
Двадцять четвертого січня 2023 року в Запорізькому національному університеті організували гостьову лекція «Особливості навчання в аспірантурі в країнах Європи (на прикладі Остравського університету (Чехія))». Запрошена лекторка Остравського університету (м. Острава, Чехія) Марія Гладиш виступила перед аудиторією в онлайн-форматі. На заході були присутні аспіранти й аспірантки різних років навчання. Крім того, на зустріч завітали члени/членкині робочої групи освітньо-наукової програми 015 «Професійна освітв», наукові керівники й керівниці, викладачі та викладачки дисциплін професійного циклу.
На початку заходу гарант ОНП 015 «Професійна освіта», проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи, д.п.н., професор Олександр Гура представив аудиторії лекторку, зазначивши, що Марія Олександрівна – викладачка факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ, яка на сьогодні перебуває в закладі вищої освіти Чехії як запрошена лекторка. Також Олександр Іванович наголосив на корисності засвоєння й використання європейського досвіду для всіх учасників й учасниць процесу підготовки аспірантів/аспіранток (студентів/студенток PhD-програми) в Запорізькому національному університеті.
У своєму виступі Марія Гладиш спиралася на власний досвід й аналіз освітнього процесу в Остравському університеті (Чехія). Серед особливостей європейської системи освіти вона відзначила, що більшість країн Європи – учасниці т.з. «Болонського процесу». Тому вони не використовують термін «кандидат наук», йдеться винятково про присудження звання «доктора філософії». Здобувачі та здобувачки вищої освіти в Європі можуть отримати три ступеня: бакалавра, магістра й доктора. Лекторка розказала про особливості підготовки дисертаційних робіт студентами/студентками PhD-програм в Остравському університеті (Чехія). Зокрема, йшлося про важливість дослідницької діяльності при їхній роботі над власними науковими проєктами та про умови їхнього захисту. Вона згадала про вмотивованість чеських студентів, спільне й відмінне в програмах підготовки докторів філософії в Україні та Чехії, кількість обов’язкових й індивідуальних предметів для чеських слухачів і слухачок рівня підготовки PhD. Окремо лекторка висвітлила питання академічної мобільності й висловила сподівання на укладення договору про співробітництво між Запорізьким національним університетом й Остравським університетом (Чехія). Серед іншого, Марія Олександрівна зазначила, що рівень підготовки українських й іноземних аспірантів однаковий, і розповіла про матеріально-технічну базу чеського закладу вищої освіти.
Таміла Тарасенко
Присутні на заході мали змогу поставити лекторці актуальні для них запитання щодо особливостей розробки й оформлення програм із підготовки фахівців і фахівчинь PhD-рівня та їхнього втілення в життя. Професор Олександр Гура подякував Марії Гладиш за цікавий і змістовний виступ. Він наголосив на важливості врахування європейського досвіду при підготовці слухачів і слухачок аспірантури Запорізького національного університету. Олександр Іванович висловив сподівання на можливість подальшої взаємовигідної співпраці ЗНУ з Остравським університетом (Чехія).
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/