Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Факультет СПП організував «Вишиванковий бранч»

Факультет СПП організував «Вишиванковий бранч»

Факультет СПП організував «Вишиванковий бранч»
20.05.2025 12:38 Все Головні новини Факультети Соціальної педагогіки та психології Дизайн ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет факультет соціальної педагогіки психології дозвілля День вишиванки свято творчий бранч контрастні активності принтовані українські візерунки

15 травня викладачі та співробітники факультету соціальної педагогіки та психології ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) відзначили День вишиванки «Вишиванковим бранчем».

Надихнувшись ідеєю такого чудового свята, як День вишиванки, заступниця декана з виховної роботи Сніжана Сиваш і викладачі кафедри дизайну Олександр і Ганна Брянцеви за сприяння декана факультету Ольги Пономаренко влаштували справжнє свято для душі. На захід завітали викладачі та співробітники факультету. Це представники деканату і чотирьох кафедр – кафедри дошкільної та початкової освіти, кафедри акторської майстерності, кафедри соціальної педагогіки та спеціальної освіти та кафедри дизайну.

Чому було обрано саме таку форму заходу – бранч? Передусім, виходячи з особливої атмосфери українського свята, - Дня вишиванки. Організатори прагнули створити затишну родинну атмосферу для тих, хто завітав на цей непересічний івент. Учасники і гості вже з перших митей у локації події - 104 аудиторії навчального корпусу ЗНУ №8 - мали можливість поринути у святкову атмосферу завдяки постеру-запрошенню. Він мимоволі перетворися на імпровізовану фотозону, адже тут залюбки фотографувалися всі охочі. А ще важливу атмосферу створив пісенний супровід. Звісно, на святі була і локація зі смаколиками — адже годі уявити бранч без кави, чаю, печива і тістечок.

З Ганною Брянцевою за допомогою електронного інтерактиву хтось пригадав, а хтось і вперше дізнався про традиційні українські назви частин, з яких складається українська вишивана сорочка. Так, широкий загал знає, що класична сорочка з довгим рукавом зазвичай вивершується манжетами, а от у вишиванках можна натрапити на дуди (це якщо манжети вузькі) та брацари (а це, вже навпаки, якщо манжети дуже широкі). А ще ж є уставка, полик, погрудки, збирки, ластка, станок, підтичка... Після знайомства з «анатомією» сорочки учасники та гості перевірили себе і здобули перші нагороди за швидкість і вправність (смаколики у «вишиваному» вбранні) за індивідуальної роботи – кожний собі на своєму гаджеті пригадував і називав за допомогою інтерактивного додатка «nomina» усі частини традиційної української сорочки.

Після індивідуальних змагань Олександр Брянцев «запросив» на майстер-клас із виготовлення закладки для книжок із вишиванкою. А оскільки він знаний в Україні фахівець із дизайну і виготовлення непересічних паперових моделей (у його творчому доробку понад п’ятнадцять відповідних авторських свідоцтв), то і вишиванку учасники виготовляли з принтованого українськими візерунками паперу у відомій техніці оригамі. На завершення її декорували кутасиками, як «справжню» вишиванку.

Одна з учасниць завідувачка навчальної лабораторії спеціальної освіти та психологічного консультування Наталія Коршунова ˗ запропонувала учасниками разом із нею «проспівати» жестовою мовою пісню про українську вишиванку. Вона вважається народною, але насправді належить авторству відомих українських митців — поета Миколи Сома і композитора Оскара Сандлера. Учасники слухали її в сучасному аранжуванні. В пісні йдеться про чорні та червоні нитки, розлуку та кохання, про тривогу і захист від лихого; про те, як українські жінки, стібок за стібком, на полотні передавали коханим свою підтримку та тепло душі. Також учасники та гості івенту мали можливість позмагатися командами в збиранні 3D-пазлів, на сторонах яких були чотири картини відомої української мисткині Ольги Гайдамаки — цікавинка завдання полягала в тому, щоб зібрати на фініші саме картину, на які зображена вишивальниця, а не, до прикладу, ткаля або пряля.

Перш ніж перейти власне до бранчу і «Check it out» смаколиків, учасники та гості з очікуванням на щасливий виграш узяли участь у лотереї. Обрані щасливчики здобули призи – імбирне печиво «Вишиванка» та декоровані щоденник, планер, зошит і нотатник з вишиваною тематикою. А головний приз, — книгу «Її вишиване життя» Світлани Талан — глибокий та емоційний роман-біографію про видатну українку — Пелагею Литвинову-Бартош. Це – етнографіня та фольклористка, яка свого часу зібрала і опублікувала альбоми народних візерунків. Також кожен учасник «Вишиванкового бранчу» отримав на добру згадку про захід ручку, декоровану українським візерунком.

Наприкінці івенту його учасники і гості щиро дякували Сніжані Сиваш, Ганні та Олександру Брянцевим за можливість взяти участь у такому непересічному дійстві. Своїми враженнями від участі в бранчі поділилася завідувачка кафедри дошкільної і початкової освіти Лариса Сущенко: «Я подякувала за організацію та проведення оригінального заходу, за ту радість і усмішку, які родина Брянцевих подарували членам родини факультету соціальної та педагогіки. Завдяки ініціативності, професіоналізму, креативності та злагодженій роботі вашої дружної команди свято вийшло яскравим, цікавим, веселим, незвичайним і незабутнім!».

Розкрила секрети підготовки до заходу, що називається, «за лаштунками», доцентка кафедри дизайну й одна з організаторок «Вишиванкового бранчу» Ганна Брянцева: «Підготовка до цього івенту тривала близько місяця, що дозволило без поспіху, виважено відібрати і підготувати контрастні види і форми активностей для учасників і гостей заходу. Слово «контрастні» я вжила геть невипадково. У графічних дизайнерів, чи не найголовнішим принципом побудови будь-якого візуалу виступає залучення різною мірою у різному прояві того чи того контрастування. Так, у нашому випадку маємо чимало контрасту, передовсім у доборі активностей: індивідуальна робота і робота у гурті, інтерактивна наочність – цифрова (коли ми досліджували «анатомію» вишиваної сорочки і рукотворна (коли гуртом збирали 3D кубики-стрибунці у цілісну картину Ольги Гайдамаки), інтелектуальна робота і праця руками (майстер-клас зі створення книжкової закладки з вишиванкою). Також не можу не сказати про добір призів для лотереї. Кожний приз цікавий, але моїм фаворитом, окрім книги, звичайно, є недатований (викладачі, у яких рік починається не з першого січня, а з першого вересня, мене зрозуміють) планер видавництва «Ранок» – цей планер підкорив мене своїм дизайном – ви тільки дослухайтеся до назв розділів: «Вишиванка моїх планів», «Вишиванка мого дня», «Рушничок моїх цілей» – погодьтеся, надихає!».

Факультет соціальної педагогіки та психології

Стежте за новинами також у соцмережах пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

Соцмережі ЗНУ:

https://beacons.ai/official_znu

Схожі новини