Новини пресслужби ЗНУ / Новини / На філологічному факультеті відбулася традиційна всеукраїнська конференція «Література й історія»

Література й історія – нерозривні галузі людського буття та мислення. Це вкотре продемонстрували учасники/ниці однойменної всеукраїнської наукової конференції, яка 17-18 листопада відбувалася на базі Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University). Науковці/виці з понад 50-ти вітчизняних освітніх і наукових закладів, а також колеги з Болгарії, Польщі, Словаччини, Австрії говорили про те, що цінності творять не лише людину, але й суспільство, а спільні цінності визначають не тільки наше коло спілкування, коло однодумців/миць, а й той напрямок, у якому розвивається країна. Це є важливим у мирні часи. У часи війни, коли ворог не приховує своїх істинних планів, ставлячи знак рівності між т. зв. «денацифікацією» та деукраїнізацією, й поготів, бо обстоюють право нашої культури і літератури на тривання в часі і просторі. Завершення 17 листопада в Запоріжжі під вибухи російських ракет лише утверджує в думці, що гуманітаристика, й філологія зокрема, виконує свою роль у протистоянні «ментальності орди», за Є. Гуцалом, котра все ще прагне чужої біди й ласих шматків чужого благоденства.

Високий рівень наукової дискусії на конференції задали доповіді учасників/ниць пленарного засідання: «Мотиви та символіка козацьких пісень у патріотичних творах сучасних музичних гуртів» д. філ. н. Л. Мушкетик (м. Київ), «Кінематографічні проєкції біографічного наративу в просторі шекспірівського дискурсу: від фальсифікації історії до фікціоналізації образу» д. філ. н. Н. Торкут (м. Запоріжжя), «Коліївщина в художній інтерпретації З. Фіша» д. філ. н. Л. Ромащенко (Лодзь, Польща), «Досвід війни в інтелектуальній біографії Ю. Шевельова» д. філ. н. Т. Шестопалової  (м. Миколаїв), «Українські поети-футуристи під прицілом радянських спецслужб» к. філ. н. Т. Шептицької (м. Київ), «Літературний вимір історії в сучасному художньому тексті» д. філ. н. О. Пухонської (м. Острог), «Художня рецепція геноциду голодом в українській літературі» к. філ. н. В. Ніколаєнко (м. Запоріжжя), «Голодні» спостереження (за книгою О. Сенцова «Хроніка одного голодування») д. філ. н. Ф. Штейнбука (м. Братислава, Словаччина),  «Європейська історія крізь призму метафори у поезії та есеїстиці А. Шурбанова» к. філ. н. Д. Лазаренко (Софія, Болгарія).

Робота учасників/ниць секційних засідань засвідчила й традиційний інтерес до питань фольклору як історичного джерела, знакових подій та осіб у національних літературах, жанрово-стильової специфіки історичних творів,  інтерпретації історії в публіцистиці та медійному просторі, і зростання уваги до питань травматичного минулого, що сьогодні надактуальне з точки зору вироблення літературознавчих стратегій осмислення досвіду травм, яких українське суспільство зазнало тепер уже не лише упродовж ХХ, але й ХХІ століття. Виступи к. іст. н. В. Балушка (м. Київ), к. філ. н. Н.Бойко  (м. Київ), аспірантки О. Гречешнюк (м. Львів),  к. філ. н. А. Гурдуза (м. Бердянськ),  к. філ. н. Л. Даниленко (м. Запоріжжя), д. філ. н. О. Деркачової (м. Івано-Франківськ), д. філ. н. В.Кизилової та аспірантки М. Васильєвої, к. філ. н. О. Левицької (м. Львів), д. філ. н. Н. Левченко (м. Харків), викладачки Н. Леутської (м. Кривий Ріг),  д. філ. н. С. Лущій (м. Київ), студентки Г. Овсяницької (м. Запоріжжя), к. філ. н. Г.Райбедюк (м. Ізмаїл), аспіранта О. Смирнова (м. Запоріжжя), студентки В. Лихацької (м. Бердянськ), к. філ. н. О. Федоренко (м. Кривий Ріг), д. філ. н. О. Харлан (м. Бердянськ), к. філ. н. Т. Шевчук (м. Київ) та інших учасників/ниць довели, що філологічна наука навіть в умовах війни нездоланна у своєму прагненні, невичерпна у своїй широті й глибоко гуманістична у своїй меті.

Для учасників/ниць і студентства філологічного факультету ЗНУ упродовж роботи конференції провели онлайн-екскурсія запорізького журналіста і краєзнавця Р. Акбаша «Запоріжжя-1941», зустріч із лауреаткою літературного конкурсу «Коронація слова» в номінації «п’єси» й випускницею філологічного факультету ЗНУ Н. Ігнатьєвою (м. Запоріжжя), а також публічну лекцію «Актуалізовані національні архетипи і символи в масовій культурі: історична й сучасна проекції» к. філос. н. Н. Дев’ятко (м. Дніпро).

Кафедра української літератури ЗНУ вдячна членам/членкиням організаційного комітету конференції з інших структурних підрозділів нашого вишу та інших навчальних закладів – д. філ. н. В. Біляцькій (м. Дніпро),  д. філ. н. В. Кизиловій, к. філ. н. Л. Овдійчук (м. Рівне), д. філ. н. І. Павленко (м. Запоріжжя), д. філ. н. В. Погребній  (м. Запоріжжя), д. філ. н. О. Семеног (м. Суми), д. філ. н. Н. Торкут (м. Запоріжжя) – за всебічне сприяння, допомогу і досвід.

За словами завідувачки кафедри української літератури ЗНУ к. філ. н, доц. Наталії Горбач, Всеукраїнська наукова конференція «Література й історія» стала можливою, бо її учасники/ниці, де б зараз вони не перебували територіально, мають Україну в своїх серцях! Уклінно дякуючи науковцям з різних куточків України та зарубіжжя, вона висловила сподівання, що наступна їхня зустріч відбудеться на запорізькій землі!

Стане вічністю кожна хвилина

з тих, що так нам сьогодні болять.

Наша пам'ять – велика долина,

де невидимі храми стоять.

Їх століттями в нас руйнували.

Та сьогодні, і вчора, й колись –

чим страшніші були ті навали,

тим величніші храми звелись.

Мурувала ті храми біда.

Кроком Бога відлунюють плити.

І відступить від храмів орда.

І не зможе тих храмів спалити.

(О. Пахльовська)

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ: