Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Вишиванка – поема життя, закодована вічність в узорах: як філологи з учнями святкували День вишиванки

Вишиванка – поема життя, закодована вічність в узорах: як філологи з учнями святкували День вишиванки

Вишиванка – поема життя, закодована вічність в узорах:  як філологи з учнями святкували День вишиванки
21.05.2025 10:41 Все Головні новини Відділ доуніверситетської підготовки, профорієнтації та працевлаштування Факультети Філологічний ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет філологічний факультет кафедра слов’янської філології наукова діяльність конкурс перекладачів перемога

15 травня філологічний факультет ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University) відзначив День вишиванки разом з учнями та вчителями Володимирівського ліцею «Успіх» (Широківська громада Запорізької області).

Цього року святковий захід поєднав лекцію, інтерактивні ігри, цікаві факти й активне спілкування – усе це у візерунках української культури та живої традиції. У ролі спікерів були: завідувачка кафедри слов’янської філології Ірина Павленко та доцентка кафедри української літератури Ірина Бакаленко. На початку зустрічі учасники визначились зі своїм настроєм: учні та вчителі обрали «символ із вишиванки», що відповідав їхньому настрою. А згодом активно включились у захопливу «мандрівку в часі». Такий початок дозволив не тільки оцінити емоційний стан школярів, але й зняти комунікаційні бар’єри і створити атмосферу довіри та позитиву.

Ірина Павленко провела лекцію «Під бронежилетом вишиванка», познайомивши учнів з історією створення вишиванки, її значення в різні історичні епохи, з особливостями регіональних орнаментів у різних куточках України. Лекторка відзначила, що вишиванка – це генетичний код нації, зашифрований у візерунках, що передається з покоління в покоління. У кожному орнаменті – любов до рідної землі, віра в добро, захист від зла, побажання щасливої долі та родинного щастя. Присутні дізнались, що вишиванку носили в будні та на свята, в радості та в часи випробувань. Її берегли як реліквію, дарували близьким, вишивали з молитвою. Також учні поринули у часи скіфів і добу козацтва. Дуже цікаво було дізнатися, що нитки для вишивання запікали в тісті, щоб вони не линяли. Вразила інформація про те, що для вишивання сорочки коханому дівчина могла витратити кілометри ниток. У часи російсько-української війни змінилась роль і семантика візерунків, а отже, вишиванка стала не лише символом іднтичності, формою мовчазного спротиву та засобом єднання українців, а ще й оберегом від куль і неволі для наших військових. Цікаво, що перша в світі бойова вишиванка, в орнаменті якої закладено код на перемогу нашої країни, була створена у Черкасах. Яскравим доповненням до виступу стало відео про традиційний дівочий одяг Запорізької області – колоритний, самобутній, сповнений глибокої символіки.

Після лекції слухачі запитували про символіку української вишивки, кольорів та орнаментів, прикмети, пов’язані з вишиванками, особливості звернення до вишиванок у сучасній моді. А ще лекція супроводжувалася захопливими інтерактивними іграми та вікторинами «Українські письменники у вишиванках», «Українська вишиванка у світі», «Вишиваємо Україну», які провела Ірина Бакаленко.

Наприкінці заходу всі учасники «прикрасили» віртуальну мапу України своїми «вишитими» іменами. Тож цей день на філологічному факультеті став не лише чудовою нагодою одягнути вишиванку, а й справжнім зануренням у духовну та культурну спадщину нашого народу. Організатори заходу переконані, що любов до рідної мови, історії та культури починається з пізнання – і саме такі заходи допомагають молодому поколінню не лише знати, а й пишатися своєю ідентичністю.

Філологічний факультет

Стежте за новинами також у соцмережах пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

Соцмережі ЗНУ:

https://beacons.ai/official_znu

 

 

Схожі новини