Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Випускниця ЗНУ Яна Радченко: «Після перемоги обов’язково завітаю на рідний журфак!»

Випускниця ЗНУ Яна Радченко: «Після перемоги обов’язково завітаю на рідний журфак!»

Випускниця ЗНУ Яна Радченко: «Після перемоги обов’язково завітаю на рідний журфак!»
23.06.2022 13:37 Все Головні новини Факультети Журналістики Відділ доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Історії успіхів випускників ЗНУ ZNU Zaporizhzhia National University факультет журналістики відділ доуніверситетської підготовки профорієнтації та працевлаштування пресслужба проєкт історії успіхів випускників ЗНУ

У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) продовжується успішно реалізуватися важливий профорієнтаційний проєкт «Історії успіхів випускників ЗНУ». Сьогодні в його рамках пропонуємо вам інтерв’ю з вихованкою факультету журналістики Яною Радченко.

Ще під час навчання Яна отримала одну з найпрестижніших фахових нагород – премію «Честь професії» в номінації «Надія журналістики». Ми поспілкувалися з Яною про те, як працюється молодій журналістці в умовах війни, як вдалося пропрацювати травматичний досвід життя в тимчасовій окупації та на що в навчанні й професійному розвитку варто звернути увагу студентам й абітурієнтам рідного факультету.
- Добрий день, Яно! Ще зовсім недавно Ви були студенткою факультету журналістики, проте вже маєте чималий досвід у професії. Розкажіть, будь ласка, де Ви наразі працюєте, якою журналістською діяльністю займаєтеся?
- Так, я рік тому закінчила наш журфак. Зараз у мене три роботи: я працюю ком’юніті-менеджеркою в освітньому центрі «Простір толерантності», SMM-ницею в Ромському жіночому фонді «Чіріклі» та редакторкою стрічки новин у виданні «ZMINA». Усі ці роботи так чи так пов’язані з журналістикою, комунікацією та донесенням інформації. Але стрічка новин займає найбільшу частину мого робочого часу. Така постійна зміна діяльності – зйомка відео, монтаж, написання новин, аналітичних статей, постів для соцмереж – сприяє стресостійкості та не дає вигоріти на якійсь із цих робіт.
- Ви – родом із Токмака Запорізької області й війна застала Вас саме там. Знаю, що довелося отримати досвід життя в окупації. Як це було і чи вплинуло на ваше бачення журналістики?
- Це була якась не дуже весела іронія долі: я мала їхати з Токмака 24 лютого, у мене вже були квитки до Києва. Але вийшло так, що мені довелося залишитися там аж на місяць. Під час бойових дій, а потім – під час окупації моє життя та сприйняття всього навколо перевернулося з ніг на голову. Я думала: як це, я тепер не можу відкрито заявляти про свою позицію? Не можу говорити українською, не можу писати та знімати відео про те, що так важливо для мене? Так не піде. Спочатку я ходила на мітинги. Для мене такі акції звичні, але підходити до людей зі зброєю та повною готовністю тебе вбити – це все ж новий досвід. Насправді тоді я думала, що більше не працюватиму журналісткою. Бо не було розуміння кому, що й для чого писати, якщо в рідній країні, в рідному місті війна.
Проте коли почалися переслідування активістів і журналістів, а я – це ж прямо «два в одному», то ми з родиною вирішили їхати. Як тільки приїхала на підконтрольну Україні територію, побачила наші прапори, почула нашу мову, сходила до психолога й почала працювати! Мені, як людині, яка близько двох тижнів жила без доступу до інформації, без зв’язку, дуже важливо писати правдиві новини. Нам, у Токмаці, здавалося, що про нас забули, і навіть що України вже немає… Я хоч і можу фільтрувати інформацію, але в умовах стресу, війни мозок повністю вимикається. Сьогодні я хочу докричатися тими новинами, які пишу, до кожного та кожної, хто живе на окупованій території.
- Як працюється зараз, під час війни? Чи змінилися професійні підходи? На які теми пишете?
- Працюється важче ніж до війни, але водночас і мотивація більша. Зараз я розумію для чого й для кого я пишу. Розмилося це поняття «цільової авдиторії» і тем, які цікаві для певних верств населення. Зараз усім (я просто-таки не побоюся такого узагальнення) цікава та важлива саме тема війни. Тому я й пишу новини про це: про військовополонених, держзрадників, убивства та поранення цивільних, життя на окупованих територіях. Новини різні, але всі ці теми об'єднує війна. У перші дні було важко писати без лайки та різних образливих слів, бо емоції переповнювали. А також часто писала новини крізь сльози та між істериками. Зараз уже впоралася з емоціями, і ставлюся до новин, як до роботи. Потайки мрію, що колись прокинуся й напишу одну-єдину новину: «Україна перемогла».
- Повертаючись до Вашого студентського життя, насиченого тренінгами, конкурсами, конференціями, різними подіями, що запам’яталося найбільше та чому?
- Я часто згадую одні з перших тренінгів, у яких я брала участь. Наприклад, це – Школа Толерантності від «Гендер Зед», а також – Літня школа блогерів і громадянських журналістів. Такі теплі спогади, коли тільки-тільки почала цікавитися професійною журналістикою, етичними стандартами. Хоч минуло вже понад 4 роки, ті знання досі для мене цінні. А ще, мені дуже подобалися додаткові курси «Європейські цінності в художніх текстах» та «Європейські медійні стандарти й цінності». Вони відрізнялися від типових пар із лекціями та семінарами, бо теорія складалася з цікавих фактів, а практика – із крутих завдань. І навіть атмосфера інша, бо викладачі й учасники з різних факультетів. Було комфортно, я собі саме так уявляю європейські стандарти викладання.
- Які пари згадуються? Який досвід, отриманий на факультеті журналістики, вважаєте найціннішим?
- Завжди з неймовірною вдячністю згадую пари Павла Мірошниченка та Наталії Виговської. Павло Васильович може знайти підхід до кожного та кожної, його коректність і тактовність викликає в мене повагу! Словом, він для мене був і є взірцем для наслідування. Так само, як і Наталія Анатоліївна. Мені так подобається, що вона подає матеріал дуже структуровано, без «води». Коротко й зрозуміло. Усі проєкти, які я створювала на їхніх парах, я публікувала в різних виданнях, і редактори завжди відзначали високий рівень цих матеріалів. Досвід – це вже зовсім інше питання. Деякі ситуації навчили мене відстоювати свої кордони. Коли виникали якісь суперечки з певними викладачами, я завжди розуміла свою цінність як студентки й знала, що на факультеті є люди, які можуть захистити та підтримати мене. За це окрема вдячність Наталії Іванівні Тяпкіній та Юрію Вікторовичу Костюку. Вони весь 4 курс займалися моєю психологічною підтримкою та мотивацією (сміється).
- Чи можна говорити про те, що Ви спеціалізуєтеся на темі захисту прав людини? Чому саме така тематика зацікавила та який свій матеріал Ви вважаєте найцікавішим чи найважливішим?
- Звичайно, можна навіть сказати, що я спеціалізуюся тільки на цій темі! Насправді я ніколи не працювала з іншими темами, бо з першого курсу знайшла те, що мені цікаво. Я тут розмірковую не тільки як журналістка, а ще як фем- та ЛГБТ-активістка. Я постійно знаходжуся в правозахисному середовищі та знаюся на певних темах – правах ЛГБТ-людей, національних і релігійних спільнот, а також людей з інвалідністю. А ще, темах фемінізму та гендерної рівності. І ті знання, які я отримую, просто не можу стримувати в собі – хочеться ділитися з усіма, розповідати щось важливе й цікаве. У мене є два найважливіших для мене матеріали. Один із них – перший текст, який я написала, коли приїхала з окупації. Я писала його під псевдонімом, бо він наче якась моя сповідь. Там дуже важливі факти й історії, я дуже пишаюся цим матеріалом. Це – найвідоміший із моїх текстів, там найбільша кількість переглядів. До речі, там понад 5 тисяч вподобань на Фейсбук! Це багато. І другий, йому вже понад два роки: «Що треба знати про гендер, коли тобі 16?». Він такий простий, підлітковий. Але за нього я отримала кілька професійних нагород, зокрема і спецвідзнаку «Надія журналістики» в конкурсі «Честь професії». Щиро сподіваюся, що надії виправдала.
- Яно, Ви закінчили бакалаврат журфаку ЗНУ, а чи хочете продовжувати навчання в магістратурі? Які плани маєте?
- Якщо знайду час у своєму графіку, то спробую вступити до магістратури. Ще думаю над факультетом і спеціальністю, бо мене цікавить і право, й іноземна філологія, і журналістика. Є трохи часу, щоб подумати. Плани – прості. Працювати стільки, скільки зможу, аж до перемоги. У цьому моя місія зараз. Потім візьму відпустку на тиждень – святкуватиму!
- Що б Ви побажали абітурієнтам і студентам факультету журналістики? Які б поради дали щодо навчання чи старту їхньої кар’єри?
- Прагнеться уявити себе студенткою й подумати, що я б хотіла почути від себе більш дорослої та досвідченої. Порада така: знати свої права й адекватно оцінювати свої можливості. А ще, я завжди всім раджу більше читати – професійної літератури, художньої, психології. Це для журналістів дуже-дуже важливо! Звучить так просто та навіть як кліше якесь, але це справді так. У мене жодного разу не було, щоб я пошкодувала через те, що багато читаю. А ще, вчити англійську. Хоч трошки, щоб вміти перекладати якісь базові речі й мати можливість поставити якісь прості запитання.
-Дякую за інтерв’ю!
- І я Вам дякую за такі цікаві запитання! Після перемоги обов’язково завітаю на рідний журфак!
Катерина Сіріньок-Долгарьова

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

Схожі новини