
10 та 14 грудня професор юридичного факультету ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) Олексій Макаренков узяв участь у IV Антикорупційному академічному симпозіумі держав-учасниць Конвенції ООН проти корупції. Він презентував учасникам заходу дві доповіді про вплив антикорупційної освіти на навчальні заклади і про співвідношення наукових досліджень проблеми корупції та курсів антикорупційної підготовки відповідно у м. Атланта (США).
Доповідач наголосив, що за підтримки Міністерства освіти і науки України, програм USAID і Європейської Комісії правники ЗНУ вже завершили низку тематичних наукових досліджень із проблем правових основ забезпечення прав людини у відкритому суспільстві європейських країн. Вони досліджували забезпечення ефективності та результативності реалізації положень Закону України «Про запобігання корупції» 0117U007203; загальноєвропейського зближення правових, економічних і культурних засад для запобігання корупції 611790-EPP-1-2019-1-UA-EPPJMO-MODULE. Він згадав про вивчення інституціоналізації антикорупційних перетворень законодавства та практики його застосування у сфері публічно-правових відносин України» 0120U102041. У його доповіді йшлося про результати дослідження науковцями ЗНУ підвищення спроможності та досконалості виконання антикорупційних та інших досліджень проблем права; мінімізації корупційних ризиків в українських юридичних школах.
Йшлося про те, що мультиплікаційний ефект цієї роботи виявився у нинішніх проєктах з усунення корупційних загроз національній безпеці України засобами міжнародного права з використанням цифрових технологій 0123U100979, організаційно-правових механізмів забезпечення відбудови повоєнної України в умовах інтеграції до ЄС 0123U101864 та модернізації юридичної освіти для підтримки європейської та євроатлантичної інтеграції України (за підтримки Програми Erasmus+, напрям KA2: Cooperation Among Organisations and Institutions, тип «Capacity Building in Higher Education», 2023-2026). Доповідь про пілотний проєкт із мінімізації корупційних ризиків в українських юридичних школах і покращення антикорупційної інфраструктури у закладах вищої освіти за підтримки програми USAID спікер поєднав з інформацією про найбільш значущі результати та хід виконання усіх інших вищезазначених проєктів. Зокрема, професор Олексій Макаренков поділився обґрунтованими пропозиціями з організації та функціонального навантаження міжнародної антикорупційної інституції, з доповнення чинних міжнародних правових актів новими нормами права. Він представив досвід із використання ціннісно-змістовних, рефлексивно-оцінних та інших дидактичних методів викладання антикорупційних дисциплін. Зокрема, йшлося про розроблені концепти «доброчесність», «інституціоналізація антикорупційної політики», «культурний код доброчесної поведінки», «психологічна матриця культури доброчесності» та інші.
Також Олексій Макаренков ознайомився з напрямком використання технологічних інновацій та штучного інтелекту в боротьбі з корупцією, який розкрили вчені з Королівства Бутан, Республіки Сінгапур, Держави Ізраїль, США, Республіки Італії, Республіки Ірландії. При цьому їхні найбільш цікаві ідеї відразу поширили серед математичної ланки команди з виконання вищезгаданого наукового проекту з усунення корупційних загроз національній безпеці України. Питання та схвальні коментарі від слухачів переростали у конструктивну дискусію буквально з кожної теми та питання презентацій. Зокрема, учасники симпозіуму розглянули такі питання, як гендерний вимір корупційної політики, способи переконання студентів у необхідності діяти доброчесно на тлі їхніх високорумпованих спільнот. Вони обговорили оптимальне співвідношення елементів антикорупційної інфраструктури та кореляції між ними, унікальних механізмах подолання корупції в межах окремих європейських націй (наприклад, йшлося про Королівство Нідерланди та Україну). Приділили увагу питанню збільшення доброчесності суспільства через національні програми освіти від дитячого садочка до університету (приклад, Республіки Словенія), ефекту від функціонуючого з 2010 р. Федерального відомства із запобігання та боротьби з корупцією (Das Bundesamt zur Korruptionsprävention und Korruptionsbekämpfung) Федерального міністерства внутрішніх справ Республіки Австрії. Представники держав-учасниць Конвенції ООН проти корупції також окреслили подальші заходи з належного виконання її вимог, відповідно до сучасних викликів протидії відмиванню коштів отриманих корупційним та іншим злочинним шляхом, зокрема через мережі криптовалют, та попередження пов’язаної із цим організованої злочинності, тероризму, війн та інших загроз безпеці націй.
Колектив юридичного факультету висловив щиру вдячність ректору Запорізького національного університету Миколі Фролоову, а також – керівництву юридичного факультету і навчально-дослідної частини ЗНУ, Управлінню ООН з наркотиків і злочинності/United Nations Office on Drugs and Crime, Посольству США та Державному департаменту США, Агентству США з міжнародного розвитку в Україні, Європейській Комісії, Міністерству освіти і науки України за організацію і підтримку вищезазначених ініціатив.
Для довідки
Захід організовано Управлінням ООН з наркотиків і злочинності / United Nations Office on Drugs and Crime (далі – UNODC). Накопичений з 2015 р. юридичним факультетом спільно з науково-дослідною частиною ЗНУ унікальний досвід із успішного виконання тематичних наукових і освітньо-наукових проєктів став визначальним чинником для рішення UNODC на користь нашого університету.
Інформацію надав юридичний факультет ЗНУ
Слідкуйте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu