Новини пресслужби ЗНУ / Новини / Удосконалення українських підручників з історії: по допомогу до польських науковців

22.09.2009 16:37 Історія Наука

Цими днями в Запоріжжі українські та польські експерти обговорюють зміст шкільних підручників з історії та географії. Урочисте відкриття наради відбулося 22 вересня на базі Запорізького національного університету. Засідання Українсько-Польської комісії проходить вже удванадцяте. Але вперше місцем їхньої зустрічі стало Запоріжжя.

Обидва ці вибори – не випадкові. Адже на цьогорічному зібранні науковці спробують дійти спільної думки щодо ролі запорізького козацтва в історії України та Польщі XVI-XVIII століть. А ЗНУ став першим вітчизняним вишем, на базі якого були створені підручники з історії України. Серед їх авторів, до речі, є й ректор ЗНУ професор Сергій Тимченко та проректор із науково-педагогічної та навчальної роботи Федір Турченко. Свого часу їм навіть довелося через судові позиви відстоювати свою точку зору на минуле та сучасне України.
Сергій Михайлович на відкритті наради підкреслив, що зараз Польща як жодна інша європейська держава підтримує Україну в усіх її починаннях. Підтримав цю думку і голова Запорізької обласної державної адміністрації Олександр Старух. Олександр Васильович наголосив на тому, що вважає написання шкільних підручників рівнозначним створенню національного міфу, який розповсюджує держава з метою формування самоусвідомлення народу. Водночас, він закликав істориків при написанні підручників орієнтуватися на конкретну особистість. Це, на його думку, вбереже від того, аби історія народу не перетворювалася на історію еліти, як це було в радянській історіографії. «Вирішення дискусійних історичних питань неминуче призведе до покращення сучасних відносин. Саме це є остаточним результатом роботи титулованих науковців», - висловила сподівання польської сторони радник Посла Республіки Польщі в Україні Оля Гнатюк.
Присутніх зацікавило зізнання голова української частини комісії, завідуючого відділом Інституту історії України Національної академії наук України професора Станіслава Кульчинського. Він зазначив, що між українськими та польськими членами комісії існує неофіційне змагання з удосконалення підручників. У результаті останнім часом шкільні підручники в обох державах стали кращими. Свою згоду з цією тезою висловив і голова ж польської частини комісії професор Варшавського університету Влодзімеж Меджецкий. А причиною успіху комісії пан Меджецкий вважає шанобливим ставленням її учасників до точки зору іншої сторони.
Доповіді завідувача кафедри ЗНУ професора Анатолія Бойка, а також професора Варшавського університету Пьетра Кролла були присвячені одному питанню. Обидва вчені розглянули взаємини запорізьких козаків та Речі Посполитої у XVI-XVIII столітті. Причому Анатолій Васильович відзначив, що у військових протистояннях між нашими державами, як не парадоксально, формувалася самоідентифікація обох народів. А пан Кролл закцентував увагу присутніх на ставленні – інколи суперечливому - представників Речі Посполитої до козаків.
Цікаво, що головуючий Федір Турченко підкреслив, що не помітив суттєвих розходжень у поглядах на одні й ті ж події представників обох сторін. Із цим висновком під час обговорення доповідей погодилися і присутні. Зацікавило всіх і питання, що саме написано у польських підручниках про визвольну війну Богдана Хмельницького. Виявляються, поляки називають класифікують визвольні змагання як громадянську війну. Але водночас згодні, що серед його причин – непродумане ставлення польської шляхти до Війська Запорізького.
Попереду на експертів чекає три дні напруженої роботи. Вони спільно проаналізують українські й польські шкільні підручники. До дискусії запропонували долучитися усім охочим, у тому числі вчителям загальноосвітніх навчальних закладів, керівникам районних методичних об’єднань вчителів історії та географії, представникам ВНЗ. За результатами роботи будуть підготовлені та ухвалені спільні рекомендації Міністерству освіти та науки та авторам майбутніх навчальних посібників. Сторони сподіваються, що результатом їхньої спільної праці стане вироблення однакового бачення історичних реалій, а отже, і краще порозуміння між нашими народами. Також на учасників наради під час перебування в Запоріжжі чекає відвідання історико-краєзнавчого заповідника острова Хортиці, музею запорізького козацтва та інших визначних місць.

Таміла Тарасенко