Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Тиждень української мови та писемності на філологічному: завершальні миттєвості

Тиждень української мови та писемності на філологічному: завершальні миттєвості

Тиждень української мови та писемності на філологічному: завершальні миттєвості
17.11.2022 14:50 Все Головні новини Факультети Філологічний ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет філологічний факультет наукова діяльність конференція засідання круглий стіл конкурс Тиждень української мови писемність

Як ми вже писали, на філологічному факультеті Запорізького національного університету (Zaporizhzhia National University) відбувалися численні заходи, присвячені тижню української писемності та мови.

Про них детальніше за лінком: https://www.znu.edu.ua/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=57968&lang=ukr&news_code=den-ukrayinskoyi-pisemnosti-ta-movi-na-filologichnomu-fakulteti
І наприкінці згаданої публікації ми анонсували кілька цікавих подій. Тож тепер про них докладніше.

 


11-12 листопада кафедра української мови провела Всеукраїнську інтернет-конференцію студентів, аспірантів і молодих учених «Українське мовознавство першої чверті ХХІ століття: традиції й тенденції», яка об’єднала науковців-початківців з усієї України – Луцька, Черкас, Полтави, Чернівців і, звісно ж, Запоріжжя. Організатори звернулися до учасників із такими словами: «Ми відкриваємо першу на філологічному факультеті ЗНУ мовознавчу інтернет-конференцію для молодих науковців. Воліли б розпочинати її в інших умовах, проте війна, яка триває вже понад вісім місяців, змінила не лише зовнішні обставини нашого з вами буття – вона змінила нас. Крізь звуки сирен і постійні відключення електрики, крізь емоційні «гойдалки», крізь видимі кордони, коли українці розкидані світом у пошуках тиші й безпеки, ми намагаємося розбити внутрішні кордони працею. Наші військові самозречено боронять нас, намагаються не закритися вцілілі підприємства, учителі з бомбосховищ або з розбитих власних будинків проводять уроки, у викладацьких і студентських моніторах-телефонах пробиваються блакитні квадратики «Zoom»… І потроху пульсує українська наука – як доросла, так і молода, зокрема мовознавча.

Сьогодні ми маємо змогу ознайомитися з доповідями тих із нас, хто знайшов у собі сили абстрагуватися від зовнішнього й продовжив власні наукові студії. Оргкомітет конференції, весь наш філологічний факультет Запорізького національного університету неймовірно вдячні всім, хто відгукнувся на запрошення й нині долучається до наукової дискусії, запропонувавши до обговорення свій поки що невеликий науковий доробок».

І в ці два дні всі, хто мав змогу й бажання, читали й коментували доповіді учасників, котрі торкалися проблем граматики, діалектної лексики, ономастики, лінгводидактики: ознайомитися з ними можна за цим лінком: https://ukrlinguisticconf2022.blogspot.com/

Завершилася наша конференція засіданням круглого столу «Мова війни: творення, функціювання, рефлексії», котрий, модерований заступником декана факультету з наукової роботи Оксаною Меркуловою, об’єднав понад пів сотні не лише студентів/магістрантів/аспірантів, а й учнів шкіл Запоріжжя, Дніпра та Бердянська. Тетяна Добріна, учителька української мови Єврейської гімназії "ОРТ-Алєф" (м. Запоріжжя), наша магістрантка 2 року навчання, завітала разом зі своїми одинадцятикласниками, які були приємно здивовані, побачивши у Zoom-квадратах засідання круглого столу колишніх випускників їхньої школи, а тепер наших студентів). Ще кілька учнів Бердянської спеціалізованої школи № 16 із поглибленим вивченням іноземних мов прийшли на зустріч разом зі своєю вчителькою української мови Катериною Ткачовою.Завітали на нашу зустріч, котра з наукової (відбулося жваве обговорення доповіді Наталії Пилипчук із Волинського національного університету імені Лесі Українки «Динаміка лексики періоду російсько-української війни») дедалі все більше перетворювалася на теплу бесіду за чаєм або кавою, також адміністрація (в.о.декана Ірина Бондаренко, заступники декана Валентина Ніколаєнко та Ірина Бакаленко) та науковці (професори Ірина Павленко, Валентина Кравченко, доценти Лариса Бойко, Наталія Горбач, Наталія Зубець, Світлана Сабліна, Любов Стовбур, Ірина Ільченко, Юлія Курилова) нашого факультету.

На превеликий жаль, не всі доповідачі змогли приєднатися до засідання круглого столу, оскільки Україну в час його проведення охопили повітряні тривоги та віялові відімкнення електроенергії.

Завершилося наше засідання круглого столу неймовірною презентацією від завідувачки кафедри української мови Раїси Христіанінової «В її скарбниці – доля України», яка поєднала роздуми про долю української мови з демонструванням репродукцій картин відомого українського художника Олега Шупляка. І саме під час перегляду його картин всі ми поринули у світ прекрасних «двовзорів» художника, що їх Раїса Олександрівна філігранно вплела в дискурс екзистенції нашої мови.

Також кафедра української мови провела внутрішньофакультетський етап конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика. Максимальну кількість балів (із 60 можливих) набрала студентка ІІІ курсу ОП «Філологія (Українська мова та література)» Олеся Шакун, ІІ місце посіла четвертокурсниця Євгенія Король, а ІІІ сходинку поділили Єлизавета Дімітрова та Ангеліна Радецька. За результатами внутрішньофакультетського етапу, на обласному рівні конкурсу ім. П. Яцика наш університет представлятиме саме Олеся Шакун, котра, сподіваємося, з легкістю дістанеться всеукраїнського рівня.  Як бачимо, наш тиждень української мови та писемності видався дуже вдалим і продуктивним – навіть попри те, що в Україні сьогодні війна. І ми впевнені: поки живе українське слово, поки мовою нашої свободи є українська, жоден ворог нас не здолає, як би він не намагався зітерти українство з лиця землі.

 

Кафедра української мови, філологічний факультет

 

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

Схожі новини