
6 травня, з нагоди Дня науки, відбулося засідання Міжнародного круглого столу «Наука у правничих школах України: виклики та пріоритети розвитку», серед співорганізаторів якого був і Запорізький національний університет (ZNU, Zaporizhzhia National University). Наш виш у спільній організації заходу долучився до Міністерства освіти і науки України, Міністерства внутрішніх справ України, Рада молодих вчених при МОН України. А також – Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого, Ужгородського національного університету, Сумського національного аграрного університету, Донецького державного університету внутрішніх справ, Донецького національного університету імені Василя Стуса, Волинського національного університету імені Лесі Українки, Науково-дослідного інституту публічного права.
Серед іноземних партнерів співорганізаторами стали: факультет права та адміністрації Університету Микола Коперника у Торуні (Республіка Польща), Наукова школа адміністративного і німецького права Університету імені Максута Нарікбаєва (Астана, Казахстан), Університет Барселони (Барселона, Іспанія), Інститут політичних наук і безпеки Щецинського університету (Республіка Польща), Ризький університет імені Страдиня (Латвійська Республіка). Основними напрямками для публічного обговорення обрали оцінювання ефективності діяльності правничих шкіл щодо здійснення ними наукової діяльності за окремими науковими напрямами під час проведення державної атестації: успішні зарубіжні практики та новий формат для України; наукову діяльність правничих шкіл в умовах глобальних викликів та реформування правничої освіти та «Молоду науку» як невід’ємний складник потенціалу вітчизняних правничих шкіл. А ще – оновлені підходи до формування Переліку наукових фахових видань в Україні: до чого варто готуватися вітчизняним правничим школам? Велику зацікавленість викликав захід як серед вчених-правників, представників ЗВО, які здійснюють підготовку майбутніх юристів й активно долучають здобувачів до наукової діяльності, так і молодих вчених, представників органів державної влади, професійних правничих організацій. До участі у заході долучилося більше ста осіб.
Цікаві доповіді, які викликали жваву дискусію у колі професіоналів, запропонували іноземні партнери, а саме Роман Мельник з Університету імені Максута Нарікбаєва (Республіка Казахстан), Марсін Ожеховський із Щецинського університету (Республіка Польща), Мачей Серованец Університету Микола Коперника у Торуні (Республіка Польща), Каріна Палкова з Ризького університету імені Страдиня (Латвійська Республіка). Не менш цікавими були й доповіді представників вітчизняних правничих шкіл, які не тільки детально зупинилися на проблемних питаннях наукової діяльності у ЗВО в умовах дії правового режиму воєнного стану, але й запропонували варіанти можливої співпраці правничих шкіл, із активним залученням іноземних партнерів, запозиченням їх досвіду для вирішення відповідних проблем. Серед спікерів були Віталій Вдовічен із Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, Єгор Назимко з(Донецького державного університету внутрішніх справ, Ірина Коваль з Донецького національного університету імені Василя Стуса, Ірина Арістова із Сумського національного аграрного університету, Тетяна Коломоєць із Запорізького національного університету, Ярослав Лазур з Ужгородського національного університету, Антон Демчук із Волинського національного університету імені Лесі Українки.
Жваву дискусію з активною участю здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти, випускників відповідних освітніх програм та співробітників ЗВО викликали виступи голови Рада молодих вчених при Міністерстві освіти і науки України Олесі Ващук та представника Центру українсько-європейського наукового співробітництва Михайла Віхляєва. У їхніх виступах йшлося про проблематику підтримки «молодої науки», залучення молоді до здійснення фундаментальних та прикладних досліджень у галузі права, а також – про нові виклики у формуванні Переліку фахових наукових видань. Останнє питання взагалі слугувало «ядром» для досить тривалого у часті та цікавого за форматом й змістом фахового обговорення між представниками органів державної влади, головними редакторами наукових фахових видань та керівниками вітчизняних правничих шкіл. І знову ж, презентація зарубіжного досвіду врегулювання відповідних питань та успішних практик публікаційної активності, запропонованих зарубіжними колегами під час заходу, дозволили учасникам заходу визначити «стратегічні» вектори для вирішення «гострого» питання у найближчій перспективі.
За підсумками заходу підготували рекомендації, які нададуть до органів державної влади, для урахування позиції фахової правничої спільноти у процесі вдосконалення правових засад наукової діяльності у правничих школах України.
Представники юридичного факультету ЗНУ подякували партнерам за співпрацю та висловили сподівання на подальшу співпрацю.
Юридичний факультет
Стежте за новинами також у соцмережах пресслужби ЗНУ:
https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU
https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/
Соцмережі ЗНУ:
https://beacons.ai/official_znu