У ЗНУ проаналізували результати перепідготовки та підвищення кваліфікації вчителів-предметників у рамках програми НУШ на базі вишу

Шістнадцятого жовтня в ЗНУ відбулася подія, важлива для подальшого поглиблення плідної співпраці вишу із запорізькими закладами загальної середньої освіти. Під час засідання круглого столу зустрілися представники керівництва ЗНУ, Департаментів освіти і науки ЗОДА, Запорізької міської ради, усіх районів Запоріжжя та Широківської громади. Вони обговорили підсумки та результати перепідготовки й підвищення кваліфікації вчителів-предметників ЗЗСО на базі вишу в дистанційному форматі, а також виклики, з якими зіштовхнулися, та подальші шляхи й методи співпраці в цьому напрямку.
До участі в засіданні круглого столу долучилися ректор ЗНУ Микола Фролов, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура, керівники та представники обласного, міського та районних департаментів освіти і науки нашого регіону. Серед них: керівниця Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації Людмила Бухаріна, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Анатолій Васюк, перша заступниця директора департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Юлія Погребняк, заступниця директора департаменту – начальниця управління з питань розвитку освіти департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Наталія Вітковська, начальниця Територіального відділу освіти Дніпровського району департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Яна Литовченко, начальниця Територіального відділу освіти Заводського району департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Наталія Шаповалова, начальниця Територіального відділу освіти Олександрівського району департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Лідія Єременко, начальник Територіального відділу освіти Хортицького району департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Олександр Годжек, начальниця Територіального відділу освіти Шевченківського району департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Наталія Перепелиця, начальниця Територіального відділу освіти Вознесенівського району департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Неля Ситенко, головна фахівчиня Територіального відділу освіти Комунарського району департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Валентина Дерев’янко, керівник відділу освіти Широківської сільської ради Запорізького району Запорізької області Денис Іваніченко, а також представники центру післядипломної освіти вишу під керівництвом його начальника Сергія Ільїна.
На початку заходу ректор Микола Фролов привітав усіх присутніх і подякував за плідну співпрацю в рамках перепідготовки на базі ЗНУ педагогічних працівників закладів загальної середньої освіти із 7 районів міста. Микола Олександрович зазначив: «Ми зацікавлені в тому, щоб представники початкової та середньої ланки освіти й далі обирали для підвищення кваліфікації саме ЗНУ. Переконаний, що на сьогодні, у нелегкі часи, особливо важлива плідна співпраця всіх ланок освіти – середньої, передвищої та вищої, аби подолати виклики, які ставить перед нами сучасність». Також для учасників заходу ректор провів екскурсію Музеєм історії вишу, студмістечком, корпусами університету та познайомив їх із матеріально-технічною базою ЗНУ, що дозволяє провадити не лише освітній процес для студентів, але й перепідготовку та підвищення кваліфікації вчителів. Адже в ЗНУ створені всі умови, аби отримати освітні послуги відмінної якості. Тут – значний науковий потенціал, серед викладачів 140 професорів, докторів наук і близько 620 доцентів, кандидатів наук. А матеріально-технічна база дозволяє забезпечувати рівень навчання на рівні провідних вишах України. Микола Фролов підкреслив, що університет здійснює перепідготовку вчителів за багатьма освітніми програмами й цьогорічний досвід був дуже вдалим. За короткий термін представники вишу провели значну методичну й організаційну роботу.
Високий рівень перепідготовки вчителів на базі вишу відзначив і заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Анатолій Васюк. Він наголосив на важливості конструктивної співпраці особливо щодо підготовки вчителів точних наук, а також запропонував створити робочу групу для організації проєктів у цьому напрямку.
У рамках засідання проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура представив звіт про результати перепідготовки й підвищення кваліфікації вчителів-предметників ЗЗСО відповідно до нових методик згідно з Концепцією «Нова українська школа». Так, перепідготовку пройшли 2 013 вчителів. За час заходу проаналізували розподіл вчителів по територіальним відділам, структуру та зміст програми підвищення кваліфікації (інваріантний і варіативний складники). Зокрема, присутні зазначили, що тематика та зміст профілів (спецкурсів) спрямовані на розвиток професійних компетентностей, ключових знань і навичок. При цьому найбільш популярними профілями варіативного складника є створення безпечного освітнього середовища, діджиталізація та використання інформаційно-комунікаційних технологій, мовно-комунікативна компетентність вчителя-предметника, особливості інклюзивного навчання тощо. Крім того, Олександр Іванович звернув увагу на особливості реалізації програми у 2021 році, складнощі організації навчання, значне навантаження на слухачів і викладачів і стислі терміни. Серед перспектив подальшої співпраці виокремили такі: тісне співробітництво в питаннях впровадження нових актуальних узгоджених програм підвищення кваліфікації; отримання зворотного зв’язку від територіальних відділів; розробка методичного забезпечення курсів підвищення кваліфікації в електронній формі, розширення можливостей для дистанційного доступу до них.
Також учасники засідання приділили увагу складнощам опанування субвенції, питанням розробки ефективних механізмів підвищення кваліфікації вчителів у дистанційному й очному форматах, аналізу пропозицій щодо змісту та недоліків програм підвищення кваліфікації.
На засіданні виступила й керівниця Департаменту освіти і науки Запорізької обласної державної адміністрації Людмила Бухаріна. Вона відзначила, що вперше в цьому році надана державна субвенція для НУШ, яка передбачала й перепідготовку вчителів-предметників ЗЗСО. Під час заходу проаналізували особливості розподілу та використання цих коштів. За її словами, заклади вищої освіти області активно спрацювали, зокрема й ЗНУ, змогли в короткий час надати якісні послуги з перепідготовки вчителів-предметників. Такі заходи є важливими в контексті підготовки й використання потенціалу цих учителів. Позитивним є і те, що держава фінансує цей напрям у галузі освіти. Зокрема, на перепідготовку вчителів із цієї субвенції виділили близько 15 млн грн.
Усі присутні на заході мали змогу поставити свої запитання й отримати на них вичерпні відповіді, а також висловити пропозиції, які представники адміністрації вишу планують уважно розглянути й урахувати під час подальшої організації роботи курсів із підвищення кваліфікації. Представники департаментів освіти і науки відзначили, що серед актуальних питань сучасної освіти – перепідготовка педагогів із різних навчальних дисциплін, які працюватимуть з учнями Нової української школи, коли ті перейдуть до 5 класу, різні аспекти інклюзивного навчання, діджиталізації, створення безпечного середовища тощо.
Крім того, у рамках заходу представників департаментів освіти і науки Запорізької міської ради, районних департаментів, ЗОДА, Широківської громади відзначили подяками за високий професіоналізм та плідну співпрацю в підвищенні кваліфікації вчителів, які забезпечують здобуття освіти учнями 5-11(12) класів загальної середньої освіти, відповідно до нових методик, згідно з Концепцією «Нова українська школа».
Наприкінці заходу ректор Микола Фролов подякував усім присутнім за плідне й результативне спілкування, пропозиції, які пролунали під час заходу та які допоможуть представникам вишу скоригувати роботу з організації та проведення курсів із підвищення кваліфікації педагогічних працівників у подальших проєктах.