Представниці кафедри соціальних комунікацій та інформаційної діяльності долучилися до онлайнового марафону з інноваційної діяльності бібліотек

Підвищення професійної та педагогічної майстерності – серед пріоритетів науково-педагогічної діяльності кафедри соціальних комунікацій та інформаційної діяльності факультету журналістики ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University). Адже вплив сучасних соціальних, інформаційних, культурних, а також воєнного факторів на підготовку майбутніх конкурентноздатних фахівців/чинь вимагає постійного вдосконалення й адаптації. 16 березня доцентки кафедри Кристина Пирогова та Тетяна Іванюха взяли участь у роботі онлайнового марафону інноваційного досвіду публічних бібліотек України, організованого Українською бібліотечною асоціацією, у якому своїми здобутками поділилися бібліотеки Львівської області.
Диджиталізація та воєнний стан – два головні фактори, що впливають на сучасну інформаційно-комунікаційну ситуацію загалом і діяльність українських бібліотек зокрема, визначаючи головні напрямки їх функціонування. Так, фахівчині з різних публічних бібліотек Львівщини ділилися досвідом розширення активностей книгозбірень: демонстрували нові формати діяльності бібліотек, стрімінг та сторітелінг як вдалі форми подачі бібліотечного контенту, використання інформаційних технологій як засіб підвищення мотивації до читання, бібліотечні тренінги для медиків, ВПО та багато іншого. Українські інформаційники/ці та бібліотекарі/ки у дні збройної агресії єдині в своєму прагненні згуртувати громади та налагодити міцні звʼязки з громадськими організаціями; сприяти порозумінню і підтримці влади; допомагати адаптації ВПО до нових реалій; залучати нових мешканців/ок до волонтерського руху та соціальних ініціатив у громаді та, звичайно, покращувати матеріально-технічну базу своїх книгозбірень для організації та проведення інтеграційних заходів.
У виступі доцентки факультету журналістики ЗНУ Тетяни Іванюхи прозвучала інформація, що запорізькі бібліотеки також не стоять осторонь захисту та відбудови нашої держави. Вони допомагають формувати безпечний інформаційний простір (тренінги «Інформаційна та кібербезпека для користувачів бібліотек» – ЗОУНБ), організовувати волонтерський рух на Запоріжжі як прояв єдності українського народу (спікерка згадала засідання круглого столу «Патріотизм і волонтерство: шляхами перемоги» – ЗОУНБ, збір теплих речей для бійців, плетіння маскувальних сіток, збір книжок для хабів ВПО), підтримувати безпечне фізичне та психологічне середовище (тренінги з мінної безпеки та психологічної підтримки під час війни – ЗОУНБ, майстерні Форум-театру «Я тебе чую», групи Інтегративної терапії спільнот у Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва) та історичну пам'ять (Друга історична міжнародна козацька конференція – ЗОУНБ, бібліоподкасти та діяльність краєзнавчого гуртка в Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва), гуртувати молодь навколо цінностей поваги до прав людини (кінопокази для підлітків у Запорізькій обласній бібліотеці для юнацтва ) та виконують багато інших культурно-просвітницьких і суспільно важливих функцій.
На бібліомарафоні пролунала слушна думка сучасного американського соціолога Е. Кліненберга: «Щоб відновити громадянське суспільство, треба почати з бібліотеки. Публічні бібліотеки – це шалені, радикальні ідеї, які можуть врятувати суспільство» («Палаци для людей», 2018). Українські бібліотеки сьогодні підтверджують свій надзвичайно потужний соціокультурний потенціал, адже окрім традиційної книгозбірні, працюють на інформаційному фронті, подаючи тільки достовірні та важливі публікації на всіх бібліотечних ресурсах, допомагають Збройним Силам України, а також людям, які шукають прихистку в громадах (пошук помешкання та роботи, отримання продуктових наборів та одягу, влаштування до закладів оформлення документів тощо), надають психологічну і моральну допомогу та підтримку співвітчизникам.
За словами доцентки ЗНУ Кристини Пирогової, подібні заходи не тільки підвищують професійні та педагогічні компетентності викладачів/ок, допомагають бути «в тренді» сучасної інформаційно-бібліотечної галузі, але й надихають на мобілізацію власних ідей і сил для освітньої роботи заради перемоги. До слова, викладачки кафедри соціальних комунікацій – серед постійних учасниць інформаційно-бібліотечних заходів, що допомагають підвищувати професійний рівень, модернізувати освітню діяльність за ОП Інформаційно-комунікаційна справа.
Зокрема, проходили стажування та підвищення кваліфікації на базі КЗ «Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека» (К. Пирогова, Т. Іванюха), Запорізької обласної держадміністрації (В. Березенко, А. Баранецька, К. Доценко, Т. Іванець, В. Ковпак, Н. Санакоєва), тощо, брали участь у всеукраїнських і міжнародних конференціях і семінарах зі спеціальності «Інформаційна, бібліотечна та архівна справа», серед яких Львівський міжнародний бібліотечний форум «Бібліотека – вимір незалежності» (Львів, жовтень 2021), Німецько-український вебінар «Читання, освіта і медіа: як стати Бібліотекою року в Німеччині» (червень, 2021), Симпозіум про стан і діяльність бібліотек в сучасній Україні (Школа інформації університету Сан-Хосе, США – Українська бібліотечна асоціація, Київ, червень 2022), Форум міжнародного партнерства для бібліотек (БФ "Бібліотечна країна" у партнерстві з ВГО Українська бібліотечна асоціація за підтримки The Black Sea Trust German Marshall Fund, листопад 2022 р.).
Кафедра соціальних комунікацій та інформаційної діяльності
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/