Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / У ЗНУ обговорили питання академічної доброчесності

У ЗНУ обговорили питання академічної доброчесності

У ЗНУ обговорили питання академічної доброчесності
31.03.2023 10:06 Все Головні новини ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет Вчена рада наукова діяльність академічна доброчесність академічне письмо

На черговому засіданні Вченої ради Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) під головуванням ректора Миколи Фролова серед комплексу різних питань обговорювали реалізацію в закладі вищої освіти політики академічної доброчесності. Із цього питання виступили проректори: з наукової роботи Геннадій Васильчук і з науково-педагогічної роботи Юрій Каганов.

Серед головних тез доповіді такі:

«Визначаємо академічну доброчесність як цінність, яка не може бути "подолана" навіть умовами воєнного часу. Водночас формування культури доброчесності – довготривалий процес для всіх академічних спільнот, тож ми обговорюємо досягнення, проблеми і перспективи впровадження принципів академічної доброчесності у колективі нашого університету". Варто відзначити, що
Запорізький національний університет протягом останніх років системно популяризовує питання академічної доброчесності серед здобувачів/ок. Із 2018 року проректори Геннадій Васильчук і Юрій Каганов для здобувачів/ок бакалаврського рівня на всіх освітніх програмах проводять цикл лекцій з академічного письма та академічної доброчесності. Із наступного року поширять цю практику на рівень фахової передвищої освіти та магістратуру. Студентство вже на першому курсі бакалаврату підписує декларацію про зобов’язання дотримуватись принципів академічної доброчесності.

Університет брав участь у реалізації проєктів «SAIUP» та «Academic IQ», ініційованих Американськими радами з міжнародної освіти. Мав честь бути долученим до створення онлайн-курсу з доброчесності для викладацтва на платформі Prometheus.

Завдяки співпраці з «Unicheck Україна» та, зокрема, з Андрієм Сідляренком, в університеті наявні технологічні рішення для перевірки текстів на предмет текстових збігів. Досягли консенсусу в колективі, що ніяка програмна перевірка не може бути остаточним вердиктом, а потребує експертної верифікації. Попри різні кейси в окремих ЗВО, у виші відстоюють позицію, що встановлення допустимих меж і порогів плагіату є згубною практикою та радше імітацією доброчесності, тож прагнемо наповнювати змістом тезу про нульову толерантність до плагіату.

Відверто констатували на Вченій раді, що і науково-педагогічним працівникам/цям, і здобувачам/кам освіти бракує поінформованості щодо сучасних європейських практик академічного письма та дотримання академдоброчесності. Тож у ЗНУ прагнутимуть продовжити започатковану у довоєнний період традицію запрошення топових спікерів/ок у цій царині для проведення семінарів і тренінгів. Крім того, на заході погодили проведення серії онлайн-семінарів і тренінгів для здобувачів/ок вищої освіти щодо дотримання “Кодексу академічної доброчесності Запорізького національного університету”.

Конкретний приклад "відставання" академічного персоналу не стільки від новацій, скільки від рівня здобувачів/ок – кейс із ChatGPT та іншими чат-ботами штучного інтелекту з великими мовними моделями. Наголосили під час Вченої ради, що використання фрагментів тексту, згенерованих ChatGPT, у письмових роботах є плагіатом у разі, якщо не вказано джерело походження тексту, тому всі фрагменти, продуковані ChatGPT, мають бути відповідним чином марковані в текстах.

Йшлося й про появу програмних інструментів для додаткової перевірки на використання штучного інтелекту (OpenAI AI Text Classifier, OpenAI GPT-2 Output Detector Demo, GPTZeroX by Edward Tian (Princeton University), DetectGPT by Stanford University).

В усіх силабусах університету прописується політика доброчесності, яка відтепер має бути доповнена й питаннями використання ChatGPT».

Предметом розгляду Вченої ради, під час якої заслухали цю доповідь, став й проєкт Закону України «Про академічну доброчесність», презентований нещодавно».

Ректор університету Микола Фролов окремо наголосив на персональній відповідальності голів спеціалізованих вчених рад, голів разових вчених рад, наукових керівників/иць, головних редакторів/ок фахових видань університету за порушення принципів академічної доброчесності.

Говорячи про дискусії у соціальних мережах і медіа щодо наукових ступенів і плагіату, ректор акцентував, що важливо не знецінювати якісні наукові дослідження та важливість справжньої науки для розвитку суспільства й держави. Небезпечні демагогічні вкиди, які збурюють громадську думку й нівелюють авторитет учених, генералізуючи окремі негативні кейси на всю академічну спільноту.

В університеті планують продовжити і вдосконалити практику соціологічних досліджень щодо дотримання принципів академічної доброчесності здобувачами/ками освіти і науково-педагогічними працівниками/цями університету для отримання фідбеку про результативність спільної роботи у цій царині.

 

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

Схожі новини