Під час Науково-методичної ради в ЗНУ обговорили низку важливих питань щодо забезпечення якості освітнього процесу

Днями під час засідання Науково-методичної ради в Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) розглянули низку питань, пов’язаних із методичним забезпеченням освітнього процесу й наданням освітніх послуг у сучасних умовах. Під час онлайн-зібрання йшлося про впровадження діяльнісного підходу в підготовці кваліфікованих фахівців і фахівчинь, про стан і перспективи викладання низки вибіркових дисциплін.
На початку заходу голова Науково-методичної ради, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура та його заступниця, керівниця навчально-методичного відділу Людмила Нестеренко привітали присутніх й акцентували увагу на важливості винесених на обговорення тем. Олександр Іванович надав слово доцентці кафедри дошкільної та початкової освіти факультету соціальної педагогіки та психології Юлії Зубцовій. Доповідачка висвітлила тему «Про досвід впровадження діяльнісного підходу в підготовці майбутніх педагогів» на прикладі діяльності її кафедри.
Зокрема, Юлія Євгенівна зазначила, що, «згідно з діяльнісним підходом у закладі вищої освіти, зміст навчальних дисциплін і практик потрібно проєктувати, враховуючи майбутню професійну діяльність випускника/ці. Ключова ідея діяльнісного підходу полягає в тому, що особистісний та /або професійний розвиток може ефективно здійснюватися лише в процесі активної діяльності». Вона наголосила, що на державному рівні значущість запровадження діяльнісного підходу в освіті підтверджується низкою документів, а саме: Концептуальні засади реформування середньої освіти «Нова українська школа», Державний стандарт початкової освіти, Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти. Саме цими документами керується колектив факультету СПП під час підготовки сучасних педагогів/нь. Спікерка також зазначила, що крім запровадження відповідних спецкурсів викладачі/ки фахових дисциплін намагаються дотримуватися наскрізності в запровадженні діяльнісного підходу. Так, під час лекційних і практичних занять використовують активні методи роботи та форми організації пізнавальної діяльності студентів/ок. За допомогою діяльнісного підходу вони прагнуть активізувати освітній процес для майбутніх педагогів/нь за умов дистанційного навчання.
Доповідь Юлії Зубцової викликала чималий інтерес серед присутніх. Зокрема, проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура наголосив на важливості впровадження діяльнісного підходу під час викладання навчальних дисциплін на різних факультетах. Доцентка Олена Пшенична зазначила, що під час проведення занять у Школі педагогічної майстерності ЗНУ вона присвятила час розбору діяльнісного підходу. Серед питань, пов’язаних із цим підходом, окремо йшлося про нові форми контролю роботи студентства, зокрема про захист проєктних робіт замість написання магістерських.
Згодом перед присутніми виступив старший викладач кафедри фізичної культури і спорту факультету фізичного виховання, здоров’я та туризму Віктор Горбуля. Він розглянув такі питання, як стан і перспективи викладання навчальної дисципліни «Фізичне виховання» і вибіркової дисципліни, що забезпечує рухову активність, фізичну підготовку в умовах використання дистанційних технологій навчання, форми й методи контролю, систему накопичення балів та їх фіксацію.
На важливості цієї дисципліни для фізичного розвитку студентства, а також на необхідності враховувати умови, в яких перебувають на сьогодні деякі студенти й студентки наголосили під час обговорення. У дискусії взяли участь, зокрема, проректор Олександр Гура, декан факультету фізичного виховання, здоров’я та туризму Микола Маліков, декан юридичного факультету Тетяна Коломоєць та інші присутні на заході.
Завідувачка кафедри фізіології, імунології і біохімії з курсом цивільного захисту та медицини, професорка Оксана Кущ прозвітувала про стан і перспективи викладання вибіркових дисциплін, що забезпечують формування компетентності з медичної допомоги, безпеки життєдіяльності, охорони праці, цивільного захисту, форми й методи контролю, систему накопичення балів та їх фіксацію. Оксана Георгіївна наголосила на першочерговій вважливості цих дисциплін в умовах дії воєнного стану, коли відповідні знання можуть врятувати життя студентам/кам чи тим, хто опинився поруч із ними й вчасно отримав кваліфіковану допомогу. Також доповідачка підкреслила необхідність більше уваги приділяти формуванню практичних навичок у слухачів і слухачок зазначених вибіркових дисциплін. Цю точку зору цілком поділяє й декан біологічного факультету Людмила Омельянчик.
Представники/ці факультету соціології та управління: доцент кафедри соціальної філософії та управління Карім Ель Гуессаб, доцентка кафедри політології Олена Вагіна та доцентка кафедри соціології Юлія Приймак доповіли про стан і перспективи викладання вибіркових дисциплін, що забезпечують формування компетентності з філософії, соціально-політичних наук, форми й методи контролю, систему накопичення балів та їхню фіксацію. До обговорення приєдналась декан ФСУ Тетяна Бірюкова.
Під час розгляду розділу «Різне» йшлося, зокрема, про обговорення та рекомендування до затвердження програми підвищення кваліфікації центру післядипломної освіти «Юридичний переклад» (доповідач – керівник центру післядипломної освіти ЗНУ Сергій Ільїн). Проректор Олександр Гура відзначив цю програму як вдалий приклад взаємодії вчених юридичного факультету й факультету іноземної філології. Він наголосив на необхідності консолідації зусиль факультетів для розробки міждисциплінарних програм підвищення кваліфікації, які користуються попитом у слухачів і слухачок Центру післядипломної освіти.
У виступі керівниці навчально-методичного відділу Людмили Нестеренко йшлося про затвердження освітньо-професійних програм бакалаврського та магістерського рівнів вищої освіти для набору 2023 року та про результати підвищення кваліфікації, отримані в системі неформальної/інформальної освіти.
Наприкінці заходу всім учасникам й учасницям проректор з науково-педагогічної та навчальної роботи Олександр Гура подякував за активність і наголосив на необхідності приділити увагу питанням, які розглядалися під час засідання.
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/