Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Науковці обговорили соціальне прогнозування та проєктування майбутнього

Науковці обговорили соціальне прогнозування та проєктування майбутнього

Науковці обговорили соціальне прогнозування та проєктування майбутнього
29.04.2024 09:57 Все Головні новини Факультети Соціології та управління ZNU Zaporizhzhia National University Запорізький національний університет ЗНУ факультет соціології управління Економіко-правничий фаховий коледж наукова діяльність студентська наука

26 квітня на факультеті соціології та управління ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) відбулася ХІV Міжнародна науково-практична конференція «Соціальне прогнозування та проєктування майбутнього: відновлення в умовах глобальних ризиків та невизначеностей».

 

Її учасників привітали проректор з наукової роботи ЗНУ, доктор наук. професор Геннадій Васильчук, декан факультету соціології та управління, кандидатка наук Тетяна Бірюкова, доцентка кафедри сучасної європейської політики факультету політології та дипломатії Університету імені Вітовта Великого (Литва), PhD Інгріда Унікайте-Якунтависейн.

Для участі у конференції зареєстрували близько 120 представників вітчизняної та закордонної науково-освітянської спільноти, з яких у заході онлайн загалом взяли участь близько 70 учасників.

Метою конференції стала актуалізація порядку денного миру та перемоги в умовах глобальних ризиків та невизначеностей, «інвентаризація» успішних технологій повоєнного відновлення України та прогностично виваженої політики сучасного державотворення. Спектр питань, які стали фокусом дискусій, душе широкий. Серед них: дослідження фазового переходу від війни до миру; світовий досвід відновлення післявоєнної країни в умовах глобальних ризиків і невизначеностей; теорія та практика миротворення; міжнародна політика та виклики глобальній безпеці в умовах війни та повоєнного часу; геополітичний вимір світової безпеки та трансформації міжнародних інститутів; стратегічне управління у формуванні та впровадженні політики національної безпеки; проблеми суспільного розвитку в умовах збройного протистояння та терористичних загроз; соціально-демографічний розвиток України в умовах війни та післявоєнного відновлення. А також – соціальне проєктування в розвитку державного управління та місцевого самоврядування; технології післявоєнної відбудови в креативних індустріях; соціальна політика та соціальна робота у післявоєнній Україні.

На пленарному засіданні свої наукові розвідки представили: доктор наук, академік Української академії наук, професор кафедри соціології ЗНУ Максим Лепський (тема виступу «Глобальні невизначеності в соціальному прогнозуванні як метафори та аналітика»); доктор наук, завідувач відділу етнополітології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України, президент Української академії політичних наук Віктор Котигоренко (тема «Поняття “інституції” як інструмент соціальних досліджень і соціальних практик»); доктор психології, доктор наук, член Міжнародної організації політичної психології та Міжнародної асоціації політичних наук, проф. Кавказького міжнародного університету, співзасновник Грузинської академії політичних наук та моралі, м. Тбілісі (Грузія) Олександр Русецький (тема «Мета-загроза інтерференції ядерних і психічних загроз і можливості мета-когнітивної безпеки»); доктор наук, професор, в. о. директора Науково-дослідного інституту українознавства Київського університету ім. Тараса Шевченка Роман Додонов (тема «Філософські основи стратегії управління історико-культурною спадщиною в Україні»); доктор наук, завідувач кафедри суспільних дисциплін Запорізького державного медико-фармацевтичного університету Ірина Утюж (тема «Ментальне здоров’я, як розвинений світоглядний імунітет для людини: соціально-філософський аспект»); доктор наук, в.о. декана факультету суспільних наук і міжнародних відносин Дніпровсього національного університету ім. О. Гончара Віталій Кривошеїн (тема «Публічна політика в умовах воєнного стану кейс України»); докторка наук, професорка, в. о. зав.ідувачки кафедри управління та адміністрування Інженерного навчально-наукового інституту ім. Ю. М. Потебні ЗНУ Валентина Воронкова (тема «Сучасний світ в умовах глобальних ризиків та невизначеностей»); доктор наук, професор, головний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України Олег Калакура (тема «Соціальний популізм як загроза суспільному розвитку воюючої України»); доктор наук, завідувач кафери філософії, публічного управління та соціальної роботи ЗНУ Тарас Бутченко (тема «Феномен цифрової свободи людини»), доктор наук, завідувач кафедри політології ЗНУ Євген Цокур (тема «Геополітичні перспективи України в поствоєнний період»).

Більш докладно проблематика конференції розглядалася на засіданнях чотирьох секцій: «Методологія соціального прогнозування: дослідження фазового переходу від війни до миру, світовий досвід відновлення післявоєнної країни. Суспільство розвитку vs Суспільство ризику: соціально-демографічні, економічні, політичні та кримінальні небезпеки»; «Міжнародна політика у формуванні безпекових гарантій: переговори, медіація та трансформація міжнародних інститутів»; «Післявоєнне державотворення та розвиток місцевого самоврядування в Україні»; «Світогляд миру та креативні індустрії у відбудові післявоєнної України. Соціальна політика та соціальна робота у післявоєнній країні: світовий досвід та українські реалії».

Жваве обговорення викликали доповіді кандидата наук, доцента кафедри філософії та соціології Маріупольського державного університету (м. Київ) Олександра Зубченка (тема «Соціально-культурні зміни у середовищі колаборантів на тимчасово окупованому півдні України»); кандидатки наук, доцентки кафедри соціології ЗНУ Таісії Ратушної (тема «Цифрові спільноти мігрантів: дослідження контенту Telegram-каналів українських мігрантів у Німеччині»);  доктора наук., провідного наукового співробітника відділу проблем світового політичного розвитку Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України Олега Кондратенка (тема «Контури геополітичного майбутнього світу та місце в ньому України»); кандидата наук, наукового співробітника Інституту політичних і етнонаціональних досліджень імені І.Ф. Кураса НАН України Олексія Ляшенка (тема «Етнополітичні ризики для державного устрою України»); доктора наук, професора кафедри філософії, публічного управління та соціальної роботи ЗНУ Олега Масюка (тема «Впровадження технологій штучного інтелекту в соціальній роботі») та інших. Особливе враження викликав виступ аспіранта кафедри філософії, публічного управління та соціальної роботи ЗНУ Івана Юрченка («Виховання людини в Збройних Силах України»), який він презентував із бліндажа своєї військової частини.

Учасники заходу погодилися, що тематика конференції надзвичайно актуальна, а її результати цінні як загалом для сучасної науки, так і з точки зору можливостей практичної реалізації напрацювань представників професорсько-викладацького складу і молодих вчених, які брали участь у панельних та секційних дискусіях. Особливо наголосили на необхідності поглиблення наукової співпраці та обміну досвідом між науковцями факультету соціології та управління й інших закладах вищої освіти та дослідницько-аналітичних установ; між органами влади, громадянським суспільством та міжнародними партнерами у сфері розвитку місцевого самоврядування, підготовки теоретичного та практичного підґрунтя для відновлення роботи органів місцевого самоврядування на деокупованих територіях. Серед перспективних ідей та рекомендацій, які одностайно підтримали учасники конференції, варто відзначити пропозиції Олександра Русецького про розробку резолюції ООН «Про залучення науковців до участі у прийнятті рішень у сфері міжнародних відносин та глобальної політики» та Олега Масюка про створення Центру ненасильницької комунікації під егідою факультету соціології та управління ЗНУ.

Організатори заходу висловили впевненість, що здобутки ХІV Міжнародної наукової конференції «Соціальне прогнозування та проєктування майбутнього: відновлення в умовах глобальних ризиків та невизначеностей» отримають свій подальший розвиток як в теоретичній, так і в практичній діяльності науковців на шляху здобуття перемоги України над російською агресією та розбудови нашої держави як сучасної передової країни.

 

Наталія Лепська,

доцентка каф. політології ЗНУ, кандидатка наук,

заступниця декана з наукової роботи факультету соціології та управління

 

Стежте за подіями вишу також на соцмережевих сторінках пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

Соцмережі ЗНУ:

https://beacons.ai/official_znu

 

Схожі новини