Олександр Фролов: «Мої наукові напрацювання можуть стати в пригоді у профілактичній і лікувальній медицині та ветеринарії»

До складу науково-дослідної частини ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) входять кілька лабораторій, результати діяльності яких добре знані далеко поза межами Запоріжжя. До них належить, зокрема, навчально-науково-дослідна лабораторія клітинної та організменної біотехнології. Ім’я її провідного фахівця – професора Олександра Фролова – добре знане серед наукової спільноти України.
- Розкажіть, будь ласка, про свою роботу в ЗНУ.
- До ЗНУ я прийшов у 1990 році, обіймав посаду професора кафедри фізіології, медицини та цивільної оборони з 1990 року. За роки роботи на біологічному факультеті викладав такі фундаментальні дисципліни, як «Основи імунології», «Загальна цитологія та гістологія», «Основи ембріології», а також спецкурси з імунології для спеціалізації «Імунологія та біохімія», до яких власноруч розробив та опублікував методичні матеріали, вказівки, тексти лекцій, посібники (усього 11, серед них 1 – із грифом МОН України).
- Ви багато часу присвячуєте науковим пошукам.
- На сьогодні працюю провідним фахівцем навчально-науково-дослідної лабораторії науково-дослідної частини. У науковій галузі розробив імуногенезний напрямок аналізу стану імунітету за кількістю активованих серед циркулюючих лімфоцитів за методами: цитогенетичним, цитоморфометричним, за щільністю CD-структур, люмінесцентний, за співвідношенням одно- та дволанцюгових нуклеїнових кислот. Так аналізується стан імунітету в організмі людини на час отримання зразка периферичної крові на аналіз, що дозволяє ефективне проведення профілактичних та терапевтичних заходів – золотий стандарт сучасної діагностики та терапії. Згідно з концепцією, розробленою завдяки цьому напрямку аналізу, вперше визначив механізми поширеного спектру терапевтичної дії біологічного активних речовин (БАР) медичної п’явки та інших кільчеців. Ці ефекти можуть стати в пригоді в профілактичній, лікувальній медицині та ветеринарії, наприклад, алергії, аутоімунітету, пригнічення онкогенезу. За період роботи в ЗНУ брав участь у виконанні 8 держбюджетних тем, 9 госпдоговірних тем і продав 2 ліцензії на корисну модель. Результати науково-педагогічних досягнень увійшли в 2 монографії, а також використані в статтях, надрукованих у вітчизняних і зарубіжних виданнях (їх більш ніж 600), йдеться і про такі, що входять міжнародних наукометричних баз даних: у «Scopus» – 8 статей, у «WOS» – 4, у «Tompon» – 2, а в «Index Copernicus» – 19. Мій індекс цитування Гірша – 3. Також отримав 23 авторських свідоцтва, із них на 2 патенти одержав ліцензії. Входжу до спеціалізованої вченої ради Д 64.051.33 Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна, а також – до редколегії журналу «Acta Biologica Ukrainica».
- Ваша плідна наукова й освітянська робота неодноразово відзначалась на різних рівнях.
- Так, мені присвоїли почесне звання та нагороду МОН України «Відмінник освіти». Також я неодноразово отримував грамоти Міністерства освіти і науки України, Запорізької обласної ради та ректора ЗНУ.
Для довідки.
У ЗНУ за ініціативи науково-дослідної частини та проректора з наукової роботи Геннадія Васильчука продовжують втілювати в життя втілюють проєкт, розпочатий до Дня науки та покликаний розповісти про талановитих учених нашого вишу та їхні найвагоміші досягнення.
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соціальні мережі Запорізького національного університету:
https://beacons.ai/official_znu