Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У Запорізькому національному університеті відбулося чергове засідання Науково-методичної ради

У Запорізькому національному університеті відбулося чергове засідання Науково-методичної ради

У Запорізькому національному університеті відбулося чергове засідання Науково-методичної ради
15.12.2022 08:06 Все Головні новини Факультети Історії та міжнародних відносин Філологічний ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет Науково-методична рада історичний факультет філологічний факультет вивчення історії формування мовної компетентності вибіркові дисципліни

Тринадцятого грудня в Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) відбулося чергове, останнє в цьому календарному році, засідання Науково-методичної ради під керівництвом її голови, проректора з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександра Гури та його заступниці, керівниці навчально-методичного відділу Людмили Нестеренко. Присутні на заході – голови науково-методичних рад факультетів університету та інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ ім. Ю. Потебні, співробітники та співробітниці структурних підрозділів, представники та представниці студентського самоврядування обговорили низку важливих питань, пов’язаних із забезпеченням перебігу освітнього процесу у виші.

 

Йшлося про виконання наказу ректора ЗНУ № 180 «Про викладання дисципліни «Історія України» та про формування в здобувачів/ок вищої освіти обов’язкової загальної компетентності спілкуватися державною мовою. Також учасники й учасниці проголосували за затвердження переліку вибіркових дисциплін. Із першого питання порядку денного «Про виконання наказу ректора ЗНУ від 03.08.2022 № 180 «Про викладання дисципліни “Історія України”» перед аудиторією виступили старший викладач кафедри новітньої історії України Юрій Щур і доцентка цієї кафедри Тетяна Савчук. Вони підкреслили, що, згідно з цим наказом, цього року курс «Історії України» для здобувачів/ок вищої освіти неісторичних спеціальностей розподілений на дві частини, кожна з яких завершується атестацією та, своєю чергою, містить два змістові модулі. Відповідно, перша частина: «Давня та ранньомодерна історія України» й «Українські землі у складі Російської і Австро-Угорської імперій (XVIII – початок ХХ ст.)»; друга: «Становлення української державності у ХХ ст.» й «Незалежна Україна». Юрій Щур підкреслив, що «йдеться не про автоматичне розширення «старої» робочої програми, а саме про розробку нової, яка б відповідала сучасним тенденціям розвитку історичної науки та реаліям суспільно-політичного життя. Очевидно, що повномасштабне вторгнення російської федерації, якому передували роки (дез)інформаційної війни й спотворення історичних фактів спонукає українських вчених-істориків до акцентування уваги здобувачів/ок вищої освіти саме на контроверсійних темах. У новій робочій програмі курсу «Історія України» значна увага присвячена проблемам становлення української нації, процесам державотворення та боротьби за державну самостійність України». Після виступів відбулося активне обговорення цього питання учасниками й учасницями засідання, Вони загалом схвально відгукнулись про своєчасність цієї важливої університетської ініціативи й обговорили кілька технічних моментів, пов’язаних із її реалізацією.
Свою доповідь завідувачка кафедри українознавства, професорка Ольга Стадніченко присвятила висвітленню питання «Про формування в здобувачів/ок вищої освіти обов’язкової загальної компетентності спілкуватися державною мовою усно й письмово як однієї з передумов забезпечення її функціонування». Ольга Олександрівна наголосила на необхідності вирішення гостро актуальних проблем державної освіти, пов’язаних із мовою викладання.

Зокрема, вона зазначила, що «питання про обов’язкову загальну компетентність спілкуватися державною мовою має розглядатися системно, а не тільки в контексті викладання української мови професійного спрямування. Адже у вітчизняній освіті досі немає послідовності і системності у ставленні до обов'язковості функціонування української мови як державної у всьому публічному просторі України». На її думку, «Ця компетентність має починати формуватися з родини, з дитячого садочка, загальноосвітньої школи і вже закріплюватися у закладі вищої освіти. Інакше можна уявити як сприймає перший курс, який вже фактично має сформовану особисту мовну стійкість, наші безапеляційні вимоги і принципи щодо спілкування в освітньому процесі винятково державною мовою». Також вона наголосила, що «питання щодо функціонування української мови як державної у будь-якому закладі освіти виходить за межі суто академічної проблематики. Це – невід’ємний елемент забезпечення національної безпеки України, фундамент формування національної ідентичності, вихідна платформа для освіти і виховання української молоді як носіїв не лише фахових компетентностей, але й чітко сформованої системи цінностей». Її виступ викликав активне обговорення серед присутніх, у якому, зокрема, взяв участь проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура. Усі присутні наголосили на першочерговості завдання формування відповідної компетентності в студентів ЗНУ.

Під час розгляду пунктів питання «Різне» завідувачка навчальної лабораторії інформаційного забезпечення освітнього процесу Наталія Кириченко порекомендувала до затвердження переліку вибіркових дисциплін. Напередодні засідання його учасники та учасниці мали змогу ознайомитися з двома списками таких дисциплін – для Запорізького національного університету та для інженерного навчально-наукового інституту ЗНУ ім. Ю. Потебні. Крім власне затвердження переліку під час Науково-методичної ради йшлося про питання, пов’язані з вибірковими дисциплінами й формуванням індивідуальної освітньої траєкторії для студентів і студенток різних спеціальностей і курсів.

«Про результати підвищення кваліфікації, отримані в системі неформальної/інформальної освіти» прозвітувала керівниця навчально-методичного відділу Людмила Нестеренко. Вона зазначила, що вперше в ЗНУ голосуватимуть за затвердження підвищення кваліфікації представників і представниць науково-педагогічного складу за накопичувальною системою. Присутні одностайно проголосували «за» затвердження цих результатів. Так само одностайно учасники й учасниці засідання Науково-методичної ради проголосували за 8 рукописів навчально-методичної літератури, рекомендованих до друку, про які доповіла методистка навчально-методичного відділу Наталія Мацюх. Наприкінці заходу присутнім подякували за плідну роботу впродовж 2022 року та побажали їм успіхів і Перемоги всього українського народу в прийдешньому році.

 

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ: https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

Схожі новини