальшої плідної спільної співпраці. Зичу усім учасникам академічної спільноти Запорізького національного університету та містянам Запоріжжя чистого повітря, плідної співпраці та майбутніх спільних звершень».
Микола Фролов під час зустрічі підкреслив, що серед пріоритетних завдань вишу – розвиток міжнародної діяльності, відкриття нових напрямків міжнародної співпраці, тому він висловив зацікавлення у такому міжнародному співробітництві із громадськими організаціями. Представники обох сторін обговорили подробиці й організаційні моменти співпраці. Вони запевнили, що зацікавлені в такій роботі і працюватимуть над розширенням її напрямків.
Наприкінці заходу представники ЗНУ наголосили, що в них багато суміжних напрямків діяльності й перспектив розвитку. Усе це дає підстави сподіватися, що спільна діяльність у галузі екології відкриває неабиякі перспективи для розвитку, зокрема співпраці як у галузі підготовки молодих фахівців, так і в науковій.