
Науково-педагогічні працівники й працівниці кафедри загальної та прикладної екології і зоології біологічного факультету ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) разом зі здобувачами та здобувачками вищої освіти другого (магістерського) рівня спеціальності 101 «Екологія та охорона навколишнього середовища» вже працюють над проблемами відновнення екосистем України.
Ось що говорять із цього приводу на кафедрі:
- Ми, освітяни, тримаємо свій фронт, оскільки розуміємо, що тільки освічена нація здатна в короткі строки відновити екологію України після руйнування країною-агресором. Ще ковідна епідемія та пов‘язаний з нею перехід на дистанційне навчання поставили перед нами нові виклики, і ми почали шукати шляхи забезпечити якість освіти. Дуже допомогла нам співпраця з екологічною комісією при Запорізькій обласній раді під головуванням Ігора Чумаченка, який став ініціатором створення громадскої огранізації «Екокрай», до складу якої увійшли й викладачі/ки нашої кафедри. Ми завжди відчували недостаній зв‘язок професіоналів-практиків з освітним процесом – і тут така нагода це виправити!
Дякуємо ректору Миколі Фролову за таку ініціативу. Ми активно включилися в цю роботу й побачили, як на практиці вирішуються складні регіональні екологічні проблеми. Йдеться про живе спілкування з професіоналами/ками різних областей, ми були присутні на всіх виїзних засіданнях, щоб конкретно на місці розібратися, як попередити активне розмивання берегової смуги Азовського моря, що робити з підтопленням житлових будинків Кам’янко-Дніпровського району, зі скиданням каналізаційних неочищених вод в річку Конку, забрудненням ґрунтів відходами запорізьких заводів. А також – дізнатися, які сучасні технології захисту та моніторингу якості повітря різних заводах міста. Учасники й учасниці таких засідань обговорювали проблему відновлення лісосмуг, утилізації відходів і багато інших актуальних на той час питань, які з початком війни ще більше загострилися і звісно, з‘явилися нові… ще серйозніші. Такий досвід – це можливість зробити практичну підготовку здобувачів/ок вищої освіти більш корисною, розбираючи конкретні регіональні проблеми. Це, своєю чергою, дозволяє нашим випускникам/цям краще адаптуватися під час працевлаштування, зрозуміти, які проблеми вони зможуть вирішувати на робочому місці ефективно.
Звичайно, ми розуміємо, що післявоєнне відновлення країни потребує значних матеріальних ресурсів, і фінансування матеріальної бази для освіти не може бути пріоритетним, тому самі навчаємося новим технологіям і застосовуємо прогресивні методи навчання. Ми мріємо про живе спілкування в аудиторіях, але сьогодні працюємо на дистанційних платформах, опановуємо основи критичного мислення та медійної грамотності, командну роботу, хмарні середовища, а також – симуляції під час виконання лабораторних і практичних робіт. До речі, здобувачі та здобувачки вищої освіти біологічного факультету першими в Україні почали працювати в «Лабстері», завдяки нашій колезі Олені Бойкій – координаторці цього проєкту в нашому університеті.
Цікаво, що проходження симуляцій вимагає знання англійської мови, тому поступово впроваджуємо її в освітній процес. Ми отримали безкоштовний доступ до цінного світового ресурсу на рік і намагатимося ним скористатися. У січні наші науково-педагогічні працівники й працівниці та здобувачі/ки вищої освіти другого, магістерського, рівня взяли участь в Другій міжнародній школі «Соціальні виміри європейських студій» проєкту Кафедра Жана Монне «Соціальні та культурні аспекти Європейських Студій». У січні, у складі експертної групи Національного агентства забезпечення якості вищої освіти доцентка Наталія Воронова працювала над акредитацією ОНП «Екологія та охорона навкошнього середовища» Києво-Могилянки. На зустрічі з работодавцями й роботодавицями пані Оксана Волоско-Демків, директорка Центру екологічного консалтингу та аудиту, повідомила, що в них є нагальна потреба у випускниках і випускницях – екологах-екологинях, які працюватимуть за новими міжнародними стандартами. Цей досвід обговорили на засіданні робочої групи освітньо-професійної програми 101 «Екологія та охорона навколишнього середовища» для здобувачів/ок освіти другого, магістерського, рівня та внесення змін в ОПП та доповнення ОК актуальними темами щодо відновлення екосистем України в післявоєнні роки. Тож впевнено крокуємо до Перемоги та готуємо професіоналів/ок, які здатні вирішувати складні екологічні проблеми на новому європейському рівні.
Більше інформації – у першій частині програми «Екофактор» на каналі «МТН» з Ніною Чорною. Ознайомитися з відеозаписом можна за лінком:https://youtu.be/dyNrq_15i_E
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/