Новини пресслужби ЗНУ / Новини / ЗНУ – серед організаторів міжнародного шекспірівського проєкту

ЗНУ – серед організаторів міжнародного шекспірівського проєкту

Двадцять восьмого листопада в режимі онлайн відбулася бінарна лекція професора Майкла Добсона, директора шекспірівського інституту (Стретфорд-на-Ейвоні, Велика Британія), й акторки, режисерки Келлі Хантер, художньої керівниці лондонського театру «Flute» (Велика Британія) на тему: «”Перікл” і Україна: діалог». Серед присутніх на заході було чимало вчених Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University). У його організації взяла участь керівниця Українського шекспірівського центру ЗНУ, професорка Наталія Торкут.

Також долучилися до бінарної лекції – Келлі Хантер (актриса, режисерка, художня керівниця лондонського театру «Flute», Велика Британія), Майкл Добсон (професор, директор шекспірівського інституту Стретфорд-на-Ейвоні, Велика Британія), Маргарита Дергач (Хортицька національна академія, Україна), Майя Гарбузюк (Львівський національний університет імені Івана Франка, Україна), Олена Поліщук (Інститут літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН, Україна), Марина Бриль (Державний науково-методичний центр змісту культурно-мистецької освіти, Україна), Дар’я Лазаренко (Софійський університет «Св. Климент Охридський», Болгарія), Дар’я Москвітіна (Запорізький національний медичний університет, Україна) та Юрій Полєжаєв (НУ «Запорізька політехніка», Україна). Лекція стала продовженням низки зустрічей на стримах – майстер-класів Келлі Хантер, які проводилися в рамках проєкту «”Перікл” для України», що реалізувався на засадах інтелектуального волонтерства театром «Flute» (Лондон). Варто відзначити, що цей проєкт набув високо резонансу в широких наукових, культурних, мистецьких, педагогічних, психологічних, студентських колах України. Метою заходу вбачали можилвість продемонструвати потужний креативний та арт-терапевтичний потенціал Шекспірової п’єси «Перікл» та її здатність підтримувати і розвивати резильєнтність (здатність впоратися зі складними життєвими подіями та відновитися після труднощів чи стресу) українського соціуму в умовах геноцидної війни, яку веде рф.

На початку заходу, вітаючи присутніх, керівниця Українського шекспірівського центру ЗНУ, професорка Наталія Торкут зазначила: «Сьогоднішня лекція символічна: попри постійне бомбардування, відключення світла, ми продовжуємо нести світло самі, говорити про Шекспіра. У нас немає електрики, але є внутрішнє світло – це воля до життя й віра в перемогу, в Бога й у справедливість, любов до людей і своєї держави. У ці важкі часи всі потребують підживлення. Захід, присвячений Шекспіру, саме те, що потрібно нам зараз».

Проректор з наукової роботи Геннадій Васильчук висловив сподівання, що ця лекція стане справжньою подією для всіх присутніх. Він подякував за все, що вже зробили в рамках проєкту й зазначив, що попереду – ще чимало роботи. Також Геннадій Миколайович наголосив, що напрацювання Келлі Хантер на сьогодні успішно використовують українські вчителі та вчительки, психотерапевти й психотерапевтки, психологи й психологині.

Представниця Хортицької національної академії Маргарита Дергач наголосила на вагомості заходу й на тому, що це вже другий важливий проєкт у галузі шекспірознавства, який в цьому році реалізується в Україні. «Непереборна сила й прагнення до життєтворчості дозволили всім нам згуртуватись навколо Шекспіра», – зазначила вона. Також до заходу приєднався Олексій Гнатківський, якого вважають на сьогодні найбільш незвичайним українським Гамлетом. Актор подякував за цю можливість. Своєю чергою, Майкл Добсон зазначив, що вважає Олексія Гнатківського одним із кращих Гамлетів, яких бачив у своєму житті. Також пан Майкл зазначив, що пишається можливістю спілкуватися із Запоріжжям й висловив сподівання після перемоги побачитись із ними, а також – із друзями з Києва, Івано-Франківська й Криму.

У своєму виступі Келлі Хантер розповіла, що існує дві версії вистави «Перікл», які грає її театральна трупа. Одна – для людей, які страждають від травм війни, друга, професійна, створена так, щоб її змогли зрозуміти люди з усього світу. Вона розповіла, що в жовтні трупа представила в м. Софії (Болгарія) обидва варіанти українським біженкам/цям і була вражена їхньою реакцією. Розповідаючи про саму виставу й про те, чому обрали для розкриття цю п’єсу, що не належить до найвідоміших у шекспірівському доробку, виокремили три її основні теми: страждання невинних, брехня держави й те, як ми дозволяємо говорити тим, хто робить нам боляче. Під час заходу йшлося про зміст п’єси, умови її створення, історичні реалії того часу, коли вона була написана, місце цього твору в літературній спадщині Шекспіра, її сучасну інтерпретації, зокрема від лондонського театру «Flute». Присутні мали змогу поставити свої запитання, отримати вичерпні відповіді. Вони подякували колективу проєкту та висловили сподівання на подальшу співпрацю, зумовлену актуальністю творчості Шекспіра в умовах сьогодення й прагненню, попри всі складнощі продовжувати розвивати культуру й науку.

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ: