Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Наукова бібліотека презентує інформаційні ресурси до 300-річчя від дня народження Григорія Сковороди

Третього  грудня виповнюється 300 років з дня народження Григорія Сковороди (1722-1794) – українського філософа, просвітителя-гуманіста, поета й педагога. До цієї знаменної дати наукова бібліотека Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University)  відкриває книжкову експозицію «Григорій Сковорода у друкованих виданнях України: 300-річчю від дня народження мислителя присвячується», що представляє книжкові видання з фонду університетської книгозбірні, що вийшли друком в Україні в різні роки ХХ-ХХІ століть.

Книжкове зібрання потужно розкриває непересічну особистість, інтелектуальний та духовний спадок великого українського філософа. Серед зібрання особливо виділяється 1 400-сторінкове видання: Григорій Сковорода «Повна академічна збірка творів» (Харків, Едмонтон,Торонто, 2011). Завдяки зусиллям колективу харківських науковців/виць під керівництвом Леоніда Ушкалова випущено в світ повну збірку творів Григорія Сковороди, підготовлену за сучасними академічними стандартами. Це видання здійснене завдяки щедрій пожертві Дарії Муцак-Ковальської (Торонто, Канада) та підтримці Програми дослідження Східньої України ім. Ковальських при Канадському Інституті Українських Студій (Едмонтон, Канада).

Студентство може почати пізнавати творчість українського любомудра XVIII століття Григорія Сковороди з книги «Сковорода. Найкраще» (Львів, 2017). До збірки вибраних творів увійшли у перекладі сучасною українською мовою трактати, діалоги, притчі та байки, що складають «золотий фонд» сковородинської спадщини й містять головні ідеї його духовного вчення. Видання Григогій Сковорода «Розмова про істинне щастя» (Харків, 2002) подає філософську систему, де чільне місце посідає теорія самопізнання, з якою філософ пов’язує уявлення про щастя, душевну рівновагу, усвідомлення людиною сенсу її життя, її призначення і місця у Всесвіті. Філософські твори подані новою українською літературною мовою. А також декілька розділів розповідають про Григорія Савича, як українського філософа та педагога.

Загадкова постать великого українського філософа Григорія Савича Сковороди приваблювала багатьох дослідників/ниць. Автори фотокниги «Наш перворозум: Григорій Сковорода на портреті і в житті» (Київ, 2004) – відомі журналісти, знайшли самобутню художню форму, де у витонченій ліричній манері й водночас глибинно відтворено добу, на тлі якої розгорталися події із життя Г. С. Сковороди, означені скупими документальними свідченнями, багатим ілюстративним матеріалом стосовно його сучасників, місць, де народився й перебував він – від Слобожанщини й до Угорщини, Чехії. Експонується на виставці й видання з колекції рідкісної книги – це доповіді українських академіків Дмитра Багалія та Матвія Яворського, прочитані на засіданні, присвяченому 200-річчю від дня народження Г. Сковороди: Багалей Д. И. Украинский странствующий философ Г. С. Сковорода : с приложением статьи М. И. Яворского «Сковорода и его общество» (Харьків, 1923).

Донести багатогранність образу Григорія Сковороди, відійти від його стереотипного сприйняття лише як «філософа з торбиною» та залучити наше студентство до нового осмислення його спадку надає можливість інформаційний ресурс «Сковородіана наукової бібліотеки ЗНУ», підготовлений фахівцями й ахівчинями університетської бібліотеки. Джерельна база, яку можуть залучити дослідники, складається на сьогодні з 700 книг (від академічних видань і фундаментальних монографій до книг для юнацтва), авторефератів дисертацій, публікацій періодичних видань, наукових збірників, матеріалів конференцій з хронологією в століття: 1912-2022 роки. Весь інформаційний ресурс «Сковородіана наукової бібліотеки ЗНУ» подає на ключове слово «Сковорода» електронний каталог на сайті https://library.znu.edu.ua/ або мобільний додаток LibClient на смартфонах студентів, аспірантів і викладачів. Повні тексти доступні для завантаження у відкритому доступі через пошукову систему електронного каталогу або мобільного додатку.

Колектив бібліотеки запрошує всіх до перегляду книжкової експозиції до читальної зали (2-й навчальний корпус, кімн. № 139) з дотриманням правил безпеки воєнного стану. Попри війну, ювілей відзначається на державному рівні. Дата ювілею видатного українця увійшла до переліку ювілейних дат ЮНЕСКО 2022 року.

Наукова бібліотека

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ: https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU