Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Антикорупційні трансформації законодавства досліджує вчений Олексій Макаренков

Антикорупційні трансформації законодавства досліджує вчений Олексій Макаренков

Антикорупційні трансформації законодавства досліджує вчений Олексій Макаренков
13.07.2023 09:25 Все Головні новини Факультети Юридичний ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет юридичний факультет наука

Онтологічні основи наукових досліджень та освітніх проєктів професора юридичного факультету ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) Олексія Макаренкова досить поважні.

 

Він підкреслює: «Процес формування особистості, яка здатна професійно займатися створенням нових достовірних знань, може бути розкрито за результатами окремих досліджень. Здійснювати наукові пошуки може той, хто отримав належну для досягнення цієї мети підготовку. Молодий вчений – це наче результат вдалої концентрації достатніх зусиль вчителів (вихователів), які змогли якісно перетворити свідомість свого учня з професійного пересічного рівня на щонайменше рівень видатного (англ. extraordinary) Мені вкрай пощастило отримати знання від величезної кількості духовно просвітлених вихователів, вчителів Запоріжжя».

Науковий пошук Олексія Макаренкова розпочався зі спроб дослідження засобів вчинення злочинів, але невдовзі спрямувався на предмет історії політичних і правових учень. Він був сформульований легко й швидко, майстерно та без особливого напруження. Першим науковим керівником ученого став професор Сергій Тимченко (жовтень 2005 року). Сама ідея народилася досить давно, у 90-х роках ХХ ст., коли Сергій Тимченко проходив наукове стажування в Угорщині. Це мета дослідження політико-правової доктрини Карла Раймунда Поппера. Вона чекала своїх часу й автора. У підсумку її теоретичне розгортання й доручили Олексію Макаренкову. Тему вдалося розкрити за 3 роки. Успішній організації цього процесу та фундаменталізації юридичних положень підсумкового тексту дисертації Олексій Макаренков щиро завдячує ще одному своєму науковому керівнику – професору Сергію Бостану, опонентам, Спеціалізованій вченій раді Національної академії внутрішніх справ і науковим експертам з цієї академії.

Першочергове значення мало й пояснення механізмів дії наукової методології на численні предмети досліджень. Це заслуга професора ЗНУ Володимира Манжури (учня професора Абрама Когана) – людини винятково високих наукової кваліфікації та людських якостей. Саме йому Олексій Макаренков завдячує за розвиток розуміння масштабів і праксеологічного виміру філософії науки. Синергія живильної дії цих знань була посилена знаннями наукових заходів від представників Львівської, Одеської та Харківської шкіл права (професорів Петра Рабіновича, Юрія Оборотова, Сергія Максимова).

Європейська онтологія початкової ідеї наукових досліджень супроводжувалося європейською підтримкою її теоретичного розгортання. Зокрема, проєкт наукових досліджень із проблем теорії права/прав людини Олексія Макаренкова був підтриманий Програмою Еразмус та виконаний в умовах іноземного академічного середовища на території Європи (2015-2016 роки). 2017 рік охарактеризувався підготовкою вченим (за організаційної підтримки і консультування Ірини Туманової, Ольги Дерюгіної з НДЧ ЗНУ) наукового проєкту із забезпечення ефективності та результативності реалізації положень Закону України «Про запобігання корупції», який отримав підтримку МОН України та був успішно завершений під його керівництвом та за його визначальної участі у 2019 році. Це був перший в історії юридичного факультету ЗНУ проєкт такого напрямку. Згодом працювали вже три аналогічні наукові проєкти за такими темами: інституціоналізація антикорупційних трансформацій законодавства і практики його застосування у галузі публічно-правових відносин України (2020-2022); елімінація корупційних загроз національній безпеці України інструментами міжнародного права із застосуванням цифрових технологій та організаційно-правові механізми забезпечення відбудови повоєнної України в умовах інтеграції до Європейського Союзу (2023-2025). Олексій Макаренков брав та бере в них участь як співвиконавець і/або керівник. З них один міждисциплінарний: він передбачає роботу з фахівцями математичного факультету ЗНУ. Також фінашувало й дослідження на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук (наукова консультантка – професорка Тетяна Коломоєць).

Серед міжнародних ініціатив авторства Олексія Макаренкова визначальним став освітній проєкт із науковим складником, підтриманий в липні 2019 року Програмою Еразмус+ в межах модулю Жана Моне: Загальноєвропейська конвергенція правових, економічних і культурологічних основ попередження корупції. Він дозволив юридичній школі ЗНУ залучити до його виконання фахівців з факультету іноземної філології та економічного факультету. В умовах повномасштабного військового вторгнення російської федерації за підтримки республіки білорусь до України й підтримки нашої Батьківщини цивілізованими націями Олексію Макаренкову вдалося забезпечити повноцінне юридичне й комунікаційне супроводження підписання угоди про співробітництво ЗНУ з Даремським Університетом; проведення доцентом Барендом Ван Ліувеном чотирьох лекцій з юридичної англійської для студентів юридичного факультету ЗНУ; а також спільно з англійцями (Durham Law School, Dr Hannah Bows) розробити проєкт стажування 13 співробітників й 2 студентів юридичного факультету ЗНУ і наукового консультування 20 працівників цього факультету, який фінансово підтримав Даремський університет. Фінансові надходження до ЗНУ від реалізації зазначених творчих задумів Олексія Макаренкова складають за 2019-2023 роки 5 766,901 тис. грн.

У виші побажали Олексію Макаренкову позитивної динаміки у всіх його справах. Він, зі свого боку, висловив щиру вдячність своїй сім’ї, керівництву та іншим працівникам ЗНУ (юридичного факультету, навчально-дослідної частини0, особливо ректору ЗНУ Миколі Фролову, своїм вчителям та усім іншим, чиї зусилля зумовили формування його особистості як науковця, освітянина, юриста та, зокрема отримали своє втілення у появі та реалізації вищезазначених наукових досліджень й освітніх проєктів.

Матеріал надано юридичним факультетом

Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

 

Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu

 

Схожі новини