У рамках Зимового вікенду на економічному факультеті відбулося засідання секції «Економічна кібернетика – це круто!»

Одинадцятого лютого 2023 року тривав п’ятий день роботи Зимового вікенду економічного факультету Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) «Я в курсі професійного майбутнього» для середньої та старшої школи. Цей день пройшов під гаслом: «Я в курсі: економічна кібернетика – це круто!», а проводила його кафедра економічної кібернетики ЗНУ.
У вітальному слові декан економічного факультету д.е.н., професорка Алла Череп підкреслила актуальність і важливість ОП «Економічна кібернетика» в сучасних умовах стрімкого розвитку цифрової економіки та широкого впровадження автоматизованих систем в управління бізнесом. Із сучасним і майбутнім економічної кібернетики ознайомила завідувачка кафедри економічної кібернетики, д.е.н., професорка Наталія Максишко. За час зустрічі дізналися про місце та перспективи випускників/ць у суспільному житті, про переваги навчання на освітній програмі «Економічна кібернетика» в Запорізькому національному університеті. Сучасність, універсальність і престижність навчання за цією освітньою програмою підтверджується різноманіттям можливостей для працевлаштування з економічної кібернетики. Це – в ІТ-галузі (адміністратори/ки інформаційних систем і баз даних, СЕО-спеціалісти/ки, менеджери/ки з продажів ІТ-продуктів), аналітики/ні, розробники/ці прикладних програм (web-розробники/ці, програмне забезпечення ERP-систем), галузь прийняття управлінських рішень тощо. Саме поєднання знань щодо сучасних інформаційних технологій, моделювання та економіки робить випускників/ць кафедри по-справжньому універсальними в економічній галузі: є можливість працювати на підприємствах будь-яких галузей народного господарства, приватного бізнесу та державних структур. Це забезпечує конкурентноздатність на ринку праці регіону, країни та світу.
На кафедрі економічної кібернетики надають як теоретичні знання, так і практичні навички розв’язання реальних економічних задач. Зокрема, одна з форм практичного навчання – ділова гра «Конкурс проектів автоматизації бізнес-процесів в економіці», яка проводиться вже понад десяти років поспіль. Участь у ній дає змогу набути фахові компетентності та здатність працювати в команді, що дозволяє легко адаптуватися до потреб сучасного ринку праці та отримати перспективну роботу з гідною оплатою.
Вікенд продовжився інтерактивною лекцією д.ф.-м.н., професора Ігоря Козіна «Методи штучного інтелекту в складних задачах сучасної економіки». Під час заняття обговорили застосування сучасних методів розв’язання таких задач, як: «задача комівояжера», задача складання розкладів, задачі розкрою, пакування та ін. Складність задач за умови великих обсягів вхідних даних дозволяє подолати застосування, зокрема, генетичних алгоритмів. Особливу зацікавленість викликали мурашині алгоритми, а також інші природні алгоритми. Після перерви «Мандри по світу економічної кібернетики» провів к.е.н., доцент Сергій Чеверда. Він розвінчав низку міфів, які виникли навколо освітньої програми. Наприклад, про те, що випускники/ці ОП «Економічна кібернетика» не можуть працювати в ІТ-галузі. Випускники та випускниці успішно виконують завдання щодо створення сучасних сайтів і просування їх у пошуковій видачі, тестування і супроводу програмного забезпечення та розробки нового, запровадження проєктів у галузі інформатизації тощо. Також він звернув увагу на те, що ОП «Економічна кібернетика» готує висококваліфікованих фахівців/чинь європейського та світового рівня, оскільки бізнес-аналітика й економетрія – актуальні для будь-якої компанії.
Кафедра економічної кібернетики (к.е.н., доцент Дмитро Очеретін, к.е.н., доцентка Олена Макаренко та к.е.н., доцентка Віта Лось) провела інтерактивний тренінг «Бізнес-аналітик». Йшлося про основні навички, які необхідні в бізнес-аналітиці: вміння працювати в команді, тайм-менеджмент, комунікабельність і ведення перемовин. Також звернули увагу на основні сучасні тренди для бізнес-аналітики: вміння моделювати бізнес-процеси, володіння методологіями розробки (Agile, Kanban, Scrum), навички аналізу даних за допомогою інформаційних систем (Power BI, Qlick Sense та інші), вміння працювати зі штучним інтелектом і машинним навчанням, участь у колабораціях і трансформації бізнесу, володіння навичками кібербезпеки. Школярство виконало різноманітні завдання, а це – розв’язання ребусів, складання слів, розгадування шифрів тощо. Вони активно та завзято демонстрували свої економічні знання та здібності. Тренінг супроводжувався відеопрезентацією з цікавими завданнями. За його результатами всі отримали сертифікати про участь.
Крім того, важливим заходом був і вебінар «Data Scientist – професія сучасності та майбутнього, або Застосування інтелектуальних технологій в економіці», який провів к.е.н., доцент Сергій Іванов. Тут ознайомилися з поняттями «предикативна аналітика», «машинне навчання», «інтелектуальні технології» та інші. Розглянули спільні риси та відмінності такої роботи з даними, як бізнес-аналітика, інженерія баз даних і Data Scientist. Особливу увагу приділили видобутку даних, їхній підготовці, пошуковому аналізу та моделюванню даних, візуалізації та комунікації. Підтвердженням того, що день кафедри економічної кібернетики на Зимовому вікенді економічного факультету-2023 пройшов цікаво та корисно, стали отримані сертифікати, позитивні відгуки та побажання щодо подальших зустрічей, а від кафедри – запрошення від Наталії Максишко всіх присутніх до вступу на ОП «Економічна кібернетика».
Очеретін Д.В.,
доцент кафедри економічної кібернетики
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/