Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Правники ЗНУ долучились до обговорення відшкодування збитків через військову агресію

Правники ЗНУ долучились до обговорення відшкодування збитків через військову агресію

Правники ЗНУ долучились до обговорення відшкодування збитків через військову агресію
29.03.2024 15:36 Все Головні новини Факультети Юридичний ZNU Zaporizhzhia National University Запорізький національний університет ЗНУ юридичний факультет наукова діяльність круглий стіл відшкодування збитків російська військова агресія

29 березня науковці та студенти юридичного факультету Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) отримали можливість долучитися до засідання науково-практичного круглого столу на тему «Відшкодування шкоди, завданої суб’єктам господарювання внаслідок військової агресії».

Організаторами заходу виступили Національний юридичний університет імені Ярослава Мудрого, Адвокатське об’єднання «Ліберті Вей». Співорганізатором став також і юридичний факультет Запорізького національного університету. Актуальність тематики зумовила підвищену увагу до участі в заході в різних представників правничої спільноти. Як наслідок, на події зібралися більш ніж 100 осіб, серед яких: не тільки студенти та вчені-юристи, але й юристи-практики, які представили для публічного обговорення цілу серію досить цікавих доповідей.

Упродовж більше ніж чотирьох годин мала місце не просто фахова дискусія, а, навіть можна сказати, запекла дискусія, оскільки в умовах збройної агресії, коли країна-агресор щодня завдає збитків громадянам, об’єктам критичної інфраструктури, суб’єктам господарювання. І кількість таких постраждалих постійно зростає. Важливо своєчасно відреагувати на такі випадки, забезпечити подання постраждалими позовів до суду, належним чином зафіксувати факти завдання таких збитків і забезпечити права потерпілих на їх відшкодування.

У таких умовах роль правників у забезпечення відшкодування таких збитків зростає в рази і важливості набувають питання їх співпраці. Такі фахові зустрічі фактично відіграють роль майданчиків для обміну досвідом, пошуку ефективних моделей здійснення професійної діяльності, а також створюють можливості для набуття практичних компетентностей здобувачами вищої освіти. Кожна доповідь була не просто актуальною, а фактично відігравала роль «двигуна» для фахової дискусії.

Так, актуальні питання практичного досвіду стягнення збитків, завданих суб’єктам господарювання військовою агресією, детально висвітив адвокат, голова адвокатського об’єднання «Ліберті Вей» Олександр Крайз. Відшкодування шкоди, завданої війною в аспекті перецедентів минулого й уроків для України проаналізував й запропонував для обговорення доцент кафедри цивільного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Богдан Карнаух.

Суддя Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду Євген Петров закцентував увагу присутніх на конкретних прикладах та узагальненнях судової практики стосовно розгляду справ щодо відшкодування матеріальної шкоди, завданої фізичній особі внаслідок війни. Він зупинився на наявних проблемних питаннях, які виникають під час фіксації таких збитків, процедури доказування, а також – забезпечення виконання судових рішень. Це зумовило «нову хвилю» фахового обговорення стосовно категорій судових справ, а також визначення розміру таких відшкодувань.

Не менш цікавими були також доповіді судді Харківського апеляційного суду Віктора Яцини на тему «Процесуальна активність суду у цивільних справах щодо відшкодування шкоди, завданої російською агресією, за рахунок агресора, або місія (не)здійснена» та голови Господарського суду Харківської області Наталії Новікової на тему «Трендові судові позиції стосовно відшкодування росією збитків, завданих воєнною агресією, і їх значення для формування судової практики». Вона обґрунтувала потребу удосконалення значної кількості положень чинного процесуального законодавства щодо розгляду відповідної категорії справ для забезпечення реальності відшкодування таких збитків. При цьому вона висвітила позицію всієї судової спільноти стосовно таких пропозицій, запропонувавши присутнім детальний аналіз змісту кожної із них, а також аргументацію, із посиленням на практику діяльності судів різних областей нашої держави.

В.о. завідувачки кафедри цивільного судочинства, арбітражу та міжнародного приватного права Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Тетяна Цувіна прискіпливо проаналізувала проблеми виконання судових рішень про стягнення збитків, завданих військовою агресією в аспекті виклики реального часу та перспектив їх вирішення. Запорізький адвокат, випускник юридичного факультету ЗНУ Іван Шумейко, як питання для фахового обговорення обрав проблематику та засоби доказування розміру шкоди, заподіяної рухомому майну суб’єктів господарювання внаслідок військової агресії Спікер детально зупинившись на наявних кейсах, сформулювавши професійні поради для забезпечення результативності таких справ і задоволення прав потерпілих.

Незважаючи на те, що захід відбувався у змішаному форматі, всі учасники, зокрема студенти, мали змогу не тільки стати слухачами, але й активними учасниками фахової дискусії. Така активність, безперечно, сприяє не тільки отриманню нових теоретичних знань, але й компетентностей аргументації власної позиції, ведення фахової дискусії тощо.

Юридичний факультет подякував всім партнерам за співпрацю і висловив сподівання на її перспективу.

Юридичний факультет

 

Стежте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

Соцмережі ЗНУ:

https://beacons.ai/official_znu

 

Схожі новини