Bолодимир Вовченко: «Ми працюємо над тим, аби мисливське господарство отримало окремий статус і було прибутковим»

Сьогодні, продовжуючи серію інтерв’ю з провідними науковцями ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University), розповідаємо про діяльність начальника Регіонального навчально-науково-виробничого центру «Екологія», керівника навчально-науково-виробничої лабораторії біоресурсів навколишнього природного середовища РННВЦ «Екологія», старшого викладача кафедри біології лісу, мисливствознавства та іхтіології Запорізького національного університету Bолодимира Вовченка.
- Розкажіть, будь ласка, якою науковою, науково-дослідною діяльністю сьогодні займається ваш колектив?
- Останні кілька років виконуємо госпдоговірні теми та проєктні роботи з розрахунків ведення мисливських господарств користувачів різних форм власності. Ми маємо договір із Державним агентством лісових ресурсів України. Якщо конкретизувати: на замовлення мисливських господарств розробляємо проєкти вольєрів для конкретних видів тварин, карти господарств, забезпечуємо проєктні розрахунки та наукові рекомендації щодо ведення цих господарств. Чимало замовлень надходять від мисливств Заходу України. Так, для господарства Львівської області ми здійснили аналіз та розробили проєкт для забезпечення утримання та розведення альпійської дикої кози рупікапри за відповідним аналогом господарств Румунії. Для Національної енергетичної компанії «Укренерго» забезпечуємо дослідження й ведення господарств на території великих підстанцій країни. Такі роботи провели на території Київської підстанції й надали звіт про стан так званої «смарагдової мережі» – унікальної флори і фауни, що входить до території особливого природоохоронного інтересу Європейського Союзу (Areas of Special Conservation Interest, ASCI) в державах, які є сторонами Бернської конвенції (26 країн). Подібні дослідження здійснювали до останнього часу і на територіях Луганської, Донецької областей, але призупинили через війну.
- Попри те, що й більша частина Запорізької області нині тимчасово окупована, які перспективи ви вбачаєте в продовженні цього напрямку діяльності ЗНУ?
- В Україні тривають інтегративні процеси з ЄС, відбуваються відповідні реформування галузі лісового господарства, створено державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України», до відомства якого сьогодні відносяться й мисливські господарства. Проте ми працюємо над тим, аби мисливське господарство і в Україні, як це існує в ЄС, отримало окремий юридичний, науковий статус і стало прибутковим. Адже в багатьох країнах Європейського союзу мисливське господарство відокремлене від лісового і є самостійним науково-дослідницьким напрямком.
-Як результати цієї плідної та цікавої роботи представників Центру відображаються в освітній та науковій діяльності в університеті?
- Проєктна діяльність багатогранна. Під час укладання угод за госпдоговірною тематикою для замовників ми можемо також отримувати заявки на підготовку студентів за програмою «Мисливське господарство та рослинні ресурси» для господарств. Окрім того, тематика досліджень мисливських господарств широко представлена у кваліфікаційних роботах випускників нашої кафедри. Особисто маю близько 70 публікацій, серед яких статті практичного спрямування у фахових виданнях, наукові звіти. Низка статей вийшла у «Лісовому та мисливському журналі», до речі, їх цікаво й корисно почитати будь-кому з пересічних читачів, навіть якщо вони не цікавляться мисливством або лісовим господарством. Також ми з колегами створили такі корисні видання для галузі: «Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників «Лісове господарство і пов’язані з ним послуги» (Розділ: «Мисливство, ловля та розведення дичини»), «Настанова з упорядкування мисливських угідь».
- Що вважаєте найціннішим досягненням у вашій багаторічній діяльності?
- За період, який я працюю на факультеті й на кафедрі, починаючи з 1991 року, ми підготували цілу когорту випускників – професіоналів галузі лісового та мисливського господарства, які нині успішно працюють в усіх областях країни, а також – за кордоном. А ще наш колектив має місію: формувати в людини європейський екологічний світогляд, раціональне, науково обґрунтоване ставлення до використання природних ресурсів. Отже, продовжуємо в цьому напрямку тісно співпрацювати із колегами з Польщі, Угорщини та інших країн ЄС.
- Разом із ким у команді ви нині працюєте?
- Науковим керівником науково-дослідних робіт є завідувач кафедри біології лісу, мисливствознавства та іхтіології, професор Валерій Домніч, а також до складу колективу лабораторії входить виконавиця робіт Ярослава Карташова.
Докладніше про діяльність ННВЛ біоресутрів навколишнього природного середовища РННВЦ «Екологія» можна дізнатися за лінком:
https://web.znu.edu.ua/myslyvstvo/1686.ukr.html
Для довідки. У Запорізькому національному університеті за ініціативи науково-дослідної частини та проректора з наукової роботи Геннадія Васильчука до Дня науки-2023 був започаткований проєкт, покликаний розповісти про талановитих учених нашого вишу. Кожен із них – це гордість університету.
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соціальні мережі Запорізького національного університету:
https://beacons.ai/official_znu