Університет Вступнику Навчання Наука Міжнародна
діяльність
Студентське
самоврядування
Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Викладачі факультету журналістики долучилися до Міжкафедрального науково-методичного семінару

Викладачі факультету журналістики долучилися до Міжкафедрального науково-методичного семінару

Викладачі факультету журналістики долучилися до Міжкафедрального науково-методичного семінару
22.05.2025 13:41 Все Головні новини Факультети Журналістики ZNU Zaporizhzhia National University ЗНУ Запорізький національний університет факультет журналістики студентське самоврядування освітній процес культурно-масові заходи

13 травня, за ініціативи кафедри журналістики Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка, відбувся міжкафедральний науково-методичний семінар «Професійний стандарт і журналістська освіта». Серед його учасників були представники факультету журналістики ЗНУ (ZNU, Zaporizhzhia National University).

Ідея провести семінар з’явилася завдяки появі Професійного стандарту «Журналіст» за групою професій: журналіст, кореспондент, фотокореспондент, оглядач, редактор випусковий, редактор. Розробник документа – акціонерне товариство «Національна суспільна телерадіокомпанія України». Національне агентство кваліфікацій України офіційно оприлюднило затверджений професійний стандарт наприкінці січня 2025 року. В обговоренні імплементації положень документа в освітні програми підготовки студентів першого (бакалаврського) та другого (магістерського) рівнів вищої освіти взяли участь науково-педагогічні працівники з профільних кафедр різних університетів. Зокрема: Віталій Гандзюк, Тетяна Цепкало (Вінницький державний педагогічний університет ім. М. Коцюбинського), Оксана Кирилова, Алла Михайлова, Світлана Іванова, Владлена Мироненко, Людмила Хотюн (Дніпровський національний університет ім. Олеся Гончара), Ольга Мітчук (Національний університет водного господарства та природокористування, м. Рівне), Наталія Войтович (Львівський національний університет ім. І. Франка), Марина Свалова, Світлана Семенко, Леся Лисенко, Оксана Зелік (Полтавський національний педагогічний університет ім. В. Короленка), Наталія Поплавська, Оксана Кушнір, Наталія Дащенко, Галина Синоруб, Олеся Мединська, Тетяна Решетуха, Ганна Йордан (Тернопільський національний педагогічний університет ім. В. Гнатюка). Факультет журналістики ЗНУ представили декан Віктор Костюк, заступниця декана з наукової роботи Вікторія Ковпак, завідувачки кафедр, гарантки ОП другого (магістерського) рівнів вищої освіти «Журналістика» та «Реклама і зв’язки із громадськістю», відповідно, Людмила Чернявська та Віта Березенко.

Завідувачка кафедри журналістики Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Наталія Поплавська закцентувала увагу на основних завданнях семінару. Його учасники мали виробити орієнтири щодо удосконалення журналістської освіти у фаховому колі. Вони враховали впровадження Професійного стандарту «Журналіст» та його імплементацію під час оновлення освітніх програм на майбутні навчальні періоди. Їм було важливо обговорити, як поєднати освітній і професійний стандарти з орієнтацією програм та їх унікальністю. Під час дискусії Наталія Дащенко висвітлила актуальну проблему: відсутність чіткого алгоритму для інтеграції вимог професійних стандартів в освітні програми. Ця відповідальність лягає на гарантів програм і проєктні групи. Особливу увагу доповідачка приділила питанню співвідношення освітніх і професійних стандартів. Виявили присутні, що лише одна компетентність (А1/Б1 профстандарту та ЗК 5 освітнього стандарту), пов'язана з роботою з інформацією, має майже дослівний збіг. В інших випадках такої відповідності немає. Це висвітлює критичну потребу в узгодженні цих стандартів, оскільки результати навчання, запропоновані профстандартом (знання, уміння, навички, комунікація, відповідальність, автономія), здатні значно підсилити унікальність освітніх програм.

Оксана Кушнір підкреслила, що журналістська освіта мусить незмінно реагувати на запити медіаринку та аудиторії: «Від стандарту очікувалося більше реакцій на запити інформаційного ринку. Так, виникає питання, як пропонувати новітні професії здобувачам освіти, наприклад, сторітелера, блогера, подкастера, копірайтера, якщо їх не передбачає стандарт». Окрему увагу доповідачка приділила питанням, що потребують подальшого обговорення: розрізнення професійної та часткової професійної кваліфікації, можливості та виклики штучного інтелекту в журналістиці, а також необхідність узгодження цих технологій з фундаментальним принципом доброчесності як в освітньому процесі, так і в професійній діяльності журналіста. Ольга Мітчук наголосила на безумовній важливості прийняття професійного стандарту, оскільки його врахування в освітній програмі є прямою підставою для присвоєння випускникам відповідної професійної кваліфікації. Вона поділилася досвідом трансформації магістерської програми «Медіаправо і медіабезпека» в «Аналітичну журналістику та комунікації». Ключовим моментом, за її словами, є наповнення програми освітніми компонентами, які не тільки відповідають стандартам, а й слугують підставою для присвоєння професійної кваліфікації. Професорка підкреслила, що кожна здатність до працевлаштування повинна бути реалізована або через окремий освітній компонент, або через програмний результат навчання. Нововведенням стало використання вибіркових компонентів: для бакалаврату – у формі майнорів, а для магістратури – у формі мейджорів, що представлені як додаток до ОП. Їхній зміст тісно пов'язаний з метою програми, візією, місією, цінностями університету та регіональним контекстом.

Віктор Костюк додав, що наразі питання врахування чи неврахування професійного стандарту залишається на розсуд гаранта та проєктної групи освітньої програми. Проте він висловив очікування, що згодом Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти надасть чіткіші роз’яснення та рекомендації. Оксана Кирилова звернула увагу на те, що вимоги професійного стандарту безпосередньо вплинуть на перелік освітніх компонентів, а отже, й на вимоги до публікацій науково-педагогічних працівників, які викладають ці дисципліни. Вона також висвітлила серйозний виклик: деяким освітнім програмам доведеться об’єднати кілька професійних стандартів (наприклад, рекламіста та журналіста), що вимагатиме ретельного узгодження.

На завершення обговорення Світлана Семенко наголосила на важливості врахування нового «Закону про медіа», водночас закликавши не втрачати унікальних «родзинок» освітніх програм. Вона радить покладатися на академічну автономію навчальних закладів, активно залучати думки стейкголдерів (зацікавлених сторін) та використовувати досвід гарантів освітніх програм.

Факультет журналістики висловив глибоку вдячність колективу кафедри журналістики Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка за бездоганну організацію та проведення актуального науково-методичного семінару.

Вікторія Ковпак,

професорка факультету журналістики

Стежте за новинами також у соцмережах пресслужби ЗНУ:

https://www.facebook.com/pressluzhbaZNU

https://www.instagram.com/pressluzhbaznu/

https://t.me/pressluzhbaZNU

Соцмережі ЗНУ:

https://beacons.ai/official_znu

Схожі новини