
5 травня в межах Тижня європейських культур «Європа – єдність у різноманітності» в Економіко-правничому фаховому коледжі ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) відбувся майстер-клас на тему «Європейський стандарт захисту прав і свобод людини та громадянина». Модерував його викладач юридичних дисциплін Євген Маклюк. На заході були присутні студенти-першокурсники та викладач історичних дисциплін, голова циклової комісії суспільних дисциплін та права, кандидат наук Максим Носик.
Майстер-клас розпочався із короткої розповіді про історію святкування Дня Європи. Йшлося, серед іншого, про те, що його витоки пов’язані з Декларацією Шумана – промовою, яку виголосив 9 травня 1950 року міністр закордонних справ Франції Роберт Шуман. Саме він запропонував створити Європейську спільноту вугілля та сталі — перше об’єднання європейських країн для збереження миру та співпраці. Цей день і став початком європейської інтеграції та офіційно вважається Днем Європи. Цікавим для присутніх став тур країнами, де відбуваються святкування. Студенти відзначили, що у Франції та Німеччині проводять великі фестивалі, концерти й освітні заходи. У Єврокварталі Брюсселя відкривають для всіх охочих будівлі Європейських інституцій. У багатьох містах Європи на центральних площах піднімають прапор ЄС і проводять флешмоби, а також покази фільмів про історію Європи. Не менш важливою темою була Шенгенська зона – простір без внутрішніх кордонів, де люди можуть вільно подорожувати. Для українців безвізовий режим відкрив можливості для поїздок, навчання та стажування в багатьох країнах Європи. Саме тому розуміння європейських цінностей і правил набуває ще більшого значення.
Крім того, на майстер-класі обговорювали роль Ради Європи – міжнародної організації, створеної 5 травня 1949 року. Вона об’єднує майже всі європейські країни (у тому числі й Україну) і має на меті захист прав людини, демократії та правової держави. Вона не є частиною ЄС, але відіграє важливу роль у формуванні європейських стандартів. І, нарешті, поговорили про один із головних органів цієї структури – Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ). Саме до нього можуть звертатися громадяни, якщо вважають, що їхні права, передбачені Європейською конвенцією з прав людини, були порушені. Наприклад, це можуть бути порушення свободи слова, права на справедливий суд або права на освіту. Але перед тим, як звертатися до ЄСПЛ, важливо пройти всі національні суди в Україні.
Такі заходи надзвичайно важливі для України, адже наша держава вже багато років впевнено рухається у напрямку європейської інтеграції. Знання європейських цінностей, структури та права – це не просто теорія, а практичний інструмент для побудови правової, демократичної держави. Під час зустрічі викладач розкрив для студентства суть роботи європейських інституцій і надав чіткі пояснення механізмів захисту прав людини в межах Європи, що сприяє формуванню нового покоління свідомих громадян. Саме така правова обізнаність і є тією основою, без якої неможливо уявити повноцінне членство України в Європейському Союзі.
Поліна Шигіна, студентка 1 курсу спеціальності «Право»
Економіко-правничого фахового коледжу ЗНУ
Сайт Економіко-правничого фахового коледжу ЗНУ https://epkznu.com/
Стежте за новинами також у соцмережах пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu