25 лютого на базі економічного факультету ЗНУ відбувся семінар, присвячений організації та вдосконаленню системи пенсійного забезпечення України для керівників малих та середніх підприємств, комерційних банків, страхових компаній.
Під час семінару були розглянуті стан, проблеми та перспективи пенсійної реформи в Україні, концепція подальшого проведення пенсійної реформи, ринок пенсійного страхування, зарубіжний досвід моделювання пенсійних систем, принципи організації системи пенсійного забезпечення, а зокрема: порядок нарахування солідарної пенсії і особливості системи недержавного пенсійного забезпечення.
Також було детально розглянуто державну концепцію пенсійного забезпечення, реалізація якої передбачена протягом 2010-2017 років у два етапи. Крім того, всі бажаючі мали можливість отримати фахові відповіді на запитання, які стосуються пенсійного забезпечення.
В.о. декана економічного факультету Запорізького національного університету, професор АллаЧереп у своїй доповіді розглянула основні проблеми пенсійного забезпечення громадян України, а також навела статистичні дані середнього рівня пенсійного забезпечення громадян. На її думку, рівень пенсійного забезпечення сьогодні дуже низький, а розрив між високим і низьким рівнем пенсії є доволі значним. «Невірно буде стверджувати, що в Україні справді існує 3-рівнева система пенсійного забезпечення, на сьогодні вона ще не сформована», - зазначила Алла Василівна.
Серед найважливіших проблем, які потребують розв'язання, фахівцями були визначені: збереження диспропорції у пенсійному забезпеченні, відсутність остаточного розмежування джерел фінансування пенсійних виплат, погіршення демографічної ситуації і тінізація доходів.
Попри ряд важливих перетворень у пенсійній реформі, науковці вважають, що якщо основний розмір пенсій у подальшому не буде підвищуватися, це призведе до того, що вже за 2-3 роки розмір пенсії знову стане нижчим від прожиткового мінімуму.
Начальник управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Петро Бурдик розглянув концепцію реформування пенсійної системи в Україні і зазначив, що вказана реформа дозволила підвищити рівень пенсійного забезпечення майже на 40 %. «За минулий рік в Орджонікідзевському районі пенсії були підвищені в середньому на 116 гривень», - зауважив Петро Бурдик. За його словами з 2014 року планується запровадження обов’язкової накопичувальної системи пенсійного забезпечення.
Його заступник Олександр Лєпьохін також проаналізував стан та законодавчі ініціативи в системі пенсійного забезпечення України. Він зазначив, що Запорізька область щорічно витрачає 6,2 мільярдів гривень на пенсійне забезпечення. На його думку, «концепція пенсійного забезпечення не буде реалізована доти, доки бізнес-еліта не буде лобіювати свої інтереси у ВРУ».
Про переваги недержавної системи пенсійного забезпечення розповіла менеджер страхової компанії «ТАСС-фінанс» Тетяна Віноградова. Особливу увагу вона звернула на закордонний досвід пенсійного реформування в Швейцарії, Росії, США та Словаччині.
Слід зазначити, що можливості системи недержавного пенсійного забезпечення для розв'язання проблем пенсійного забезпечення населення ще не вдалося реалізувати повною мірою. Не дивлячись на те, що держава підготувала законодавчу базу, система недержавного страхового пенсійного забезпечення сьогодні ще не набула широкого поширення.
Олена Переверзєва