Директорка ІІННІ ім. Ю.М. Потебні Наталя Метеленко: «Співпраця Інституту зі стейкхолдерами – на найвищому рівні»

У Запорізькому національному університеті (ZNU, Zaporizhzhia National University) триває проєкт «Співпраця є». В ньому керівники факультетів, ІННІ імені Юрія Потебні розповідають про особливості та перспективи їхнього співробітництва зі стейкхолдерами, про виклики в цій цікавій і потужній взаємодії. Переконані, що проєкт приверне увагу всіх зацікавлених у співпраці з нашим вишем, зокрема абітурієнтів. Нині «Співпраця є» представляє інтерв’ю з директоркою Інженерного навчально-наукового інститут імені Юрія Потебні Наталею Метеленко.
- Нині, під час підготовки майбутніх фахівців, чимала увага приділяється роботі зі стейкхолдерами, проте в Інженерному навчально-науковому інституті ім. Ю.М. Потебні співпраця з роботодавцями – дуже давня традиція, яка має свої особливості. Розкажіть, будь ласка, про них.
- Ще за часів Індустріального інституту в нас відбувалася тісна співпраця з роботодавцями – на той час це були металургійні підприємства міста, зокрема «Запоріжсталь». Представники керівної ланки підприємств підказували, на що потрібно звернути особливу увагу під час навчання, й охоче працевлаштовували наших випускників. Та з часом ця співпраця набула нових рис, і нині в ІННІ неможливо чітко відділити здобувачів, викладачів і стейкхолдерів, адже чимало з роботодавців нині є нашими викладачами і, навіть, здобувачами різних рівнів. Переважно це магістранти та здобувачі PhD. Початок цьому поклали в 90-ті роки, коли фахівці, які вже мали інженерну освіту й значний професійний досвід, почали отримувати освіту зовсім іншого напряму, зокрема, економічного, юридичного, торгівельного – тобто з напряму менеджменту. В цей час чимало з тих, із ким ми тісно співпрацювали, повернулися до нас як здобувачі. Це відбувається й нині, адже наш час потребує постійного професійного розвитку, набуття нових знань і навичок. Тож стейкхолдери не лише допомагають готувати саме таких фахівців, які затребувані на ринку праці, а й набувають нових необхідних їм для подальшого професійного становлення знань. Чому вони обирають саме наш інститут? Деякі з них навчалися тут і цілком задоволені отриманою освітою. Задоволені вони і рівнем підготовки випускників, які нині є їхніми працівниками. У той же час вони, як стейкхолдери, проводять майстер-класи для здобувачів, керують практикою молоді, є викладачами та головами екзаменаційних комісій.
- Тож, деякі зі стейкхолдерів ІННІ ім. Ю.М. Потебні нині є й здобувачами. Чи не могли б Ви навести приклади таких стейкхолдерів?
- Так, звісно. Це, передусім, три аспіранти спеціальності 073 «Менеджмент» - директор ПрАТ «Запоріжкран» Сергій Плясов; начальник відділу ДПС по роботі з великими платниками податків Владислав Шарапов; заступник директора Інституту розвитку міста Запоріжжя Запорізької міської ради Костянтин Юхименко. Аспірантами і стейкхолдерами є й директор ТОВ «Домінанта» Владислав Таратута (він здобувач спеціальності 144 «Теплоенергетика»); заступник начальника цеху холодної прокатки ПАТ «Запоріжсталь» Дмитро Єськов (він є здобувачем PhD спеціальності 136 «Металургія»). Заступник генерального директора з екології та охорони праці ПрАТ «Український графіт» Андрій Вагін є аспірантом і стейкхолдером, а директор із виробництва ТОВ «Запорізький ливарно-механічний завод» Іван Алексєєв – магістрант спеціальності 071 «Облік і оподаткування».
- Чимало випускників ІННІ не хочуть розлучатися з alma mater, тож і повертаються сюди як стейкхолдери. А можете навести декілька прикладів таких випускників?
- Так, таких випускників у нас дійсно чимало. Наприклад, нещодавно закінчив магістратуру за освітньою програмою «Промислове і цивільне будівництво» наш роботодавець, директор ТОВ «Проєктний інститут “Запорізький промбудпроєкт”» Олексій Лахтаренко. Випускником, а нині стейкхолдером спеціальності 176 «Мікро- та наносистемна техніка» є директор ТОВ «Елемент-Перетворювач» Анатолій Солодовник. Випускник магістратури спеціальності 263 «Цивільна безпека», директор ТОВ «Експертно-технічний центр промислової безпеки» Михайло Рогінський також є стейкхолдером рідної кафедри.
- А які переваги Ви вбачаєте в такій тісній співпраці зі стейкхолдерами?
- Передусім це підвищення якості освіти. Проте цим наша співпраця не обмежується. Ми постійно співпрацюємо на науковій ниві. Зокрема, за останні п’ять років не було жодного періоду, коли б ми не працювали з держбюджетними темами й не мали б цікавих держрозрахункових договорів із промисловими підприємствами. Тобто, нас постійно визнають як науковців. На вимогу часу і на запит стейкхолдерів ми оновлюємо освітні програми і запроваджуємо нові. Яскравим прикладом оновлення освітніх програм є зміни, які вносилися до програми з менеджменту. Спочатку це була програма з виробничого менеджменту, потім стала з адміністративного менеджменту, а нині це вже «Промисловий менеджмент». Не можу сказати, що ми повернулися до першого варіанту цієї освітньої програми. Ні, ми вийшли на новий рівень, адже така освітня програма охоплює всі наші галузі, а це і металургія, і галузеве машинобудування, і всі спеціальності з енергетики, і будівництво тощо. А стосовно нових освітніх програм, які ми впровадили, починаючи з минулого року, то їх п’ять. Дві з них ми підготували в цьому році, і це такі програми, як «Фізичної електроніки та біоінженерії» і «Металургія кольорових металів». А три – були впроваджені торік.
- Як Ви вважаєте, така тісна співпраця зі стейкхолдерами важлива для вступників?
- Авжеж. Кожна людина, яка обирає виш, прагне, щоб отримані знання та навички вона могла втілити в життя. Зокрема, влаштуватися на роботу саме за обраною спеціальністю. Таку можливість і надає наш інститут. Не останню роль у цьому відіграють стейкхолдери, адже разом із науково-педагогічними працівниками вони вносять зміни до освітніх програм, щоб ті завжди відповідали вимогам часу. А те, що чимало наших стейкхолдерів є одночасно і здобувачами, підкреслює, що освіта в ІННІ ім. Ю.М. Потебні надається на високому рівні, адже ніхто і ніколи не повернеться до вишу, якщо його не задовольнила якість навчання. Отже, здобувач, потрапляючи в інститут, розуміє, що він отримує тут актуальні знання і навчатиметься у демократичній дружній атмосфері. Разом із роботодавцями ми створюємо всі умови, щоб студент за бажанням міг поєднувати навчання із трудовою діяльністю. До речі, чимало наших студентів працевлаштовуються на підприємствах стейкхолдерів вже із третього курсу.
- А якою ви бачите подальшу співпрацю зі стейкхолдерами?
- Завдяки спільній роботі успішно провести акредитацію всіх освітніх програм. Готувати здобувачів PhD, отже й формувати такий сучасний прошарок науковців за новими викликами часу. Тобто ми разом формуємо і формуватимемо й надалі наукову еліту інженерної освіти в Запорізькій області.
Facebook ІННІ ім. Ю.М. Потебні: https://www.facebook.com/IngenerkaZNU
Матеріал надав Інженерний навчально-науковий інститут ім. Ю.М. Потебні
Стежте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu