
На економічному факультеті Запорізького національного університету (ZNU, Zaporizhzhia National University) 16 квітня відбувся фінал 12-тої Ділової гри «Конкурс проєктів автоматизації бізнес-процесів в економіці» для студентів освітньої програми «Економічна кібернетика». Її розробники – кафедра економічної кібернетики (завідувачка кафедри, докторка наук, професорка Наталія Максишко) за підтримки компанії ТОВ «ПРОКОМ» в особі її директора Сергія Бутенка.
Цього року студенти мали розв’язати задачу з логістики завантаження складу: розробити алгоритм розміщення заданого набору предметів у стелажах так, щоб мінімізувати загальну використану площу складу. Завдання команди отримали у формі бізнес-кейсу, розробленого на основі реальних даних, наданих вітчизняною компанією, та містили майже 100 обмежень при великому обсязі асортименту. Окрім необхідності вдатися до мозкового штурму під час виконання конкурсного проєкту, команди мали змогу також набути досвід графічного представлення результатів дослідження у вигляді зображення топології складу (стелажі та проходи між ними).
Особливістю цьогорічної Ділової гри стала виробнича екскурсія для команд на склад інтернет-магазину «Єзапчастини», де студенти ознайомилися з організацією бізнес-процесів. Ця екскурсія допомогла командам краще зрозуміти поставлене завдання.
На початку заходу завідувачка кафедри економічної кібернетики Наталія Максишко привітала учасників та привернула увагу до традиційності заходу для кафедри економічної кібернетики ЗНУ, оскільки конкурс проєктів проводиться вже у дванадцятий раз.
В.о. декана економічного факультету, докторка наук Валентина Гельман відзначила, що під час ділової гри відбувається співпраця зі стейкхолдерами, команди набувають цифрових навичок, навичок спільної роботи над проєктом та лідерських навичок. Це – саме ті компетентності, які сьогодні потрібні сучасним випускникам при працевлаштуванні.
Ділова гра стартувала 7 березня. Участь у заході взяли студенти економічного факультету спеціальності 051 «Економіка» ОП «Економічна кібернетика», «Міжнародна економіка» та «Управління персоналом та економіка праці» першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти. Сформували дві (змішані) команди: «Економічні майстри Англії» на чолі з капітаном – студентом 4 курсу ОП «Економічна кібернетика» Олександром Пшеничним, та «Амбасадори GPT» під керівництвом капітана команди – студента 3 курсу ОП «Міжнародна економіка» Микита Курченко.
Розроблені проєкти команди представили журі та стейкхолдерам – досвідченим фахівцям. Це – директор ТОВ «Проком» Сергій Бутенко (голова журі); директор ТОВ «ЄЗАПЧАСТИНА» Віталій Гончаренко; керівник HR-відділу ТОВ «ЄЗАПЧАСТИНА» Оксана Захарчук; інженер програмного забезпечення, заступник технічного директора компанії Leetio, випускник кафедри, учасник та капітан команди Ділової гри у 2013 та 2014 рр. Денис Плохотніков; провідний фахівець компанії «Бізнес Софт», випускник та аспірант кафедри економічної кібернетики Сергій Куркула, який також під час навчання був капітаном команди ділової гри; викладач Ліцею № 15 імені майора Петра Висоцького у м. Вроцлаві, фахівчинею з автоматизації бізнес-процесів Тетяна Чижевська.
Також до складу журі увійшли: завідувачка кафедри економічної кібернетики, докторка наук, професорка Наталія Максишко, доктор наук, професор кафедри економічної кібернетики Ігор Козін, кандидатка наук, доцентка кафедри економічної кібернетики Віта Лось.
Команда «Амбасадори GPT» презентувала своє рішення задачі у форматі відеоролика. Ідея запропонованого ними алгоритму полягала в якомога щільного за висотою розміщення вантажів, у результаті чого загальна зайнята площа складу становила 44,9 м2 (8,98% складу).
Команда ж «Економічні майстри Англії» пріоритетом обрала забезпечення легкості доступу до товарів, зниження витрат на обслуговування складу та, внаслідок цього, набуття конкурентних переваг. Командою запропонувала алгоритм пакування, у результаті застосування якого загальна зайнята площа складу становила 69,3 м2, (13,85%), але яка дає змогу вільно маневрувати вантажній техніці всередині складу. Для візуалізації розташування стелажів на складі залучили додаток SketchUp.
Учасники обох команд ґрунтовно та впевнено відповідали на численні питання членів журі, а також представників підприємств, зацікавлених у різних підходах до розміщення та виявленні особистих якостей учасників як потенційних робітників (зокрема, керівниця HR-відділу ТОВ «ЄЗАПЧАСТИНА» Оксана Захарчук).
Під час очікування вердикту журі доцент кафедри економічної кібернетики Дмитро Очеретін ознайомив членів команд і гостей заходу з особливостями аналітичної роботи в сучасній економіці та класифікацією бізнес-аналітиків за їхнім функціональним спрямуванням.
За оцінками журі, переможцем ділової гри – конкурсу стала команда «Амбасадори GPT», а команда «Економічні майстри Англії» посіла друге місце. Також за результатами онлайн-опитування присутніх у Zoom-конференції визначено переможця в номінації «Глядацькі симпатії» – команда «Амбасадори GPT». Усі учасники гри отримали від організаторів і партнерів сертифікати, дипломи переможців і грамоти.
Члени журі відзначили чітку командну роботу та високий рівень представлення результатів обох команд. Голова журі Сергій Бутенко звернув увагу на різну манеру представлення результатів, це були не тільки алгоритмічні розрахунки, але й спроба фізично представити задачу, що вирішувалась.
На фіналі ділової гри також завітали представники Малої академії управління бізнесом Закладу позашкільної освіти «Комунарський районний центр молоді та школярів» – її керівниця Олена Старікова та учні із зацікавленням прослухали виступи команд та обговорення конкурсних завдань, взяли участь у голосуванні за приз глядацьких симпатій.
Під час ділової гри «Конкурс проєктів автоматизації бізнес-процесів в економіці» кафедра економічної кібернетики ЗНУ вкотре зібрала та об’єднала студентів, випускників, науковців та роботодавців для вирішення актуальних проблем у галузі реальної економіки. Як свідчить досвід проведення цього заходу, така співпраця породжує синергію думок, ідей та дій, сприяє посиленню мотивації студентів до опанування основ майбутнього діяльності, хисту до досліджень та поглибленню уваги до здобувачів ОП «Економічна кібернетика» з боку роботодавців.
Дмитро Очеретін,
доцент кафедри економічної кібернетики
Стежте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu