
Запорізький національний університет (ZNU, Zaporizhzhia National University) долучається до вшанування пам’яті про загиблих у Другій світовій війні 1939–1945 років. 8 травня як День пам’яті та перемоги встановлено Законом України 2023 року на знак солідарності з Європою в спогадах про ту страшну трагедію в історії людства. Спільним також є символ пам’яті про Другу світову війну – мак пам’яті. Нині в Україні, під час кровопролитної війни з російською федерацією, цей день минає під гаслом «Пам’ятаємо! Перемагаємо!».
Понад 10 років тому Україна долучилася до традиції відзначення перемоги над нацизмом в європейському дусі – не святкуємо, а вшановуємо. У День пам’яті та перемоги Україна традиційно вшановує людей, які боролися проти нацизму, висловлює повагу та вдячність усім борцям із нацизмом, увічнює пам’ять про загиблих воїнів і жертв найкривавішої і найжорстокішої в історії людства війни.
Друга світова розпочалася для України нападом нацистської Німеччини на Польщу 1 вересня 1939 року і бомбардуванням німецькою військовою авіацією Львова та інших наших міст. А з 22 червня 1941-го після вторгнення військ Німеччини та її союзників на територію СРСР уся Україна стала ареною запеклих бойових дій. Близько 7 мільйонів осіб було мобілізовано за роки війни. Кожний другий із них загинув, а кожний другий із тих, хто залишився живим, набув інвалідність. День пам’яті та перемоги – це нагадування, що Друга світова розпочалася внаслідок домовленостей двох тоталітарних режимів: націонал-соціалістичного (нацистського) в Німеччині та комуністичного в СРСР, а також мовчазного небажання найпотужніших держав світу чинити спротив агресорам.
У 1939-1945 роках обидва тоталітарні режими вчинили на українській землі численні злочини проти людяності, воєнні злочини та злочини геноциду, через що український, єврейський, кримськотатарський та інші народи, що жили в межах території сучасної України, зазнали величезних втрат. На початку війни український народ, не маючи незалежної держави, був розділений між кількома країнами. Нацисти й комуністи, що однаково не рахувалися з ціною людського життя, у власних цілях і геополітичних іграх використовували невирішене «українське питання» та прагнення українців до незалежності й суверенітету. Наші землі вони розглядали винятково як ресурс.
Під час Другої світової війни українці зробили чималий внесок у перемогу над нацизмом, відзначилися героїзмом, хоробрістю та самопожертвою на всіх фронтах та в багатьох арміях Антигітлерівської коаліції. Мільйони українців чинили спротив зі зброєю в руках у різних регулярних арміях світу, сотні тисяч боролися в підпільних і повстанських структурах. Майже всі українські підприємства були переорієнтовані на потреби оборони. Українська земля була одним із основних театрів воєнних дій, місцем масштабних битв і найзапеклішого спротиву.
Вигнання нацистських окупантів не принесло Україні свободи, а обернулося поверненням комуністичного терору. Його проявом стали м’ясні штурми «чорносвитників», депортація кримських татар та інших народів із Криму, масовий штучний голод 1946-1947 років, депортації етнічних українців Польщі, повернення репресій, повторна радянізація західної України, спроби знищення Української автокефальної православної та Української греко-католицької церков. У цій боротьбі ми втратили понад вісім мільйонів українців і представників інших народів, які проживали на нашій землі. Загалом Друга світова забрала життя від 50 до 85 мільйонів людей по всьому світу.
Пам’ятати про ці важкі й водночас сповнені героїзмом наших воїнів сторінки історії українського народу особливо важливо зараз, під час війни, коли страшним ворогом нашої держави стала країна-терорист – російська федерація. «Пам’ятаємо! Перемагаємо!» – нехай це гасло допоможе українцям на шляху до Перемоги.
Слава Україні! Героям слава!
До слова. Український інститут національної пам’яті створив просвітницький відеопродукт, який відтворює об’єктивну, науково вивірену інформацію про Другу світову війну й сприяє відновленню та збереженню національної пам’яті Українського народу, популяризує історію України та спростовує радянські й російські міфи, пов’язані з подіями вказаного історичного періоду. Він включає дев’ять відеороликів у форматі відеофайлів MP4. Ролики розвінчують міфи про Другу світову війну, розміщені вони із супровідною інформацією на офіційному фейсбуку та youtube-каналі Українського інституту національної пам’яті.
Із наданою Українським інститутом національної пам’яті презентацією про роль України у Другій світовій війні можна ознайомитись тут Den_Peremohy_ta_Pamiaty.pdf.
Стежте за новинами також у соцмережах пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu