
Із двадцятого по двадцять п'яте червня, за ініціативи Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України та співорганізаторів, серед яких – представники Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University), в Україні тривав науково-мистецький форум «Музи не мовчать!». Координаторкою заходу стала професорка ЗНУ, начальниця Українського міжуніверситетського навчально-наукового шекспірівського центру Наталія Торкут. У форумі взяли участь понад сотню учасників, які приєдналися онлайн на платформах Zoom, Facebook та YouTube.
Серед співорганізаторів заходу – Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка Національної академії наук України, Львівський національний університет імені Івана Франка, Навчально-науковий Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, кафедра українських студій Університету Оттави та Товариство зв’язків з українцями за межами України «Україна-Світ». Назвою форуму стало заперечення відомих слів Цицерона: «Коли говорять гармати, музи мовчать». Адже саме творча й наукова еліта українського суспільства від початку військового вторгнення російської федерації на територію України консолідувала свої зусилля й створила значний пласт творів, які народжені війною та покликані осмислити цей період у роздумах сучасників та в історичній перспективі. Професорка Наталія Торкут у перший день форуму зазначила, що український народ, проти якого на сьогодні проводиться прямий геноцид із боку російської федерації, прагне бути почутим у світі. Українські музи не мовчать: вони волають сотнями голосів, виливаючи біль свого народу в поетичних рядках, драматургії, живописі, графіці, кінонарисах, театральних виставах тощо.
Серед учасників, які вітали науковий загал від імені організаторів, були директор Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України Микола Жулинський, перший проректор ЗНУ Олександр Бондар, проректор з наукової роботи ЗНУ Геннадій Васильчук, проректор Львівського національного університету ім. Івана Франка Володимир Качмар, співмодераторка заходу, професорка КНУ ім. Тараса Шевченка Лада Коломієць, науковці та представники творчого загалу. Зокрема, Олександр Бондар висловив особливу повагу тим, хто сьогодні поряд з українськими військовими стоять на варті збереження української національної культури й ідентичності як генетичного коду української нації, а це – представники національної творчої еліти, філологи та літературознавці. Форум, як і планували його організатори, поєднав мистецтво та дослідницьку аналітику. Кожен його день присвятили тому чи тому мистецькому розділу. Так, 20 червня учасники
ознайомилися з поетичними творами та їхніми інтерпретаціями. У рамках дискусії професорка Чорноморського національного університету ім. Петра Могили Тетяна Шестопалова представила фотопроєкт-реквієм «Я повернусь у слові», присвячений митцям і журналістам, загиблим під час цієї війни.
Під час наукової частини форуму пролунала доповідь професорки, члена-кореспондента Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України Тамари Гундорової «Сергій Жадан і покоління Незалежності». Мистецьку частину присвятили перегляду запису інтерв’ю Сергія Жадана журналістці газети «День» Ользі Квасниці, відеокліпів гурту «Жадан і собаки». Також пролунала поезія Сергія Жадана, Катерини Калитко, Галини Крук й Оксани Луцишиної. Українською мовою твори митців прочитав актор Львівського академічного театру імені Лесі Українки Василь Сидорко, власні переклади шведською мовою представила публіці Сусанна Вітт, англійською мовою у перекладах Вірляни Ткач і власному вірші продекламувала Ванда Фіпс.
Наступні робочі дні форуму складалися з двох частин: наукової, до якої входили доповіді та подальші дискусії, та мистецької, в рамках якої відбувалося знайомство з творчими здобутками сучасних українських митців й онлайн-спілкування з ними. Ці заходи сприяли висвітленню індивідуальних творчих пошуків сучасних письменників, музикантів, художників, режисерів й акторів театру. Об'єктами дослідження стали новітні літературні тексти, театральні постановки, перформанси, аудіовізуальні твори, живопис й графіка, музичні проєкти. Учасники форуму залишили чимало позитивних відгуків на адресу організаторів цього науково-мистецького заходу, відзначаючи його яскраву ідею та її якісне втілення. На їхню думку, він став унікальною й злободенною подією зі складною архітектонікою. Професорка Тетяна Шестопалова за його результатами відзначила: «Така спроба створити віртуальне середовище зустрічі для тих, хто творить літературу, і тих, хто її досліджує, була вельми успішною! Пʼять вечорів поспіль учасники мали змогу слухати актуальні наукові доповіді, побудовані на "живому" матеріалі, а також поезію, прозу, драматургію, що народилися в період воєнного сьогодення. Присутні тут поети й художники, журналісти й письменники, літературознавці та інші науковці заряджалися енергією й обмінювалися нею
з однодумцями: питання, роздуми, рефлексії, що стосуються мистецтва, народженого в період війни, розуміння себе й один одного в цій війні через маркування своїх станів художніми образами. У представлених на форумі наукових доповідях, інтервʼю з відомими митцями, акторських й авторських читаннях творів, документальних фільмах вималювалася водночас строката й дуже цілісна картина нашого сьогодення, яке ще осмислюватиметься вітчизняною науковою думкою: філологами, літературознавцями, мистецтвознавцями, істориками». Квінтесенцією форуму стала теза про те, що українська муза – непереможна, вона – завжди на передовій, поряд із військовими, які боронять українські міста й села. А отже, наближає нашу спільну Перемогу.
Більше інформації про форум - на спеціалізованому ресурсі Інституту літератури НАН України:
https://padlet.com/wixengblog/671uiua3cdhch1c8?fbclid=IwAR26EVpWSwspEb0vf_4NC2STIaCW9RqGeGe5pLR0excnsuob0nqkREcrSAM
Важливим для розуміння мистецької філософії форуму, самої його концепції є розмова відомого українського журналіста, ведучого "Громадського радіо" Андрія Куликова та науковиці, координаторки заходу, професорки Наталії Торкут, із якою можна ознайомитися за лінком:
https://hromadske.radio/podcasts/viyna-informatsiynyy-marafon/yakshcho-movchatymut-muzy-harmaty-ne-zmovknut-nikoly-nataliia-torkut-pro-sylu-myttsiv
Зокрема, під час ефіру пан Андрій розповів про мету й завдання форуму та його організаторів. Серед інших, він відзначив важливу роль представників ЗНУ в організації цього всеукраїнського заходу, який має особливе значення для митців і науковців нашої країни. Своєю чергою, Наталія Торкут розповіла про сенс заходу, яким його вбачали організатори: "Ми знаємо славнозвісну фразу: «Коли говорять гармати — музи не мовчать». А якщо мовчатимуть музи, що буде? Тоді гармати не змовкнуть ніколи. Наші спостереження над тим, що відбувається в нашій країні тут і зараз, нас і спонукають осмислювати те, що відбувається з нашим мистецтвом. Ми бачимо, що сучасне мистецтво, мистецтво тут і зараз, в Україні 2022 року, не просто продовжує жити. Воно продовжує підтримувати всіх нас. Воно посилює нашу резистентність, надихає, виконує психотерапевтичну функцію... І тому цей знак оклику (в назві) — він фактично, й констатація, й імператив. Він стверджує сучасний стан справ, і закликає ці самі музи, мистецтво (літературу, театр, кіно, живопис) продовжувати говорити, звертатися до нації, відображати її погляд на події, і водночас підтримувати всіх нас".
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
https://t.me/pressluzhbaZNU