
Сьомого грудня в рамках робочого візиту до Запоріжжя Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет зустрівся із студентством Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University). На заході також були присутні заступник голови Запорізької обласної військової адміністрації Віталій Сиволап, директорка департаменту освіти і науки ЗОВА Людмила Бухаріна, в.о. ректора університету Микола Фролов, перший проректор Олександр Бондар, проректор з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура та інші.
Близько півсотні представників і представниць студентства Запорізького національного університету та НУ «Запорізька політехніка» під керівництвом екс-голови студентської ради ЗНУ (2020-2021 років) Єгора Гукова зібралися, аби поспілкуватися із керівником МОН України та отримати відповіді на важливі для молоді запитання. Того дня Міністр Сергій Шкарлет уже відвідав у Запоріжжі низку закладів загальної середньої та дошкільної освіти. Він загалом високо оцінив роботу місцевих освітян, які працюють у надзвичайно складних умовах. А ще – висловив переконання, що сьогодні саме в студентської молоді уся країна має вчитися незламності.
Також він наголосив, що наразі Міністерство освіти і науки України працює над розробкою програм усебічної підтримки студентської молоді та щодо розвитку системи вищої освіти в напрямку впровадження дуальної освіти, міжнародної співпраці, програм подвійного диплома тощо. Це роблять не лише для того, аби молодь могла працювати в країнах ЄС, а й щоб, отримавши дипломи провідних закордонних вишів, молоді фахівці поверталися до України й розвивали її економіку та різні галузі діяльності.
Пан Шкарлет також надав кілька цінних порад, як отримати перше робоче місце за спеціальністю, яку вони опановують у виші. Зокрема, на його думку, для цього потрібно активніше залучати до співпраці з університетами роботодавців і роботодавиць. А ще, МОН України планує впроваджувати низку нових проєктів, спрямованих на популяризацію професійної освіти та її підтримку. Так, днями відбулася онлайн-презентація нової цифрової платформи «Світ професій».
Голови студентських рад та представники студентського самоврядування розповіли про молодіжну активність і розвиток волонтерської діяльності, студентське дозвілля, про яке дбають попри складну військово-політичну ситуацію в регіоні, та інші форми роботи, яку сьогодні вони здійснюють на територіях університетів і загалом у Запоріжжі. Представили матеріально-технічну базу вишів, яка, зокрема в ЗНУ, постійно розвивається, у тому числі за рахунок грантових програм. Водночас вони наголосили на необхідності більш сучасного обладнання, як-от у технічних лабораторіях НУ «Запорізька політехніка». На превеликий жаль, через військову агресію рф в Україні, на сьогодні були скорочені деякі статті державного бюджету, спрямовані на розвиток системи освіти. Як пояснив Міністр, в ситуації, яка на сьогодні склалася, коли в Україні агресором знищує ЗВО та школи, був сформований так званий «бюджет виживання», який має підтримати стратегічні напрямки системи освіти в цих умовах хоча б на тому рівні, якого ми сьогодні досягли. Наразі як альтернатива новим лабораторіям існує чимало професійних програм-симуляторів.
Окрім цього, гість відповів на низку запитань. Вони стосувалися як суто студентських проблем, так і економічних, політичних тощо. Зокрема, йшлося про механізм фінансування діяльності українських освітян, які сьогодні опинилися на тимчасово окупованих територіях – у громадах Запорізької області. Також студентство цікавило переведення на бюджетне навчання тих категорій здобувачів/ок вищої освіти, які опинилися на тимчасово окупованих й особливо небезпечних територіях, зокрема це – мешканці й громад Запорізької області (згідно Постанови КМУ від 28 жовтня 2022 р. № 1224 «Про затвердження Порядку переведення на навчання за державним замовленням окремих категорій здобувачів фахової передвищої, вищої освіти, які зараховані до закладів фахової передвищої, вищої освіти до 2021 року включно на місця, що фінансуються за кошти фізичних та/або юридичних осіб»). Щодо цього питання Міністр повідомив, що на бюджетну форму навчання переведено вже понад три тисячі осіб. Цей процес триває й також відбуватиметься в наступному, 2023, році.
Студентське самоврядування також хвилювало, чи можливо у майбутньому для молоді буде здобуття кількох вищих освіт за кошти держбюджету або, принаймні, чи існуватиме істотне зменшення вартості навчання для тих, хто бажає продовжувати здобувати вищу освіту за кількома різними спеціальностями на одному й тому самому рівні вищої освіти. Адже на сьогодні законодавством України передбачено, що бюджетна пропозиція надається лише один раз на кожному з рівнів вищої освіти. Проте у світі, який стрімко розвивається та змінюється, аби не втрачати конкурентноспроможність і мати достойну роботу, людина змушена навчатися протягом усього життя. Із цього приводу Сергій Миколайович надав наступні роз’яснення: «Дійсно, концепція освіти впродовж життя набуває актуальності в світі через стрімкий розвиток сучасної науки та технологій. Отже, держава має забезпечити доступ до опанування нових професій для широкого кола осіб. Проте такий пріоритет, передбачувано, надаватиметься саме в тих галузях діяльності, які сьогодні мають стратегічне значення для розвитку нашого суспільства й майбутнього нашої країни: це – кібертехнології, космічні технології, технологічні інновації тощо. Після завершення війни й нашої перемоги ми збираємося розвивати саме ці напрямки, отже, й пріоритетна підтримка надаватиметься тим, хто забажає опановувати ці професії».
Учасники зустрічі також обговорили питання щодо гуманістичного та суспільного спрямування української освіти, починаючи зі шкільних програм, організації досліджень і заходів, які дозволяють переглянути й переосмислити українську історію. Під час обговоренні останнього пункту Міністр закликав приєднуватися й студентську молодь до тематичних заходів і громадських обговорень історичних тем, аби комплексно вирішувати проблеми.
Своєю чергою, в.о. ректора ЗНУ Микола Фролов запросив учасників й учасниць зустрічі долучатися до ініціатив і проєктів історичного факультету університету, який опікується цією галуззю знань і проводить чимало публічних заходів, спрямованих на відновлення історичної правди. Наприкінці зустрічі Микола Олександрович вручив Міністру освіти і науки України Сергію Шкарлету на згадку про візит до університету пам’ятну книгу «Літопис ЗНУ», що розповідає про понад 90-річну історію розвитку Запорізького незламного університету.
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ: https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/