
15 травня в міжнародному проєкті «Дні Шекспіра в Україні – 2023», ініційованому Українським міжуніверситетським шекспірівським центром (ЗНУ), відбулася дуже цікава лекція «Shakestivaling in Europe», яку прочитала для української наукової спільноти професорка Вустерського університету Ніколета Чінпоеш. Ця важлива академічна подія відбулась у Тернопільському національному педагогічному університеті імені Володимира Гнатюка, що має партнерські стосунки із Вустерським університетом. Лекцію наживо транслювали на платформі ZOOM. Серед 70 онлайн-учасників було чимало студентів Запорізького національного університету, які взяли активну участь у обговоренні.
Відома дослідниця Шекспіра цього разу розповідала про ландшафт Шекспірівських фестивалів і про створену у 2010 році фестивальну мережу (European Shakespeare Festival Network), що відіграє вирішальну роль у структуруванні туристичної карти сучасної Європи. Ніколета Чінпоеш використовує термін «Shakestivalling», який вона ввела в науковий обіг на позначення потужного фестивального руху, що не тільки популяризує творчість англійського генія та стимулює креативні пошуки митців, але й демонструє зв’язок сучасного театрального мистецтва з життям соціуму. На прикладі фестивалів у Крайові (Румунія), Ґданську (Польща), Дьюлі (Угорщина), Нойсі (Німеччина), у Йорку (Велика Британія) продемонстрували, як Шекспір суттєво впливає на туристичні пріоритети, культурну та економічну ситуацію, а також розвиток мистецтва не тільки у вищезгаданих країнах, але й у світі загалом. Присутні переконалися в потужності впливу Шекспірівського фестивального руху на сприйняття і мистецькі репрезентації творів англійського драматурга, змогли відчути, наскільки різноманітними можуть бути фестивалі, сфокусовані на творчій спадщині однієї геніальної особистості.
Професорка Ніколета Чінпоеш запропонувала перспективи майбутнього розгляду теоретичних підходів до поняття «фестиваль» і наголосила на потребі створення концептуальної основи для аналізу європейських шекспірівських фестивалів як специфічного типу, що відрізняється від американських шекспірівських фестивалів, а також від інших театральних фестивалів, які проводяться сьогодні у світі.
Надзвичайно приємно було почути про перспективу – започаткування традиції Українського міжнародного шекспірівського фестивалю – над реалізацією якої вже активно працюють наші театральні діячі та шекспірознавці. Від студентів Запорізького національного університету висловили вдячність професорці Ніколеті Чінпоеш за надзвичайно цікаву і корисну лекцію, а також директорці Українського шекспірівського центру, професорці Запорізького національного університету Наталії Торкут і проректорці Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, професорці Ірині Задорожній за організацію цього заходу.
На заході підкреслила молодь: «Дякуємо за неймовірний досвід, адже навіть попри повномасштабне вторгнення російської федерації в Україну, ми маємо можливість долучатися до інтелектуальних просвітницьких заходів, які розширюють наш кругозір, розвивають емоційний інтелект і зміцнюють нашу віру в перемогу. З нетерпінням та жагою до нових знань чекаємо на наступну зустріч у межах цього проєкту».
Заяц Анастасія
студентка 1-го курсу факультету іноземної філології,
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соціальні мережі Запорізького національного університету:
https://beacons.ai/official_znu