
Невід’ємний складник сучасної якісної підготовки майбутніх правників у ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) – це вміле використання в освітньому процесі різноманітного інструментарію фахового онлайн-навчання. Чільне місце серед них посідає Програма Ради Європи з освіти в галузі прав людини для юристів HELP.
Програма підтримує держави-учасниці Ради Європи у впровадженні європейських стандартів прав людини на національному рівні, зосереджуючись на Європейській конвенції з прав людини (ЄКПЛ), інших ключових інструментах Ради Європи. За підтримки ЄС з 2015 року онлайн-курси HELP також охоплюють законодавчу базу ЄС, включаючи Хартію ЄС про основні права, відповідні нормативні акти та директиви ЄС та судові рішення Суду справедливості ЄС.
Після створення курсів HELP розробляються національні версії, доповнюючи європейські правові системи та юриспруденцію національними. Ці національні курси допомагають насамперед суддям, прокурорам та адвокатам застосовувати європейські стандарти в практиці на національному рівні.
HELP включає такі складники: єдину загальноєвропейську мережу національних навчальних закладів для суддів, прокурорів та адвокатів у 46 країнах-членах Ради Європи; платформу електронного навчання з безкоштовними онлайн-курсами з прав людини; методологію навчання в галузі прав людини для юристів.
В освітньому процесі Запорізької правничої школи вже впродовж тривалого часу успішно використовуються різні онлайн-курси фахового спрямування й викладачі постійно дбають про вдосконалення своїх компетентностей із використання Програми для забезпечення якості фахової підготовки майбутніх правників.
Цього разу співробітники факультету долучилися до реалізації Проєкту Ради Європи «HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України, в тому числі під час війни». Впродовж двох днів разом із колегами з інших закладів вищої освіти, органів публічної влади, правоохоронних органів пройшли курс інтенсивного навчання у межах тренінгу для тренерів/тьюторів.
На початку заходу з вітальними словами до його учасників звернулася директорка Вищої школи публічного управління Юлія Лихач. Змістовну презентацію Програми HELP та аналіз завдань тренінгів для тренерів/тьюторів запропонувала міжнародна менеджерка Проєкту Ради Європи «HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України в тому числі під час війни» Ольга Костенко. Програма навчання передбачала підвищення кваліфікації викладачів з питань адаптації курсів HELP до національної правової системи. А також – до потреб цільової аудиторії, зокрема для студентів закладів вищої освіти, організації та проведення практичних занять і ролі тренера у забезпеченні їх ефективності, використання платформи електронного навчання HELP і її курсів HELP як додаткових освітніх фахових ресурсів, використання ресурсів Платформи для проведення поточного оцінювання знань здобувачів з фахових дисциплін.
Два дні були насичені не тільки цікавими інтерактивними формами роботи всіх учасників, що додатково сприяло налагодженню взаємовідносин між представниками різних вітчизняних правничих шкіл, а також експертів галузі, практичних працівників, але й унікальною можливістю учасників комунікувати із досвідченими міжнародними експертами з онлайн-навчання з прав людини. Серед цих експертів були: міжнародна менеджерка Проєкту Ради Європи «HELP (Освіта в галузі прав людини для юристів) для України в тому числі під час війни» Ольга Костенко, координаторка проєктів Програми Ради Європи HELP Кристина Хохлова, старша фахівчиня Проєкту Ради Європи Галина Смірнова, тьюторка HELP, адвокатка, медіаторка Вікторія Поліщук і завідувачка Центру професійного розвитку з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Вищої школи публічного управління, кандидатка наук Валентина Лісовська.
За підсумками роботи як індивідуальної, так і у малих групах представники Запорізької правничої школи істотно підвищили рівень своїх компетентностей щодо різних активностей у роботі із платформою HELP, як-то: різних моделей спілкування з учасниками освітнього процесу, розробки онлайн-освітнього курсу, адаптації європейського контексту до національних реалій та запитів різних груп стейкхолдерів, моніторинг активності і виконання завдань, а відповідно й поточної та підсумкової атестації здобувачів.
Учасники заходу отримали чимало корисної інформації, вдосконалили практичні компетентності, які є важливими для якісної роботи викладача у закладі вищої освіти, отримали доступ до освітніх ресурсів європейського стандартизованого рівня, із можливістю адаптувати його для потреб вітчизняної правничої освіти і, беззаперечно, море позитивних емоцій від спілкування із колегами та міжнародними експертами та тьюторами.
Юридичний факультет подякував партнерам за запрошення, підтримку і висловив сподівання на подальшу плідну співпрацю.
Юридичний факультет ЗНУ
Слідкуйте за подіями вишу також у соцмережах пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu