Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Практична психологиня ЗНУ Ірина Марті порадила, як спілкуватись під час війни

Практична психологиня ЗНУ Ірина Марті порадила, як спілкуватись під час війни

Практична психологиня ЗНУ Ірина Марті порадила, як спілкуватись під час війни
27.09.2022 13:41 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет інженерний навчально-науковий інститут відділ виховної роботи гуртожитки психолог допомога посади

У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) всі знають, що завжди можуть звернутися за порадою до практичної психологині вишу Ірини Марті. Проте бувають ситуації, коли допомога конче потрібна вам або комусь у вашому оточенні, а ви не маєте можливості зараз отримати допомогу. Для вирішення цієї проблеми Ірина Вадимівна розробила низку порад, які неодмінно стануть усім у пригоді.

 

Цей матеріал, передусім, допоможе викладачам/викладачкам як із ЗНУ, так і з будь-яких інших закладів освіти; студентам і студенткам, які незабаром розпочнуть свою педагогічну діяльність; батькам, а також тим, хто має рідних і друзів, що приїхали із зони бойових дій.

Як зазначила Ірина Марті, «в Україні зараз немає жодної людини, яку б не зачепила війна. Але досвід кожного з нас різниться. Природно, що можуть виникати проблеми в спілкуванні, особливо з тими, чий досвід відрізняється від вашого, з тими, хто пережив щось, не до кінця вам зрозуміле, що лякає, про що чуєш, але не до кінця віриш у те, що такі події можливі. Спілкування зі студентами й студентками під час війни вимагає від нас більшої чутливості й обережності, ніж у мирний час. Особливо це актуально, коли триває взаємодія із тими, хто перебував у зоні активних бойових дій, на окупованих територіях, вимушеними переселенцями. Варто знати деякі особливості спілкування та враховувати їх. Завжди потрібно пам’ятати, що перед вами людина, яка має сили, ресурси, знання й уміння, що дають їй змогу виживати. У більшості випадків студент чи студентка може сам вирішувати життєві питання, визначати майбутній рух, приймати рішення й нести за них відповідальність. Не забирайте в них здатність бути суб’єктом власного життя».

Ірина Вадимівна рекомендує в жодному разі не робити вибір за іншого. «Якщо людина пережила насильство, ситуацію, в якій була безпорадною, то можливість обирати з альтернатив повертає відчуття контролю. Якщо ви вирішили щось змінювати в планах студента чи студентки, в їхньому оточенні – спочатку отримайте згоду. Людина має бути активним учасником свого життя».

Потрібно поважати кордони людини. «Студент чи студентка має право робити те, що вважає за потрібне, мати інші орієнтири та цінності, власне бачення ситуації. Намагання «допомогти» може сприйматись як насильство. Варто запитати, чи потрібна людині допомога, а вже потім діяти. Також не варто торкатися чужого тіла без дозволу. Якщо нам дуже хочеться обійняти – це наше бажання, й воно може не збігатися з потребою іншої людини».

Необхідно не жаліти, а співпереживати, адже «жалість позбавляє іншого суб’єктності, сили. Зазвичай ми співчуваємо, співпереживаємо. Також не варто говорити про те, що ми розуміємо емоції того, хто пережив жахливий досвід. Ми не знаємо, як це було, нас не було поруч. Але історія людини викликає в нас почуття, й ми можемо їх озвучувати. Турбуючись про студента/студентку, непогано створити умови для переживання її позитивних емоцій. Однак не вимагайте від іншого, щоб він відчував ту емоцію, яку ви очікуєте, був радісним і щасливим. Людина, яка пережила страшні події, має право відчувати лють, сум, горювати й усвідомлювати те, що з нею відбувається».

Не знецінювати її емоції, порівнюючи з іншими – кожен/кожна переживає власні стани, й кожному потрібен свій час, аби пройти цей процес. «Дуже важливо вміти витримувати емоції іншого. Якщо студенту/студентці необхідно висловити переживання, розповісти власну історію – добре буде надати йому таку можливість. Означення словами того, що людина пережила, сприяє загоєнню душевних ран. Однак про емоції ми можемо не лише говорити – ми можемо про них мовчати. Якщо людина замовкає, просто побудьте з нею поруч. Не обов’язково щось говорити. Це буває непросто – для цього потрібно бути емоційно стабільним».

«Перебування студентів/студенток у складних життєвих обставинах може сильно впливати на них, змінюючи звичні нам поведінкові прояви, – говорить Ірина Вадимівна. – Не варто їх інтерпретувати самостійно: ви не можете знати всі обставини життя іншого, але можете скерувати до фахівця чи фахівчині, які нададуть кваліфіковану психологічну допомогу».

Психолог чи психологиня надасть «поштовх» у напрямку вирішення проблеми. Їхня робота полягає в наданні допомоги студентам/студенткам у подоланні кризових ситуацій. Такі консультації дають можливість працювати з великою кількістю психологічних труднощів. Серед них – посттравматичні стресові розлади; панічні атаки; психологічні проблеми; емоційна нестабільність (тривога і страх, депресія, дратівливість, стрес, плаксивість, нестійкість настрою, апатія); труднощі в навчанні, побоювання виступати перед великою аудиторією, неможливість порозумітися з викладачами/викладачками, адаптуватися в новому колективі ; конфліктні ситуації з батьками, важкість знайти спільну мову з друзями чи просто необхідність виговоритися; труднощі в партнерських відносинах; внутрішні протистояння та конфлікти; проблеми самооцінки та впевненості в собі; питання мотивації навчання. Ці та інші питання можуть стати предметом індивідуальної бесіди. Консультація психолога/психологині допоможе краще сприймати та розуміти себе, подолати емоційні труднощі, невпевненість і зневіру в своїх силах, сором’язливість, залежність від чужої думки, тривогу та страхи, нерішучість; налагодити відносини з оточенням.

Кожен студент чи студентка ЗНУ може скористатися послугами практичної психологині університету, звернувшись до Ірини Вадимівни Марті за таким графіком:

Начальний корпус № 4 ЗНУ, каб. № 235.

Понеділок, вівторок, четвер з 9.00 до 11.00 та з 13.00 до 15.00

Начальний корпус № 9 (інженерний навчально-науковий інститут ім. Ю.М. Потебні), кабінет 57.

П’ятниця, з 9.00 до 11.00 та з 13.00 до 15.00.

Гуртожиток № 6 (Добролюбова, 19), кабінет психолога.

Середа з 9.00 до 11.00 та з 13.00 до 15.00

Попередній запис за телефоном 099-25-27-873

Або повідомлення на електронну пошту : irinamartizp@gmail.com

 

Інженерний навчально-науковий інститут ім. Ю.М. Потебні

 

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

Схожі новини